PODRUM U KOM SU LJUDSKI KOSTURI I BUBREZI: Dobro došli u zgradu koja krije tajne stare 96 godina

 
 ≫ 
  • 0

Zaveštanje organa u naučne svrhe u Srbiji postoji od 1923. godine

Institut za anatomiju "Niko Miljanić" u Beogradu i Muzej anatomije u okviru njega krije krajnje zanimljive artefakte kao što su najstariji kostur, fetus u formalinu, ali i bubreg koji datira iz 1920. godine.

SRPSKI MINISTRI ZAVEŠTALI SVOJE DELOVE TELA: Evo koji će političari DONIRATI svoje organe, a ko se još uvek PREMIŠLJA!

Ova značajna naučna institucija izgrađena je 1921. godine zahvaljujući čuvenom profesoru Niku Miljaniću, po kojem i nosi ime. Na žalost, zatvorena je za javnost koja je zbog toga uskraćena da se izbliza upozna sa organima koji su zaveštani u naučne svrhe. Takva prksa se inače u Srbiji sprovodi od 1923. godine.

Profesor Branislav Filipović za "Vesti" kaže da je kostur tokom godina dorađivan i popravljan kako bi mogao da opstane do danas, a da se pored njega mogu videti i pluća, srce, jetra, kao i svi drugi organi koji se tu brižljivo čuvaju u formalinu.

Posebna atrakcija koja privlači najviše pažnje jesu fetusi u formalinu.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

- Danas bi bilo nemoguće studentima pokazati kako izgleda fetus, jer nije zakonito da se fetus koji ne preživi koristi u naučne svrhe. Zahvaljujući ovim starim primercima, studenti mogu videti fetus u različitim uzrastima, od početnog, do onog maltene pred porođaj - objašnjava prof. Filipović i dodaje da su i stolovi na kojima se izučavaju kadaveri (posmrtni ostaci) koji se nalaze u učionicama veoma zanimljivi.

Foto: Profimedia/Corbis Foto: Profimedia/Corbis

- To su originalni stolovi koje je profesor Miljanić doneo iz Pariza 1921. godine. Oni su kameni, teški stolovi, naručeni specijalno da se naprave za naš fakultet, i dovezeni su u Beogradu posebnim vozovima. Oni su vrlo zgodni za rad, jer se lako montiraju, iako su jako teški. Oni kao što vidite ne propadaju, jednostavni su za održavanje, i mnogo su bolji od današnjih modernih hromiranih stolova - ističe on.

Printskin: BBC Printskin: BBC

U podrumu fakulteta, prolazeći kroz mračne hodnike, dolazi se do prostorije u kojoj se nalazi prostorija u kojoj se čuvaju kadaveri. Sa svake strane prostorije nalazi se po četiri bazena, pokrivena teškim limenim poklopcima. Unutra se nalaze kadaveri potopljeni u formalin, koji "čekaju" svoj red da se nađu na stolu ispred studenata.

- U jedan bazen može da stane u proseku četiri do šest kadavera. Trenutno je popunjeno pet bazena, tako da studenti ne treba da brinu da li ćemo imati dovoljno kadavera - objašnjava upravnik Instituta za anatomiju.

(Telegraf.rs)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA