Kori Udovički: Veća likvidnost i investicije za oporavak zemlje
Direktorka Centra za visoke ekonomske studije Kori Udovički smatra da Srbija više nema prostora da poveća javnu potrošnju. Ona dodaje da bi država sredstva za podsticanje oporavka privrede mogla da obezbedi tako što će povećati likvidnost i promeniti strukturu javne potrošnje.
Ranija guvernerka Narodne banke Srbije kaže da je javna potrošnja u Srbiji "uvek bila na onoj granici koliko možemo da skupimo sredstva i, na neki način, mi već funkcionišemo onako kako to preporučuju predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama i novi francuski predsednik Fransoa Oland".
- Oni kažu: "Daj da potrošimo koliko može u okviru neke zamislive održivosti". I u tim zemljama konzervativci odgovaraju da će to napraviti probleme. Mi više nego što već trošimo, ne možemo - primetila je Udovički.
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi premijera Zorana Ðinđića naglašava da Srbija može da učini dve stvari - da poboljša disciplinu u održavanju likvidnosti i da promeni strukturu javne potrošnje, odnosno "da trošimo mnogo pametnije".
- Na Zapadu kad krene kriza, privatni sektor smanjuje potrošnju zbog straha za sopstvenu budućnost, dok u Srbiji to ne čine, a opšti zastoj u neplaćanju dugova i nemogućnost da se naplate potraživanja stavlja privrednike u položaj da ne mogu da izvrše svoje planove - objasnila je ona.
- Kada bismo mi mnogo ozbiljnije terali nelikvidne da propadnu, dobar deo njih bi za otplatu svojih dugova morao da proda nešto u inostranstvu, a to bi nam donelo likvidnost - dodaje Udovički.
Prema mišljenju Kori Udovički, rast likvidnosti bi onda ''otkočio'' ono što sada koči privatnike i oni bi bili disciplinovaniji u plaćanjima, a na taj način novac bi se ponovo vratio u privredne tokove.
MENJATI STRUKTURU DOMAĆE POTROŠNJE
Udovički je ukazala na to da u Srbiji država troši maksimum koji može, i to skoro sve ide na javnu potrošnju iz budžeta, ne podiže se kapacitet države da proizvede novu vrednost, koja se oslanja u velikoj meri na uvoz. Otuda je, smatra Udovički, promena strukture domaće potrošnje veoma bitna.
- Ukoliko ćemo da povećamo udeo javne potrošnje u korist investicija i na podizanje proizvodnih kapaciteta, onda moramo malo da smanjimo izdatke na čistu potrošnju, odnosno na plate i penzije. To je činjenica - ukazala je Udovički.
Ona smatra da bi, zbog rastućeg budžetskog deficita i njegovog finansiranja, poresko opterećenje trebalo da bude prebačeno sa najsiromašnijih i sa plata na bogatije i, po mogućstvu, na imovinu ili na dobit.
- Mi zaista moramo da promenimo strukturu naše javne potrošnje kako bismo podigli proizvodni kapacitet države, i privrede i države u njoj. Naš problem je što se stalno borimo sa privredom i ukupnim domaćim proizvodom, koji su daleko ispod naših očekivanja i potreba - zaključuje Udovički.
(M. S. / Tanjug)
Video: Eparhija zabrinuta zbog provokacija kod manastira Banjska, traži zaštitu svetinja i mira
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zile
bla-bla,truc!Pa od nje je i pocela sunovrat ekonomskog sistema!Te 2000 god. nas ekonomski sistem zaposeli su propali i dirigovani ekonomisti iz sveta,prvenstveno Evrope,koji su sa ovih prostora otisli ,,trbuhom za kruhom,,.Namera je bila,a i ostvarila se, opljackati sa novom vlasci,sve ono sto je decenijama stvarano.Cak,vecina od njih,placena je za taj necasni posao od strane zapadnog lobija.Nazalost neki i dalje ovom jadnim narodu prodavaju m... za bubrege i opstaju zahvaljujuci nosiocima vlasti koji su bili u sprezi pljacke zemlje,zajedno sa njima.
Podelite komentar