Zemljotresi iz Italije ne mogu ništa Srbiji, ali smo dobili JEDAN ALARMANTAN PODATAK

 
  • 4

Budući da su se zemljotresi približili i teritoriji Srbije, treba imati u vidu sa kakvim podacima raspolaže Republički seizmološki zavod i da li postoji opasnost od zemljotresa i u Srbiji

Razorni zemljotres od 7,1 stepeni Rihterove skale juče je pogodio Italiju, a potres se osetio i u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini.  Slično se dogodilo i danas oko 10 časova na području Bosne i Hercegovine, tačnije 60 km od Sarajeva, gde je zabeležen potres jačine 4, 3 Rihtera, srećom bez veće materijalne štete.

SNAŽAN ZEMLJOTRES POGODIO BOSNU: Panika na Balkanu, potres se osetio i u Hrvatskoj!

Italijanski seizmolozi su posle jučerašnjeg razornog zemljotresa,najavili da bi sličan potres mogao da se ponovi i to duž centralnog Apeninskog sistema.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

ZEMLJOTRES IZ ITALIJE POTRESAO REGION: Tresle se Hrvatska, Slovenija i Bosna i Hercegovina (FOTO) (VIDEO)

Budući da su se zemljotresi približili i teritoriji Srbije, treba imati u vidu sa kakvim podacima raspolaže Republički seizmološki zavod i da li postoji opasnost od zemljotresa u Srbiji:

- Tačne prognoze kada su u pitanju zemljotresi ne postoje. Nikada ne možemo znati da li će doći do zemljotresa i koje jačine će on biti. Italijani da su znali unapred, nikada im se ne dogodio jučerašnji potres. Mi ne možemo povezivati zemljotres u Italiji i Bosni sa nama. Italija je zemlja sa visokom seizmološkom opasnošću, ali rizik i kod nas uvek postoji - ističe zamenik direktora Seizmološkog zavoda, Branko Dragičević.

Printskrin: Google maps Printskrin: Google maps

Prema karti hazarda, centralni deo Srbije je nanepovoljnije tlo na kojem se očekuju zemljotresi maksimalnog inteziteta, navodi Drgičević.

Tako je Kraljevo, 2010. godine potpuno uništeno u zemljotresu jačine 5,3 Rihtera.

Zemljotres najjačeg inteziteta koji se dogodio na teritoriji Srbije bio je 1922. godine jačine 5,9 po Rihterovoj skali u blizini Lazarevca.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

U Srbiji trenutno ima 20 seizmoloških stanica, a Republički seizmološki zavod u sistemu koristi još dvadesetak seizmoloških stanica iz okolnih zemalja kao što su Rumunija, Bugarska, Grčka, Albanija, Crna Gora, Hrvatska, Mađarska, Austrija, Slovenija pa čak i Italija. U seizmološkim stanicama se vrši 70 posto aktivnosti, a ostatak vrši seizmolog.

(I. Lazić)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kraljevcanka

    31. oktobar 2016 | 20:14

    Da,mnogo se plašim!Ja se ni dan danas nisam oporavila od 2010.Kad malo bolje razmislim,zemljotres je moja najgora nocna mora!

  • Jeka

    31. oktobar 2016 | 20:13

    Srbija ne treba da se boji zemljotresa

  • sanchy

    1. novembar 2016 | 11:09

    Cemu seizmoloske stanice ako se ne moze predvideti gde ce i koje jacine biti zemljotres?Ne vidim svrhu uopste...da bi nakon njega rekli gde je bio epicentar i koje je jacine bio po Rihterovoj skali?Stvarno stagniramo ,ceo svet,u svemu....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA