Narodna banka zadržala referentnu kamatnu stopu na 4 odsto, evo šta to znači za OBIČNOG GRAĐANINA SRBIJE!
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na postojećem nivou od četiri odsto. Kako je njeno snižavanje u februaru mesecu uticalo na veće zaduživanje građana u dinarima, odlukom da je zadrži na istom nivou, centralna banka se odlučila da nastavi da podrži uzimanje kredita u dinarima.
Donoseći odluku, IO je imao u vidu očekivane efekte dosadašnjeg snižavanja referentne kamate, kao i očekivano kretanje inflacije u narednom periodu, saopšteno je iz NBS.
Izvršni odbor ocenjuje da će na povratak medugodišnje inflacije u granice cilja u prvoj polovini naredne godine uticati, pre svega, postepen rast agregatne tražnje u Srbiji i inflacije u međunarodnom okruženju, kao i niska baza kod cena naftnih derivata, dok će je niski troškovi u proizvodnji hrane još neko vreme usporavati.
MERA NBS DALA REZULTATE: Građani se sve češće odlučuju da DUGUJU U DINARIMA
Takođe, navedeno je, IO je je imao u vidu i dalje prisutnu neizvesnost na međunarodnom robnom i finansijskom tržištu i njen mogući uticaj na kretanje inflacije i tokove kapitala ka zemljama u usponu.
Ipak, kako piše, uspešno sprovođenje fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi povećava otpornost domaće privrede na uticaje iz međunarodnog okruženja. Zahvaljujući tome, smanjena je i spoljna neravnoteža, a makroekonomski izgledi naše privrede znatno su bolji, što je, podseća NBS, potvrdio i MMF u okviru četvrte i pete revizije aranžmana.
ISKORISTITE SITUACIJU: Padaju kamate na kredite u dinarima! Iznenadićete se KOLIKO!
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi biće održana 13. oktobra.
Uporedo je i Evropska centralna banka (ECB) zadržala rekordno niske kamatne stope, izjavio je danas portparol te institucije.
ECB je odlučila da, pre preduzimanja drastičnijih akcija, sačeka jasniju sliku o punim efekatima Bregzita, ocenjuje francuska agencija Frans pres.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.