Bolnica Sveti Sava ovo ne pamti: Devojka (19) doživela moždani udar

  • 8

Pacijentkinja (19) godina primljena je u Specijalnu bolnicu za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava" zbog teškog moždanog udara, ali su lekari uspeli da je spasu.

OVO SU SIMPTOMI ŠLOGA: Evo kako da preživite moždani udar!

Oni su, naime, uradili mehaničko uklanjanje tromba i očekuju da devojka neće imati fizičke i mentalne posledice.

To je najmlađi pacijent koji je od ovako teške bolesti lečen u toj ustanovi, saopšteno je iz bolnice Sveti Sava.

I MUŠKARCI U SRBIJI UMIRU OD RAKA DOJKE! Evo kako da proverite da li ste ugroženi! (VIDEO)

- Pacijentkinja je primljena po isteku šestog sata od nastanka moždanog udara, pa je na sreću stigla na vreme da joj uradimo trombektomiju. Zbog toga će najverovatnije proći bez ikakvih fizičkih i mentalnih posledica - rekao je direktor bolnice dr Milan Savić.

Foto: flickr/r. nial bradshaw Foto: flickr/r. nial bradshaw

U pisanoj izjavi medijima on navodi da je pacijentkinja izuzetno mlada za ovako tešku bolest, te da će uzroci nastanka biti detaljno ispitani posebnim analizama, ali da je najvažnije da je jedan mladi život spasen.

Podseća da je u lečenju moždanog udara najbitnija pravovremena reakcija i dolazak do lekara koji su stručni za lečenje moždanog udara.

Danas postoje razni načini za lečenje moždanog udara, a jedan od najboljih je trombektomija, odnosno mehaničko uklanjanje ugruška iz velikog krvnog suda u mozgu.

Foto: Google maps, Foter/Flickr/pennstatenews Foto: Google maps, Foter/Flickr/pennstatenews

Ova terapija, koja se u Bolnici "Sveti Sava" sprovodi od 2014. godine, smanjuje smrtnost i do 50 odsto i nije za sve pacijente, već samo za one kod kojih je začepljen veliki krvni sud i kod kojih su i inače prognoze najlošije.

Svakih 20 minuta jedna osoba u Srbiji doživi moždani udar, svakih 60 minuta neko umre od moždanog udara, a jedan od razloga visoke smrtnosti je nedovoljno znanje o simptomima moždanog udara i hitnosti reagovanja.

Razlozi kašnjenja su mnogi, ali najčešći su neprepoznavanje simptoma, produžen transport, neodlučnost neurologa, otpor prema invazivnim procedurama i nedostupnost svih članova tima za endovaskularne procedure.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Udes u Dimitrija Tucovića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    21. septembar 2016 | 17:37

    Neka joj je Bog u pomoci!

  • Mila

    21. septembar 2016 | 18:13

    Za prave dr. Bravo. Upravo je bas navedeno sta je i presudno spasiti zivot. Odlucnost neurologa, tima za zahvat i birokratija prokleta. Napred sa pravim strucnjacima. Mnogo je sa lako stecenim diplomama to je veliki problem koji se tesko iskoreni. Bog sada a i tada je bio uz nju. Blagoslovena bila. I ako sam med. Rad. Najveci svetski doktori oko celija su rekli sve smo ucinili da spoznamo ali samo Bog ovo zna.

  • gvozdeni

    21. septembar 2016 | 20:26

    Moja mama se , na žalost , šlogirala sama u stanu i našli smo je nakon tri sata , tj. oko 14:30. Nakon toga sledi agonija i borba: sa policijom, vatrogascima i hitnom oko obijanja vrata , pošto nismo mogli da uđemo u stan, prijemom u Pančevačko urgentno, pregledom interniste i neurologa, vađenje krvi i čekanje na enzime da nije srčani. Pošto CT u Pančevu ne radi, pa sanitet do VMA na skener (2 sata čekanja na sanitet + 2 sata čekanja na VMA + 2 sata na sanitet za nazad u Pančevo i prime je ujutru u 7:30 na neurologiju. Dakle posle 18 sati dobije prvu terapiju! Daleko je Finska i Norveška

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA