POTPISANO PRIMIRJE VLADE I GERILACA: Istorijski uspeh norveških mirotvoraca u Kolumbiji

 
  • 1

Ovo je još jedan veliki uspeh i Norveške koja je poslednjih decenija stekla reputaciju značajnog mirotvorca u pregovorima širom sveta

Uz pomoć norveških mirotvoraca, konačno je okončan 52-godišnji gerilski rat između kolumbijske Vlade i levičarske gerilske grupe FARK.

ISTORIJSKO PRIMIRJE: Kolumbija i pobunjenici Fark-a dogovorili prekid vatre!

Nakon četiri godine pregovaranja, Vlada Kolumbije i Revolucionarne oružane snage Kolumbije (FARK) su 25. avgusta potpisali mirovni sporazum obavezujući se da prekinu sukobe i grade stabilan i trajan mir.

Mirovni sporazum podrazumeva demobilizaciju FARK-a i njihov prekid narko poslova kojima se finansirala borba, kao i priključivanje pravnim i političkim procesima. S druge strane, Vlada treba da razvije program rešavanja nejednakosti u ruralnom sektoru. Dogovor obuhvata i reparaciju žrtava i uspostavljanje sistema tranzicione pravde za zločine počinjene tokom višedecenijskih sukoba u kojima je poginulo najmanje 220.000 ljudi, nestalo desetine hiljada, dok su milioni napustili svoje domove zbog nasilja.

Foto: Wikipedia/Pedro Felipe Foto: Wikipedia/Pedro Felipe

Ovo je još jedan veliki uspeh i Norveške koja je poslednjih decenija stekla reputaciju značajnog mirotvorca u pregovorima širom sveta (Izrael i Palestina, Gvatemala, Nepal, Filipini, Somalija, Šri Lanka, Burma, Sudan i Južni Sudan…).

Naime, mirovni pregovori između dve Vlade Kolumbije i FARK-a su započeli u oktobru 2012. godine u Oslu. Norveška i Kuba su bili "garanti" razgovora sve vreme trajanja pregovora.

Norveška smatra da je dijalog osnov svakog uspešnog rešavanja konflikta. Dijalog mora da bude sveobuhvatan, odnosno da uključi ne samo aktere već i ostale članove civilnog društva. Pored građenja dobrih odnosa sa svim stranama, neophodno je strpljenje i spremnost da se pomogne iznalaženju rešenja koje može potrajati godinama i biti različite dinamike, kao što je bio slučaj sa Kolumbijom i FARK-om. To zahteva dugoročne strategije, kao i održivu i adekvatnu koordinaciju.

Norveška smatra da ima odgovornost da pomogne drugima i spreči nasilne sukobe. Ulaganje u mir je jedini efikasan način podsticanja razvoja jedne zemlje. Kolumbija ima veliki potencijal kao zemlja bogata prirodnim resursima ali će tek sad u miru moći da ga iskoristi.

Mirovni sporazum u Kolumbiji se još samo mora prihvatiti na referendumu kako bi postao zakonski validan.

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ...i td

    25. avgust 2016 | 18:06

    E ako su vam Norvezani dogovorili mir,"obrali ste bostan",kaze nasa uzrecica.Oni kod nas napravise MIR,pa nam du*e zbog njih trne.Izgubismo i zemlju i narod zbog njihovog MIRA.Daleko im lepa kuca.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA