Uskoro skuplji sokovi i voda: Ova odluka se donosi po hitnom postupku
Akcize na ovu robu trebalo bi da iznose od pet do deset dinara po litru, a budžet Srbije bi samo od ovih akciza na godišnjem nivou trebalo da inkasira oko pet milijardi dinara
Predlog Zakona o dopunama Zakona o akcizama ušao je u skupštinsku proceduru a on predviđa uvođenje ovog nameta i na sokove. Pored sokova, na proširenoj listi proizvoda, koje se oporezuju akcizom, nalazi se i vodu sa dodatkom šećera ili drugim sredstvima za zaslađivanje i aromatizaciju.
Žestok šamar se sprema svim pušačima od Nove godine: Poskupljuju cigarete
BUDŽET SRBIJE JAČA ZA 5 MILIJARDI DOLARA
Akcize na ovu robu trebalo bi da iznose od pet do deset dinara po litru, a budžet Srbije bi samo od ovih akciza na godišnjem nivou trebalo da inkasira oko pet milijardi dinara.
Predlog izmena ovog zakon u skupštinsku proceduru ušao je juče. Trebalo bi da ga poslanici usvoje po hitnom postupku, i da stupi na snagu osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku.
U Srbiji se godišnje troše 400.000 tona gaziranih sokova i oko 120.000 tona voćnih sokova.
RAZLOG ZA RUPE U BUDŽETU: Siva ekonomija čini 20 do 30 odsto regionalnog tržišta
U obrazloženju za uvođenje akciza na sokove i zaslađenu vodu navodi se da je šećer uzročnik mnogih bolesti, a da je 80 odsto voćnih sokova sa dodatkom šećera dok ih gazirani imaju u potpunosti.
- Šećer je uzročnik mnogih bolesti, naročito kod dece, uključujući dijabetes i bolesti srca i krvnih sudova. Pored toga, gojaznost i bolesti zuba postaju sve veći problem kod mladih a jedan od razloga je preterana konzumacija šećera. Uvođenje akcize na napitke sa šećerom smanjilo bi potrošnju ovoh prooizvoda. Sa druge strane, stimulisala bi se potrošnja sokova sa većim sadržajem voća i bez šećera - navodi se u obrazloženju predloga izmena Zakona o akcizama.
POREZ NA PSE?! Hoće li i kod nas vlasnici ljubimaca plaćati 100 EVRA godišnje državi? (FOTO)
Uvođenje ovog nameta na sokove i napitke sa šećerom u drugim zemljama značajno je smanjilo njihovu potrošnju.
- Podaci iz Mađarske pokazuju da je nakon uvođenja akciza na sokove sa dodatkom šećera u septembru 2011. godine smanjena je njihova potrošnja za oko 20 odsto - stoji u obrazloženju.
Akcize na sokove najavio je i premijer Srbije Aleksandar Vučuić a one su deo mera koje je od Srbije tražio Međunarodni monetarni fond.
(Lj. R.)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jeretik
Ako Medjunarodni monetarni fond zatrazi da na jednog umrlog clana EU umire sto Srba , Veliki vodja ce se pobrinuti i za to sa objasnjenjem da ce nam to skratiti sve ovozemaljske muke ?
Podelite komentar
Dušan
Bravo Vučko Eurpejcu uspeo si u životu Narod ti sve bednije živi a ti furaš EU cene ,pravi si rodoljub !!!!
Podelite komentar
.S. S.
Pitam se kako su došli do ovakvog genijalnog rešenja da povećaju budžet
Podelite komentar