"Marš na Drinu" je pesma koja je simbol ujedinjenja Srba, simbol snage i istrajanost u borbi za slobodu, simbol junačkog duha, a pre svega mira. Međutim, Bošnjaci i Hrvati je doživljavaju kao "uvredljivi i agresorski simbol rata i razora".
“Marš na Drinu” je koračnica koja je nastala na početku Prvog svetskog rata, kad je srpskim vojnicima trebalo ojačati moralnu snagu za odbranu domovine.
Mnoge pesme, kola i marševi nastali su u ratovima. Marševi odišu pobedničkim duhom i opisuju kako su se srpski seljaci branili od Austrougarske vojske.
Tradicionalna koračnica “Marš na Drinu”, kompozitora i vojnog kapelnika, Stanislava Biničkog, nastala je 1914. na samom bojištu na Ceru. Otac Stanislava Biničkog, Stevan rođen je u Lici a u Srbiju je došao 1868. godine. Iz braka sa Marijom, poreklom Njemicom, 1872. u selu Jasika kraj Kruševca rodio se Stanislav.
Kako pojedini izvori govore, kompozitor je bio dirnut ne samo hrabrošću srpskog puka, već i junačkom pogibijom neustrašivog i omiljenog pukovnika Stojanovića.
“Marš na Drinu” je dosegao toliku popularnost da ni sada nije retkost da se ova numera izvodi kao svečana pesma na slavljima širom Srbije, posebno u ruralnijim sredinama, gde se više neguje tradicija i sećanje na vojničku, ratnu i junačku prošlost naše zemlje.
Mlade devojke su se na dan svog venčanja pri izlasku iz roditeljske kuće ispraćale s ovom numerom, a običaj je bio da se mladi vojnik pri kretanju na odsluženje vojnog roka bodri stihovima kompozicije Biničkog.
Foto: Wikimedia/UNDERWOOD & UNDERWOOD
Ova numera se ne naziva bez razloga “tradicionalnom koračnicom”. Ona u sebi zaista nosi sećanje na herojsku prošlost, stradanja, a pre svega veličanstvenu pobedu malobrojne srpske vojske nad austrougarskim agresorom.
Iako su tekst i melodija ostali isti, ona je godinama dobijala novo značenje i novo mesto u kulturi sećanja srpskog naroda i prevazišla je svoju prvobitnu simboliku i tematsku vezanost za bitke na Ceru i pobede u Prvom svetskom ratu.
Ova pesma je simbol ujedinjenja Srba, simbol snage i istrajanost u borbi za slobodu, simbol junačkog duha, a pre svega mira.
Međutim, nisu svi doživeli pesmu na pravi način.
Kad je “Marš na Drinu” izveden u Ujedinjenim nacijama, Kongres Bošnjaka Severne Amerike uputio je javni protest Ban Ki Munu povodom “Marša” koji je hor Viva Vox izveo 2013. godine u sedištu UN.
Smatrali su je uvredljivom, agresorskom i pesmom koju su Srbi pevali kad su "išli da ubijaju", a ne pesmom koja promoviše mir i borbu za slobodu. Zatražili su njeno skidanje sa zvanične veb stranice svetske organizacije.
Tu je ova pesma dobila političku dimenziju i umesto simbola za mir, nekima je postala simbol rata i razora. Iako je činjenica da se ova pesma pevala na ratištima, ona ni po melodiji ni po stihovima ne promoviše nasilje, niti mržnju prema drugoj naciji.
Trube, bubnjevi i ostali instrumenti koji simuliraju marš i proizvode dinamičnu melodiju evociraju i asociraju na stanje nakon borbe, na pobedu i slobodu.
Slavna Drinska divizija marširala je kroz tek oslobođeni Niš, 12. oktobra 1918. godine. Takođe, ovaj tradicionalni srpski marš je pušten i kad je Ivi Andriću 1961. uručena Nobelova nagrada za književnost u Stokholmu.
Ova kompozicija je devedesetih godina predložena kad je birana himna Srbije. Iako su je građani izglasali na referendumu kao potencijalnu himnu, to nikad nije postala.
Foto: Wikipedia/public domain
I sam pesnik na kraju pesme kaže “Krv je tekla, krv se lila Drinom zbog slobode”.
Pesnik je objasnio da je cilj bila sloboda, a ne rat i ni u jednom momentu se ne govori o teškoći života pod agresorom, ne govori se o surovosti neprijatelja, ne podstiče se na mržnju prema Austrougarskoj vojsci, iako se peva o ratu, borbama i slobodi.
Ne mora sve što je nacionalno imati zapravo i političku dimenziju. Ova pesma ima istorijsku tematiku, nacionalni karakter, ali ne i nacionalističku prirodu.
Nesumnjivo je da je ovaj srpski marš na različite načine inspirisao mnoge umetnike koji su ovu pesmu izveli u svom stilu.
OVO JE TEKST PESME “MARŠ NA DRINU” MILIVOJA POPOVIĆA KAVAJE
Mirko
Zivela srbija
Podelite komentar
Vasilije 1989
Uvjek najbolje sinove pojede revolucija a onda ostane ovaj šljam pa se mnozi i prica izmisljene price u kom su oni glavni junaci.
Podelite komentar
DraganA
Uvek sam bila za to da ovo bude himna. Ali....
Podelite komentar