MINIMALAC ĆE IPAK BITI VEĆI OD OČEKIVANOG: Evo koliko će TAČNO iznositi!
Ukoliko dođe do povećanja minimalne cene radnog sata za osam dinara, to praktično znači da ce minimalac skočiti za oko 1.300 dinara na mesečnom nivou
Sednica Socijalno-ekonomskog saveta, na kojoj će biti utvrđena nova minimalna cena rada, očekuje se najkasnije do 15. septembra, a prema nezvaničnim saznanjima Tanjuga, na poslednjim sastancima predlog predstavnika vladeje bio da ona iznosi 129 dinara po radnom satu.
Prvobitno, predstavnici poslodavaca i vlade bili su za to da ona bude 125, eventualno 127 dinara, a stav sindikata je nepromenjen i oni smatraju da ta cena ne bi trebalo da bude ispod 135 dinara po radnom času.
Trenutna minimalna plata u Srbiji iznosi 21.050 dinara. Ukoliko dođe do povećanja minimalne cene radnog sata za osam dinara, to praktično znači da ce minimalac skočiti za oko 1.300 dinara na mesečnom nivou.
DOGOVOR O NACRTU ZAKONA O PLATAMA: Sledeće nedelje pred poslanicima u Skupštini Srbije
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je Tanjugu da će predstavnici poslodavaca prihvatiti svako povećanje pod uslovom da im se ukinu, neke od dažbina koje sada plaćaju, a koje u velikoj meri otežavaju poslovanje.
Predstavnici sindikata i poslodavaca očekuju da bi sednica SES-a kojoj će najverovatnije prisustvovati i premijer Aleksandar Vučić mogla da bude održana do petka.
Ministar za rad Aleksandar Vulin rekao je ranije da će SES doneti odluku o visini minimalca, a da učesnici u socijalnom dijalogu i javnost treba da budu svesni ekonomskog momenta i celokupne situacije.
VLADA ODLUČILA: Minimalna cena rada iznosi 121 dinar po radnom času
- Ja bih najviše voleo da kažem minimalac je 500 evra, a pitanje je da li će to poslodavac moći da plati i da li će hteti da zapošljava ljude po toj ceni. Svi zajedno moramo znati gde se nalazimo, koji nam je ekonomski momenat i na osnovu toga da donesemo odgovarajuću odluku - rekao je ministar pre nekoliko dana.
Vulin nije detaljno komentarisao o tome koja će cena biti.
- To ćemo ostaviti SES-u, zato postoje radne grupe i ne donosi se rešenje ad hoc već postoje tačno podređeni parametri od potrošačke korpe, inflacije, zaposlenosti, stanja na tržištu rada, na osnovu koga se vidi da li ta cifra može da se izdrži - naveo je Vulin.
Procene sindikata pokazuju da u Srbiji oko 300.000-350.000 radnika prima minimalac, a najviše ih je u trgovini - prodavnicama, buticima, kafićima, ali i građevinarstvu.
U septembru prošle godine vlada je donela odluku da minimalna cena rada po radnom satu za 2016. godinu ostane 121 dinar. Ta cena na snazi je već dve godine.
Sindikati su tada tražili da se cena rada po radnom satu poveća na 143,5 dinara, dok su predstavnici poslodavaca i Vlade Srbije bili protiv.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Joj
Kao prvo minimalac ne bi smeo da se oporezuje.
Podelite komentar
Iju
JUPIIIII
Podelite komentar
Shone
Ce se najedemo
Podelite komentar