Zemljotresi iz Italije ne mogu ništa Srbiji, ali smo dobili JEDAN ALARMANTAN PODATAK
Budući da su se zemljotresi približili i teritoriji Srbije, treba imati u vidu sa kakvim podacima raspolaže Republički seizmološki zavod i da li postoji opasnost od zemljotresa i u Srbiji
Razorni zemljotres od 7,1 stepeni Rihterove skale juče je pogodio Italiju, a potres se osetio i u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. Slično se dogodilo i danas oko 10 časova na području Bosne i Hercegovine, tačnije 60 km od Sarajeva, gde je zabeležen potres jačine 4, 3 Rihtera, srećom bez veće materijalne štete.
SNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO BOSNU: Panika na Balkanu, potres se osetio i u Hrvatskoj!
Italijanski seizmolozi su posle jučerašnjeg razornog zemljotresa,najavili da bi sličan potres mogao da se ponovi i to duž centralnog Apeninskog sistema.
Budući da su se zemljotresi približili i teritoriji Srbije, treba imati u vidu sa kakvim podacima raspolaže Republički seizmološki zavod i da li postoji opasnost od zemljotresa u Srbiji:
- Tačne prognoze kada su u pitanju zemljotresi ne postoje. Nikada ne možemo znati da li će doći do zemljotresa i koje jačine će on biti. Italijani da su znali unapred, nikada im se ne dogodio jučerašnji potres. Mi ne možemo povezivati zemljotres u Italiji i Bosni sa nama. Italija je zemlja sa visokom seizmološkom opasnošću, ali rizik i kod nas uvek postoji - ističe zamenik direktora Seizmološkog zavoda, Branko Dragičević.
Prema karti hazarda, centralni deo Srbije je nanepovoljnije tlo na kojem se očekuju zemljotresi maksimalnog inteziteta, navodi Drgičević.
Tako je Kraljevo, 2010. godine potpuno uništeno u zemljotresu jačine 5,3 Rihtera.
Zemljotres najjačeg inteziteta koji se dogodio na teritoriji Srbije bio je 1922. godine jačine 5,9 po Rihterovoj skali u blizini Lazarevca.
U Srbiji trenutno ima 20 seizmoloških stanica, a Republički seizmološki zavod u sistemu koristi još dvadesetak seizmoloških stanica iz okolnih zemalja kao što su Rumunija, Bugarska, Grčka, Albanija, Crna Gora, Hrvatska, Mađarska, Austrija, Slovenija pa čak i Italija. U seizmološkim stanicama se vrši 70 posto aktivnosti, a ostatak vrši seizmolog.
(I. Lazić)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kraljevcanka
Da,mnogo se plašim!Ja se ni dan danas nisam oporavila od 2010.Kad malo bolje razmislim,zemljotres je moja najgora nocna mora!
Podelite komentar
Jeka
Srbija ne treba da se boji zemljotresa
Podelite komentar
sanchy
Cemu seizmoloske stanice ako se ne moze predvideti gde ce i koje jacine biti zemljotres?Ne vidim svrhu uopste...da bi nakon njega rekli gde je bio epicentar i koje je jacine bio po Rihterovoj skali?Stvarno stagniramo ,ceo svet,u svemu....
Podelite komentar