Zatvoreni SOS marketi, firma duguje 123,9 miliona dinara!
Svi računi „SOS Marketa“, koji su u vreme krize otvoreni za snabdevanje najsiromašnijih građana, sada su u blokadi, i preti im zatvaranje zbog ogromnog duga prema dobavljačima. Ovaj lanac je bio zakupac prodajnih objekata „Jabuke“, najstarijeg trgovinskog preduzeća u Beogradu. Poslednja tri dana sve prodavnice ove kuće imaju popis, a glavni razlog su dospela dugovanja od 123,9 miliona dinara.
Podsetimo, lanac ovih prodavnica je zatvoren , jer su mnogi dobavljači pustili blanko menice, a pojedini su zbog nagomilanih računa povlačili svoje proizvode iz tih prodavnica.
Momo Čolaković, funkcioner PUPS-a, ističe da će zatvaranje ovih marketa pogoditi socijalno najugroženije sugrađane, a pogotovo penzionere, koji su se u velikom broju snabdevali u njima.
- Ukoliko uđemo u sastav buduće Vlade Srbije, zalagaćemo se da se ovakav vid prodavnica održi, ili napravi novi po istom konceptu. U njima su kupovali mnogi penzioneri i osiromašeni građani, i mnogo ik je značilo postojanje takvih prodavnica. Njihovo ukidanje znači dirketan udar na ionako skroman budžet kupaca. Ukoliko uđemo u novu Vladu, zalagaćemo se da ovaj lanac prodavnica izađe iz blokade i nastavi sa radom. Takav tav će imati naša poslanička grupa i u slučaju da ne uđemo u Vladu Srbije, već samo delujemo iz skupštinskih klupa- kaže on.
Na drugoj strani, Goran Papović, predsednik Udruženja potrošača, ističe da je ovakav ishod bio očekivan, jer je to preduzeće poslovalo netržišno.
- Oni su imali nelojalne cene i predstavljali su pokušaj neke nove vrste trgovine koji nije mogao da uspe. Jako mi žao bilo kog preduzeća kada se zatvori, i kada radnici ostanu bez posla, ali je to u ovom slučaju moralo da se desi. Roba je uzimana, nije plaćana, pitam se samo za čiji je račun sve to rađeno - pita Papović.
On ističe da je ovakav tip prodavnica svakako potreban našoj zemlji, ali da ih je potrebno uraditi na principu Hard diskonta, marketa poznatih robnih marki, sa širokim asortimanom, a jeftinim cenama.
Inače, na svim SOS marketima u Beogradu stoji natpis "Popis", međutim, u prodavnicama nema ni jednog njihovog radnika. Ekipa Telegrafa je obišla nekoliko prodavnica, međutim, katanac na vratima i pogašena svetla su dovoljno govorili za sebe. Koliko smo mogli da vidimo, roba na pojedinim rafovima još uvek stoji, dok je sa nekih počela da se uklanja.
Zanimljivo je da je, uprkos zatvaranju, sajt SOS Marketa još uvek u funkciji na njemu stoje obaveštenja, koja su u najmanju ruku smešna. Tako u odeljku posvećenom zaposlenju, uredno stoji oglas da se traže poslovođe i kasirke, a na stranici "O nama" stoji uredno obaveštenje o poslovnom uspehu ove firme.
- Broj zaposlenih je porastao sa 47 na 329 radnika, a promet sa 30 miliona 2.050 miliona. Danas su SOS Marketi jedno od najlikvidnijih društava u Srbiji. Do kraja 2011-te godine planiran je promet u visini od 2.400 miliona dinara i otvaranje još 5 novih objekata - stoji na sajtu firme.
Podsetimo, ovog proleća je stiglo novo rukovodstvo i došlo je do navodne reorganizacije „SOS marketa“. Međutim, ispostavilo se da je uprkos novom menadžmentu, posle četiri godine poslovanja, firma je dovedena na ivicu propasti. Zatvorene su 33 prodavnice, a u pitanje je doveden i posao za 275 radnika.
Ipak, Momir Lazić, novi generalni direktor „SOS marketa“, još uvek ne gubi nadu, i smatra da bi izašli iz krize ukoliko bi od „Jabuke“, koja je u stečaju, naplatili više od 300 miliona dinara, kolika su njihova potraživanja.
- „SOS marketi“ nemaju imovinu i preko naplate potraživanja od „Jabuke“, od koje su preuzeli objekte, radnu snagu i upravu, uspeli bi da stanu na noge. Druga mogućnost je da se udruže jaki poverioci marketa i omoguće da se posao nastavi - dodao je Lazić.
(I. M. / Izvor: Večernje Novosti)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.