"Herald tribjun": Srbija je novo crno tržište ljudskih organa

  • 0

Srbija je jedna od zemalja koje su poslednjih godina ozbiljno pogođene trgovinom ljudskim organima. Crno tržište organa je, prema navodima lista "Internešnel herald tribjun", sa Dalekog istoka i Južne Amerike "preseljeno" u Evropu zbog sve veće ekonomske krize.

List navodi i da se crno tržište ljudskim organima, pored Srbije, prebacilo i u Grčku, Španiju i Italiju, kao i na Kosovo.

- Siromašni i očajni ljudi prodaju svoje bubrege, koštanu srž ili rožnjače preko Interneta, dok bezobzirni trgovci ljudskim organima na tome zarađuju -  opisuje stanje njujorški dnevnik.

BUBREZI ZA ŠKOLOVANJE DECE

Tekst počinje pričom Pavla Mircova i njegove devojke Danijele iz Kovina, koji su preko Interneta ponudili da prodaju svoje bubrege za po 30.000 evra. Oni objašnjavaju da su na to naterani zbog siromaštva, i da od kada je Pavle izgubio posao u fabrici nije uspeo ponovo da se zaposli, tako da danas njegova porodica jedva preživljava.

List piše da oni žive samo od jednog obroka dnevno i da su naterani da se okrenu prodaji organa.

- Da biste obezbedili hranu za svoju porodicu, onda ni prodaja jetre ne deluje kao velika žrtva - kaže mladić.

On dodaje da mu je potreban novac da odškoluje svoje dvoje dece. Do sada su, prema pisanju "Herald tribjuna" dobili ponudu od jedne žene iz Makedonije od 20.000 evra, kao i jednu ponudu iz Nemačke.

Mircov kaže i da se ne plaši eventualne operacije i toga što krši zakon.

- Više se plašim da neću imati novca da se staram o svojoj deci - objašnjava on.

BUBREZI U ZAMENU ZA RADNO MESTO

List se poziva i na neimenovani izvor iz srpske policije, koji kaže da u poslednjih 10 godina nijedan slučaj trgovine organima u Srbiji nije procesuiran, ali se dodaje da je razlog za to i što se sve odvija vrlo tajnovito i prikriveno.

Njujorški dnevnik navodi i reči doktora Ðoke Maksića sa VMA, koji ne veruje da u Srbiji postoji ilegalna trgovina ljudskim organima, navodeći da je svaki potencijalni donor "pod lupom" i proverom bolničke komisije, koju čine doktori, etičari i advokati.

Međutim, list navodi i reči osobe koja se samo predstavila kao Milovan, iz jednog malog mesta na jugu Srbije. On kaže da je dao bubreg jednom bogatom lokalnom političaru, da bi ga on zauzvrat zaposlio u svojoj firmi. Prema navodima lista, transplantacija bubrega obavljena je u jednoj državnoj bolnici u Beogradu, gde su se njih dvojica pojavila sa lažnim dokumentima.

"Njujork tajms" se poziva i na razgovor sa Ervinom Balom (25), stolarom iz Kikinde, koji je duže od godinu dana bio nezaposlen, kada je odlučio da ode na lokalnu televiziju sa četvorogodišnjom ćerkom i javno ponudio da proda bubreg. Nakon što je video to na televiziji, pomogao mu je direktor osnovne škole Miloš Pajakov, ponudivši mu mesto vozača u školi.

Procenjuje se da je cena bubrega na crnom tržištu oko 100.000 evra i da se godišnje na svetskom nivou proda između 15.000 i 20.000 organa.

(M. S. / Tanjug)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA