Srbi VELIKOM VEĆINOM za uvođenje smrtne kazne

  • 26

Za vraćanje smrtne kazne u Srbiji opredelilo bi se gotovo tri petine građana Srbije ili 58 odsto, dok se svaki četvrti, odnosno 24 odsto, protivi.

OVAKO SU SRBI NEKAD UBIJALI UBICE: Ovo im je bila omiljena smrtna kazna za MONSTRUME

Istraživanje koje je povodom 10. oktobra, Svetskog i evropskog dana protiv smrtne kazne, za Udruženje građana "Srbija protiv smrtne kazne" uradio Ipsos Strategic Marketing, pokazuje da je 18 odsto građana neodlučno.

Udruženje ističe da ovi rezultati pokazuju dramatičan i rekordan skok podrške smrtnoj kazni u Srbiji u poslednjih deset godina otkako se sprovodi ovo istraživanje.

Tako je 2007. godine trećina građana Srbije, odnosno 33 odsto, podržavalo smrtnu kaznu.

Među građanima Srbije koji podržavaju smrtnu kaznu nešto je više onih koji odlučno podržavaju ovakvu vrstu kaznene mere (31 odsto), u odnosu na građane koji imaju nešto umereniji stav (27 odsto).

Među protivnicima smrtne kazne gotovo je isti procenat onih koji se odlučno protive ovoj kaznenoj meri i onih građana koji se nešto manje odlučno protive smtnoj kazni (11 i 13 odsto), a karakteristike kao što su pol, godine, region u kome građani žive nisu sistemski povezane sa podrškom ili protivljenjem smrtnoj kazni.

Građani sa višom ili visokom školom imaju značajno negativniji stav prema smrtnoj kazni. Odnosno, među obrazovanijim građanima Srbije se registruje veći procenat građana koji ističu da su protiv smrtne kazne (35 odsto) u odnosu na građane sa srednjim (23 odsto) ili niskim obrazovanjem (19 odsto). Kada je političko opredeljenje u pitanju, samo se kod glasača "Dosta je bilo" registruje značajno veći procenat građana koji ističu da su protiv smrtne kazne (41 odsto).

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Podaci svetske koalicije koja se bori protiv smrtne kazne pokazuje da su 104 države ukinule smrtnu kaznu za sve zločine, šest je ukinulo za "obična" krivična dela, dok 30 država iako ima smrtnu kaznu u zakonodavstvu, istu ne izvršava. Smrtne kazne se izvršavaju u 58 zemalja sveta. U 25 država je izvršena bar jedna smrtna kazna prošle godine, a najviše je zabeleženo u Kini, Iranu, Saudijskoj Arabiji, Pakistanu i SAD. U SAD podrška javnog mnjenja smrtnoj kazni opala je za sedam odsto u odnosu na prošlu godinu. Prema istraživanju Pju, 49 odsto Amerikanaca podržava smrtnu kaznu.

Sve države u Evropi, osim Belorusije, ukinule su smrtnu kaznu. U Rusiji je na snazi moratorijum na pogubljenja, te je poslednja smrtna kazna izvršena 1996. godine. Samo četiri države koje se smatraju industrijski naprednim još izvršavaju smrtne kazne: SAD, Japan, Singapur i Tajvan.

Smrtna kazna u Srbiji primenjivana je od 1804. do 2002. godine, kada je zakonom ukinuta. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2001. godine. Prema podacima, više od 7.000 ljudi osuđeno je na smrt u Srbiji i Jugoslaviji.

(Telegraf.rs / Danas)

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milka

    11. oktobar 2016 | 00:27

    Naravno da sam za pedofile monstrume i ubice za smrtnu kaznu?!koliko kod bili u zatvoru kad izadu opet ce isto uraditi?!bolje spreciti neho leciti?!

  • Drekavac

    11. oktobar 2016 | 00:29

    Samo smrtna kazna moze da zaustavi ludilo i bezobrazluk ovih novih kriminalaca.

  • Lele

    10. oktobar 2016 | 23:28

    Ja sam za smrtnu kaznu pedofila i ubica

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA