Da li je krađa kad pronađete novčanik i ne vratite ga vlasniku?

 ≫ 
  • 33

Slučaj žene koja je u kineskoj radnji u Čačku pronašla telefon, a potom ga uzela, izazvao je lavinu komentara u javnosti. Dok jedni smatraju da je u pitanju krađa, drugi je brane, smatrajući da nije krađa ako je neko izgubio neku stvar, a drugi je pronašao. 

NAJGALANTNIJA KRAĐA U ČAČKU: Žena ušla u radnju i ukrala telefon, ali je zaboravila na jednu bitnu stvar (VIDEO)

Budući da su ovakve situacije česte, i da vam se svakodnevno može desiti da pronađete neku vrednu stvar, pa i poželite da je imate, podsećamo vas na to kako se takva situacija tretira u Krivičnom zakoniku:

- U članu 207, stav 5,  situacija u kojoj neko pribavi tuđu pokretnu stvar, do koje je slučajno došao ili je pronašao, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. Ovakvo krivično delo zove se utaja, jer je neko nešto utajio, prikrio. U tim situacijama kada neko nešto nađe, vrlo je bitna stvar da je imao mogućnost da je vrati, ili odnese u najbližu policijsku stanicu, a nije to učinio. Zbog toga se tretira kao utaja. Takođe visina novčane kazne zavisi od vrednosti stvari koju je pronašao. Prema članu 210, Krivičnog zakona, ako je vrednost nečega što je neko uzeo, manja od 5.000 dinara, osoba se ne može teretiti zbog toga  - kaže advokat Đorđe Mamula.

Ukoliko se započne gonjenje po privatnoj inicijativi, u obzir se uzimaju okolnosti slučaja.

Printksin: prvo.os.jt.rs Printksin: prvo.os.jt.rs

On dodaje da su sitne krađe u Srbiji sve češća pojava, kao i porast kriminala niskog životnog standarda.

- Proteklih dana je objavljeno istraživanje po kojoj smo prvi u Evropi po riziku od siromaštva, što dosta govori o stanju u društvu. Ljudi su prinuđeni da rade neke stvari, pa čak i da kradu da bi preživeli. Olakšavajuća je okolnost kada se krade zbog lične egzistencije, navodi Mamula.

(Telegraf.rs/ I.L.)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mila

    19. oktobar 2016 | 20:44

    Komšija je našao koverat sa nekoliko hiljada dinara, i samo je bilo napisano ime (bez prezimena)Kome da vrati, a ako odnese u policiju -kome oni da vrate?

  • Hitman

    19. oktobar 2016 | 20:55

    "sto nadješ ne kaži, sto izgubiš ne traži"

  • Dz

    19. oktobar 2016 | 20:21

    Da je zakona imali bi zatvore od dvadeset spratova.Trenutno je teska otimacina.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA