IZBEGAVAJTE DA KUPUJETE MESO NA OVIM MESTIMA, jer postoji velika šansa da su to zaleđeni komadi (FOTO)
Carinska služba se slučajevima krijumčaranja mesa u poslednje vreme sretala uglavnom na jugu centralne Srbije, odnosno najčešći pokušaji krijumčarenja bili su preko AP Kosova i Metohije u centralnu Srbiju, pokazuju podaci Uprave carina.
Ugostitelj iz Splita GODINU DANA u kući držao 5 TONA mesa!
Uglavnom se radilo o mesu iz robnih rezervi, koje je na KiM ušlo preko Albanije i Makedonije, a bilo je namenjeno "sivom tržištu", odnosno preprodaji na pijacama i buvljacima, kažu u Upravi carina.
U toj instituciji, navode, međutim, da nisu primetili da se ta pojava u poslednje vreme, događa učestalije nego ranije. Najsvežiji primer dogodio se pre nekoliko dana kada su carinici u sklopu mera pojačane kontrole prometa mesa u Vranju sprečili tri pokušaja krijumčarenja i oduzeli gotovo tonu duboko zamrznute piletine poreklom iz SAD i Brazila.
OPREZ: U centralnu Srbiju stiže meso sa Kosova i Albanije, a namenjeno je preprodaji na pijacama
Ista osoba tri puta je pokušala da krijumčari meso. U Upravi carina kažu da to jeste neobično, ali da ipak nije nemoguće.
- To su osobe koje se time bave u određenom periodu dok im to donosi očekivani profit. Ono što je nama kao službi značajno je da je slučaj zaplene gotovo tone zamrznute piletine u Vranju rezultat mera pojačane kontrole prometa mesa koje smo najavili pre nekoliko dana - kažu u Upravi.
Ne dozvolite da vas mesari prevare! Ovo je jedini način da provalite da li je meso pokvareno
Kada je reč o hrani, odnosno namirnicama biljnog i životinjskog porekla, u postupku redovnog uvoza je obavezna kontrola granične veterinarske i fito-sanitarne inspekcije, jer bez propisane isprave o ispravnosti koju one izdaju ni meso, a ni druge namirnice namenjene ljudskoj ishrani ne mogu da uđu u zemlju. Kako objašnjavaju u upravi, ne postoji kategorija ''nelegalno uvezene'' robe, već ukoliko je ''nelegalna'', roba, to znači da je zapravo prokrijumčarena.
Evo šta su u Hrvatskoj uradili kada je mesu istekao rok
- Za takvu robu nisu plaćene dažbine i nju ne prati dokumentacija koja bi bila garant njene zdravstvene ispravnosti. To znači da ne može da se desi da nešto što se legalno uvozi preko za to određenih graničnih prelaza ''prođe'' bez kontrole i kompletne prateće dokumentacije - objašnjavaju u Upravi carina.
Što se tiče dalje procedure, ukoliko carinski službenici otkriju krijumčareno meso, bilo na prelazu ili u dubini teritorije, oni ga oduzimaju i predaju inspektorima Uprave za veterinu. Potom inspektori uglavnom nalažu uništenje takvog mesa ili ukoliko ustanove da je još uvek za upotrebu, upućuju ga u Zoološke vrtove za ishranu životinja.
Protiv osobe koja je pokušala da krijumčari bilo koju robu pokreće se prekršajni postupak, čiji je ishod najčešće novčana kazna i istovremeno zaštitna mera oduzimanja robe. Ukoliko se, ipak dogodi da ista osoba više puta bude "uhvaćena" u prekršaju, slede ozbiljnije sankcije - policija pokreće i krivični postupak.
NADLEŽNE VETERINARSKE SLUŽBE U PRIPRAVNOSTI: Sporno meso iz 1982. godine neće ući u Srbiju
Takav primer kazne je upravo slučaj krijumčarenja mesa u Vranju. Kako kažu u Upravi carina, do sada se ispostavilo da se krijumčarenjem bave upravo oni koji ne vode mnogo računa o tome kakve posledice to može izazvati nego se prevashodno rukovode time koliko to novca donosi.
Prema tome, da biste bili sigurni kakvo meso kupujete, isključivo kupujte u proverenim mesarama i lancima. Najveće šanse da kupite zaleđeno meso su na dve lokacije - na buvljacima i pijacama.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Prema tome...izbegavate da kupujete meso na ovim mestima. Koja mesta?
Podelite komentar
Srba
Nemam ni za sir da kupim a kamoli za meso
Podelite komentar