BESCARINSKI REŽIM NA ČEKANJU: Sudbina Fijata odlučuje se u decembru
Iz Ministarstva trgovine stigla je informacija da će se sudbina Fijatovih automobila i ostale robe za koju Srbija traži bescarinski režim biti poznata sredinom decembra.
Nikolić: Nazarbajev potvrdio uvoz vozila iz Srbije bez carina
Stručnjaci procenjuju da bi izlaskom na evroazijsko tržište Fijat povećao proizvodnju za oko 10 odsto, ali da su potrebna znatnija ulaganja centrale iz Italije da bi fabrika u Kragujevcu imala izvesniju sudbinu, piše B92.
DANAS U ASTANI, SUTRA U MOSKVI: Razgovori o izvozu Fijata na evroazijsko tržište (FOTO)
Fijat u Astani prošao na žuto, sada se nada da će uhvatiti zeleni talas u čitavoj Evroazijskoj uniji. Kragujevac sve bliži tome da svoj automobil izbaci na tržište od 185 miliona potencijalih potrošača. Prva smena osluškivala vesti sa dalekog evropskog istoka.
I dok se Rusija i Kazahstan budu dogovarali, a pitaju se i Belorusija, Jermenija i Kirgistan, Srbija želi da zadrži postojeći nivo trgovinske liberalizacije, ali i da spisku za bescarinski režim doda fijat i još ponešto.
- Imamo interes za dodatnih pet tarifnih linija proizvoda koji želimo da bude na toj listi, a ruska strana će imati svoje zahteve i nadam se kompromisnim rešenjima i svakako da je to važno za našu automobilsku industriju i poslovne planove Fijata. Još uvek ti pregovori treba da se vode - kaže Rasim Ljajić, ministar trgovine.
Država za sada poručuje - koliko god automobila da prođe na tom tržištu - biće dobro. Stručnjaci objašnjavaju da fijat u tom delu Evrope i nije tražen, tj. ne spada u grupu prestižnih automobila, zato kompanija Fijat i nema fabriku u Rusiji.
- U javnosti se pojavljuju procene da bi mogli dobiti odobrenje o kontigentu od 5 do 10 hiljada automobila što bi povećalo proizvodnju za oko 5 do 10 odsto što nije beznačajno, ali to nije nešto što će rešiti sudbinu fabrike u Kragujevcu. Ako to postignemo, to znači da je Srbija ispunila svoje obaveze i obećanja, pa bi bilo dobro da i Fijat uloži znatnija sredstva da bi to postala prava fabrika - kaže ekonomita Milojko Arić.
Godišnja proizvodnja od oko 100.000 automobila je za oko tri puta manja od one koja se dogovorom države i Fijata planirala na početku te saradnje. Nov model je i dalje najbolje rešenje za kragujevačku fabriku.
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Omerta
Jako ruzan auto
Podelite komentar
gvozden
Pa svi znaju da Fiatova vozila nisu adekvatna za hladnocu koja je tamo.Jednostavno ne zele da kupe nesto sto nije podobno za njih.
Podelite komentar
Boki
Ja sam za to da mi otkupimo fabriku i licencu. Godinama unazad, Fiat je više puta dokazao da ne ume da posluje, gotovo zatvorio Lnciu, Alfa Romeo doveo do propasti, na kraju i sebe uvalio u dugove. Sada se vade na Chrysler, od svojih modela nemaju ništa, 500L i 500X, turski Tipo, poljska Panda... To je Fiat, druga liga.
Podelite komentar