OVO JE NAJVEĆA JAVNA TAJNA U SRBIJI: Evo zašto lekari gotovo nikada nisu krivi za smrt pacijenta

 
 ≫ 
  • 33

Da se kolege u zdravstvu međusobno štite i kada je u pitanju veštačenje javna je tajna u Srbiji. Pred međusobnom zaštitom kolega u zdravstvu, sudovima su vezane ruke, a jedini način da se kazni lekar je da se nađe direktna uzročno-posledična veza koja je dovela do smrti pacijenta

Smrt pacijenata zbog nesavesnog rada lekara je česta pojava u Srbiji, ljudi neadekvatnim lečenjem izgube život u rukama stručnjaka, a za to niko ne odgovara. Dosadašnja praksa pokazuje da se suđenja koja se vode protiv lekara i zdravstvenih ustanova odugovlače godinama, izrečene kazne budu minimalne, a naše pravosuđe je nemoćno da lošu praksu ispravi. 

SRBIJO, GLEDAJ I PLAČI: Oni su umrli zbog greške lekara, a kazne koje su dobili doktori ĆE VAS RAZBESNETI

- Najveći problem kada su u pitanju greške lekara koje se završe smrću pacijenta je u objektivnom veštačenju. Tokom suđenja veliku ulogu imaju rezultati obdukcije i veštačenja koje rade upravo lekari. Opšte je poznato da oni jedni druge štite, po principu " vrana, vrani , oči ne vadi", pa rezultat veštačenja ne bude objektivan. Kada se uradi objektivno veštačenje, sve ostalo je forma  - rekao je za Telegraf advokat Toma Fila.

KAKO ĆE SESTRA BEZ NJEGA: Otac malog Radenka objavio fotografiju koja je rasplakala Srbiju (FOTO)

Da se kolege u zdravstvu međusobno štite i kada je u pitanju veštačenje javna je tajna u Srbiji. Pred međusobnom zaštitom kolega u zdravstvu, sudovima su vezane ruke, a jedini način da se kazni lekar je da se nađe direktna uzročno-posledična veza koja je dovela do smrti pacijenta.

Praksa u izricanju presude protiv nesavesnog rada lekara je često novčana odšteta koju porodici plaća ustanova u kojoj je zaposlen lekar koji se tereti,  suspenzija koja ide od jedne godine pa do trajnog isključenja iz posla, a u retkim slučajevima lekar dobija zatvorsku kaznu zbog smrti pacijenta.

Foto-ilustracija: Profimedia/Marka Foto-ilustracija: Profimedia/Marka

SAHRANA MALOG ANĐELA: Cela Loznica u suzama, roditelji neutešni, jecaji paraju nebo (FOTO)

Advokat Dušan Danković za Telegraf navodi da je nematerijalna kazna koja se izriče presudom, a koju dobija porodica dosta manja u odnosu na druge evropske zemlje, a dosadašnja praksa je pokazala da su zatvorske kazne za učinjen propust retke, i kreću se od 2-3 godine, i to zavisi od slučaja do slučaja.

Printksin: solidarnost.org.rs Printksin: solidarnost.org.rs

- Ovakvi postupci traju predugo, gleda se da se situacija razvodni, slučajevi se vode decenijama. Nematerijalna odšteta koju kod nas dobije porodica ide od 300-500.000 dinara, dok u evropskim zemljama ta odšteta ide od 50.000 pa do 200.000 evra. To zavisi od ekonomske razvijenosti zemlje, ali i od pravosuđa. Veoma je bitno ostvariti to da izrečena presuda ima dejstvo, ali i da bude preventivna, da ima efekat na druge. Suđenja koja se vode zbog nemarnosti lekara treba da budu objektivna, da se rešavaju u kraćem roku, i to je sistemski problem koje treba da reši Ministarstvo pravde uz pomoć ostalih branši - rekao je advokat Danković koji se osvrnuo i na slučaj Radenka Nikodinovića (8) smatrajući ga tragedijom "par excellence" , sramotnom i tužnom.

Lekarska komora Srbije pokrenula je postupak pred Sudom časti kako bi se utvrdilo da li je bilo profesionalne odgovornosti lekara u lečenju dečaka iz Loznice, koji je preminuo posle preloma ruke, rekao je Tanjugu direktor LKS Milan Dinić.

(I.Lazić)

Video: Stop rasizmu! U Beogradu održana šetnja sa porukom u znak sećanja na ubistvo Roma Dušana Jovanovića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    12. oktobar 2016 | 18:52

    Mnogi bi u trebali u zatvor a ne samo dr I oni ako su pogresili !!!

  • Jovan

    12. oktobar 2016 | 18:10

    Zatvor je za njih, korumpirani,drski,bezobrazni! Dugogodisnja robija je lek za njih!

  • Dragisa

    12. oktobar 2016 | 20:19

    Ja kao prosvetni radnik koji radi u OS odgovorno tvrdim da se jos u osnovnoj skoli pocinje sa korupcijom I protekcionizmom.DECA se od malena vaspitavaju u duhu pozitivne selekcije.NA zalost od silnih maminih I tatinih sinova za koje mora da se obezbedi odlican uspeh I uspesna karijera DECA bed zastite tesko uspevaju da izguraju karijere. KUPUJU SE DIPLOME.PROTEKCIONIZAM.NEPOTIZAM IMA SVOJU CENU KOJU PLACAJU NAJCESCE OBICNI SMRTNICI. Ja Sam izgubio oba roditelji greskama lekara.Hirurga I ortopeda. Nema pravdeu Srbiji At je korumpirano

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA