SOVEMBAR: Više od 700 jedinki sova utina i ove godine okupiralo centar Kikinde (FOTO)
Svetski fenomen koji već godinama zaokuplja pažnju javnosti jesu sove koje već godinama početkom novembra u jatu dolaze i naseljavaju krošnje drveća u strogom centru Kikinde. Zvanično male utine su u banatskom gradu dobile i svoj mesec-novembar kada se obeležava „Sovembar“ posvećen ovoj neobičnoj, maloj ali korisnoj ptici.
ČUDO U KIKINDI: U Srbiju doletela 371 SOVA UŠARA! (VIDEO)
Priče o malim utinama postale su i više od legende ili mita. Predstavnici Centra za zaštitu sova Srbije i Društva za zaštitu i proučavanje ptica, zajedno sa učenicima kikindskih škola brojali su sove u užem centru grada. Više od 720 jedinki malih utina svoje zimovalište od svih mesta na svetu, pronašlo je baš u Banatu.
Iako se često postavlja pitanja zašto su za svoje zimovalište najveće na svetu izabrale mali grad, stručnjaci objašnjavaju da centar grada obiluje listopadnim i četinarskim drvećima, dok se u okolini Kikinde nalaze njive gde se utine snabdevaju hranom.
- Centar grada im služi kao zaklon da se smeste, ljudi ih ne uznemiravaju,sove osete da su ovde zaštićene, a opet u okolini grada nalaze se polja prepuna glodara koji su njihova glavna hrana. Kikinda je savršeno mesto za sove utine - istakla je Sandra Jovanović iz Centra za zaštitu sova.
- Kikinda je po broju ovih ptica postala fenomen na globalnom nivou - rekao je Dragan Ristić iz Sekretarijata za turizam grada Kikinde.
- Kikinda je svetska prestonica sova utina. Ovo je fenomen koji se retko gde pronalazi u svetu. Mi smo u čast sova organizovali bogatu manifestaciju u kojoj učestvuju sva deca od predškolskog do školskog uzrasta.Drugi aspekt ovog fenomena jeste upoznavanje dece sa pticama. U saradnji sa Centrom za zaštitu sova Srbije imamo odličnu saradnju, njihovi stručnjaci edukuju decu i uče ih kako da zaštite i prebroje ove retke ptice - rekao je Ristić.
Mudri zimuju u Kikindi
- Sove nisu samo ukras na drveću, one imaju veoma značajnu ulogu u ekosistemu. Ove korisne ptice indirektno čuvaju naše zdravlje i zato treba da im se odužimo tako što ćemo i mi čuvati njih - objasnili su danas stručnjaci iz Centra za zaštitu sove Srbije.
Pored banatsle ludaje, sova je postala simbol grada. Svake godine u jatu početkom novembra one dolaze u naš grad,odlaze aprila kada sa sobom odnose i svoje mlade- objasnila nam je Mira Mirčić iz Narodnog muzeja u Kikindi.
- Utine su veoma neobičnog izgleda, oči narandžaste, kljun crn, pepeljasto tigraste boje po telu. Raspon krila im je od 85 do 100 cm, a težina im je od 200 do 400 grama.
Kikinđani naviknuti na stotine malih ušara koje huču gradom, kažu da su ponosni na na ove male ptice.
- Često ih posmatram dok šetam, kao da su i one navikle na nas. Mi Kikinđani smo obazrivi što se tiče njihove bezbednosti, nekada se dogodi da mladunče ispadne iz gnezda, to nisu kućni ljubimci i odmah pozovome nadležne koji ih vrate na njihovo mesto - rekao nam je penzioner M. Popović.
A koliko su postale popularne širom svetu, potvrđuju i brojne posete ornitologa iz Velike Britanije i Amerike. Serijal pod nazivom „One planet“ u produkciji BBC-a prošle godine snimio je i film o malim utinama koji će se prikazivati u više od 150 zemalja sveta.
Dok ih stručnjaci analiziraju, turisti posmatraju, a svetski ornitolozi i dalje se pitaju: Otkuda one baš u Kikindi? Sove su postale domaće ptice na severu Banata, jer ukoliko se nastavi najezda sova utina, u Kikindi ćete pre videti utinu, nego goluba.
(Telegraf.rs/Dragana Starčević)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kikindjanin
Svaka cast na tekstu!
Podelite komentar
Aco
Napokon nesto lepo i normalno i vredno komentara.
Podelite komentar
MindSpa
Vapimo za ovakvim tekstovima. Vreme se promenilo, starlete su ruzna proslost.
Podelite komentar