INDUSTRIJSKI GRAD U SRED PUSTINJE: Umesto nafte, Saudijska Arabija će se uzdati u proizvodnju novog blaga! (FOTO)

  • 3

U pustinji, daleko od nebodera i prometnih saobraćajnica velikih gradova, od nafte zavisna Saudijska Arabija pokušava da izgradi svoju budućnost na dva druga prirodna resursa.

SAUDIJSKA ARABIJA ODBACILA ISLAMSKI KALENDAR: Sad ima 11 dana više u godini nego pre!

Minerali fosfata, koji se koriste u proizvodnji đubriva i boksit, kao glavna ruda u proizvodnji aluminijiuma, u samom su centru napora saudijskih vlasti da rudarstvo načine stubom diverzifikovane saudijske ekonomije, navodi agencija Frans pres.

U proteklih osam godina je, na oko 80 kilometara severno od grada Džubaila na saudijskoj obali Arapskog zaliva, iznikao iz peska industrijski grad Ras al Kair.

Posle ulaganja u vrednosti od gotovo 35 milijardi dolara, ovaj projekat će naredne nedelje zvanično inaugurisati saudijski kralj Salman, navodi AFP, uz ocenu da je ovaj projekat simbol nastojanja najvećeg svetskog izvoznika nafte da smanji zavisnost od tog energenta.

- Grad koji smo napravili nije postojao 2007. godine. Apsolutno ničega nije bilo, osim velikog broja kamila - izjavio je generalni direktor saudijske rudarske kompanije Maden Kalid al Mudaifer za Frans pres.

Saudijska Arabija se, kako navodi AFP, suočila sa sunovratom budžetskih prihoda, pošto su se cene nafte prepolovile od sredine 2014. godine. U aprilu, Kraljevina Saudijska Arabija je najavila sveobuhvatni plan reformi, pod nazivom "Vizija 2030", u nastojanju da diverzifikuje ekonomiju kroz promociju šireg spektra privatnih industrija i preduzeća.

Vlada u Rijadu doživljava rudarski sektor kao eventualni treći stub ekonomije posle naftnog sektora i petrohemije, i želi da ovaj sektor doprinese BDP-u sa 97 milijardi rijala (26 milijardi dolara) do 2020. godine, što je dvostruko više u odnosu na aktuelno učešće.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • The Sun

    26. novembar 2016 | 14:32

    Super...sad taman tu zaposlite sve ove izbeglice i vodite ih iz Evrope... Stop islamizacija Evrope...

  • Давид

    26. novembar 2016 | 14:31

    Цена нафте се преполовила од 2014 а у Србији нафта све скупља и скупља =(

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA