POSKUPEO PLIN NA PUMPAMA: Evo koliko će sad koštati!

  • 14

Tečni naftni gas (TNG) u protekle dve nedelje poskupeo je od pet do sedam dinara po litru na pumpamau Srbiji, tako da sada košta 69,9 dinara po litru kod većine prodavaca.

Popularni auto-plin je na benzinskim stanicama pored auto-puteva dostigao i 72,9 dinara po litru.

- Vratio sam se iz Grčke s letovanja i neprijatno su me iznenadile cene auto-gasa u Srbiji. U Grčkoj sam TNG plaćao 0,5, a u Makedoniji 0,4 evra za litar - kaže Dragan S. iz Višnjičke banje za Novosti.

AKO PUTUJETE U GRČKU NA MORE: Evo gde vam je najjeftinije gorivo!

Iako je zbog odnosa butana i propana ovo sezonsko gorivo leti uvek jeftinije nego zimi, sada to nije slučaj.

Foto: Tanjug/Miloš Jelesijević Foto: Tanjug/Miloš Jelesijević

- Za prethodnih mesec dana prosečna maloprodajna cena TNG povećana je za pet dinara za litar, ili za oko osam odsto - kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS).

Mićović kaže da je sada prosečna cena ista kao i u januaru, odnosno 69,5 dinara za litar.

ŠTA NAS ČEKA? Da li može u Srbiji da POJEFTINI BENZIN zbog PADA CENE NAFTE u svetu? (INFOGRAFIKA)

Prvi operativac UNKS kaže da ipak ne znači da će i u narednom periodu TNG poskupljivati.

- Ne prenosi se to u srazmeri "jedan prema jedan". Ne znači da će ukoliko se referentne cene promene za 30 odsto naviše ili naniže, i maloprodajne cene skočiti u istom procentu. Državne akcize su, na primer, iste, bez obzira na to kolike su nabavne cene TNG-a. Referentne cene se dosta često i brzo menjaju, i ako budu otišle nadole, a izvesno je da hoće, možda se ništa više ne dogodi. Dosta zavisi od toga da li je ovo samo trenutni skok ili početak trenda rasta. Iskustveno, ne očekuje se neki veći skok - tvrdi Mićović.

Foto: Profimedia/Alamy Foto: Profimedia/Alamy

CELA SRBIJA ČEKA ODGOVOR NA OVO PITANJE: Da li će od 1. januara POSKUPETI GORIVO?

Kod benzina i dizela cene najviše zavise od vrednosti barela na svetskim berzama, dok na maloprodajne cene tečnog naftnog gasa prvenstveno utiče odnos ponude i potražnja svugde u regionu.

- Domaći proizvođači TNG-a, bilo da su u pitanju licencirani proizvođači kao što su kompanije NIS, "Standardgas" i "Hipol" ili veletrgovci koji auto-gas proizvode namešavanjem komponenata, u najvećoj meri uvoze sirovinu, odnosno komponente od kojih proizvode auto-gas, tako da su i oni izloženi promenama na regionalnom međunarodnom tržištu - objašnjava Mićović.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • gaga

    12. avgust 2016 | 22:51

    tek ce sve da poskupi, samo polako.....ni norveska ne bi izdrzala sve nase agencije, odbore, komitete, direkcije, poslanike..........

  • Marko

    12. avgust 2016 | 23:35

    Ako je cena 69.90 prosečna. To bi izgledalo ovako : osnovna cena je 30.02 po litri +2.6 obavezne rezerve + 0.28 po litri markiranje + 22.75 akciza + pdv. Sami vidite koliko država uzima. U Makedoniji nema tih nameta.

  • Wampirko007

    13. avgust 2016 | 05:57

    Pored auto puta 72.90? Nisam znao da je Kraljevo pored auto puta. Aaa pa da zato je i cena tu 72.90.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA