PRIVREDNICI UGLAS: Stop praznim obećanjima, smanjiti poreze i doprinose!
Činjenica da je Srbija lider u svetu po procentu koji uzima od plata na ime doprinosa i poreza, gotovo 70 odsto, posledica je pogrešne politike i za ekonomistu Danijela Cvjetićanina nije iznenađenje.
- Takvi rezultati ne čude s obzirom na to da su političari videli da naši građani najviše vole kada najveći deo dohotka oni prisvoje i pametno podele. I to uglavnom na nekakve brze kancelarije, nacionalne investicije, mostove, silne agencije i nevladine organizacije. Oni planiraju da od naših para zapošljavaju i plaćaju subvencije strancima da nas zapošljavaju - rekao je on.
Cvjetićanin je dodao da nije čudo da političari tako misle jer smo mi tako glasali i 2008. godine kada su slično obećavali, a "sad su se još i uobrazili".
Kao savet ministru finansija, Cvjetićanin preporučuje da uzme spisak svih agencija i kojekakvih organizacija, uključujući i "nevladine", koje se itekako finansiraju iz budžeta, i precrta tri četvrtine njih.
- Znam da će neki reći da je to nedovoljna ušteda u poređenju sa onim što se dobija iz doprinosa ili poreza, ali nije zanemarljiva. Najlakše je, međutim, napasti najugroženije, jer ih najviše i ima - poručio je Cvjetićanin.
Toplica Spasojević, poslodavac i predsednik "ITM Grup"-a, kaže da je sazrelo vreme da se trenutna situacija sa porezima i doprinosima na zarade promeni.
- Fiskalni savet je dao predlog da se te obaveze svedu na 55 odsto i jako je dobro lobirati za takve mere u vreme formiranja Vlade - kazao je Spasojević. On je naglasio da je dosadašnja politika mnoge terala u "sivu zonu".
- Svedoci smo da su sve ređe firme koje plate isplaćuju na vreme, a mnoge su se zatvorile od početka ovog kriznog perioda. U našem preduzeću je sticaj poslovnih okolnosti bio takav da smo povećali broj zaposlenih, ali nažalost, i to je retkost na našem tržištu. Nismo najsrećniji ni nivoom plata, iako je kod nas on veći od prosečnog. Voleli bismo da podelimo dobit sa radnicima koji su sa nama od osnivanja, već 20 godina - objašnjava Spasojević.
On dodaje da je obaveza "svih nas" da ukažemo na potrebe da se obezbede uslovi da što više ljudi posluje u "beloj zoni".
Unija poslodavaca Srbije se, kako kaže njen predsednik Nebojša Atanacković, od demokratskih promena konstantno zalaže za smanjivanje poreza i doprinosa iz plata, ali nikako da se nešto promeni uprkos obećanjima.
- Od nekoliko prethodnih vlada smo dobijali obećanja, ali od toga nikad nije bilo ništa. Od ministarke Diane Dragutinović smo čak čuli predlog da se ta zahvatanja razlikuju, odnosno da se od minimalaca zahvata najmanje a od najvećih plata najviše. Ni to se nikad nije realizovalo - kazao je Atanacković.
On dodaje da je posledica visokih zahvatanja iz plata sve veća siva zona.
- Dobar deo plata ide na ruke, a da biste tako radili, znači da imate deo prihoda neprijavljen i na njega se ne plaća porez. Ukoliko poslodavac želi radniku da poveća platu za 10.000 dinara, njega to zapravo košta 17.000 jer još 70 odsto daje državi - objasnio je on.
Nažalost, kako je objasnio, tvrdnje Fiskalnog saveta su tačne, i naredne dve do tri godine ne smemo ni da pomislimo na povećanje plata.
- Ako to nije urađeno kada smo bolje stajali i imali suficit u budžetu, tek sad nema ništa od toga. Pred izbore imamo pregršt populističkih obećanja koja nisu realna jer privreda to ne može da podnese - zaključio je Atanacković.
(A. P.)
Video: Mećava zatrpala zapadnu Srbiju: Ekipe rade na rašićavanju svih putnih pravaca
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.