DRAMA PORODICE KOSANOVIĆ: Uzeli su kredit, dobili ČETIRI BEBE, a onda je ona izgubila posao i ŽIVOT IM JE POSTAO PAKAO!

  • 22

Porodica Kosanović našla se u situaciji da polako sklizne u masu od 73,43 milijarde dinara, kolika je ukupna suma "teško naplativih kredita" (NPL) stanovništva, uz rizik da im banka, zbog neplaćanja rata, aktivira hipoteku, odnosno oduzme nekretninu.

EVO ŠTA MORATE DA ZNATE KADA UZIMATE STAMBENI KREDIT: Ovi saveti mogu mnogo da vam pomognu u životu!

Prema podacima Narodne banke Srbije, svaki peti kredit u ukupnim plasmanima banaka je problematičan, a njihovo učešće iznosi 20,22 odsto.

U apsolutnom iznosu to je oko 404 milijarde dinara ukupno, koje će banke teško naplatiti. 

Udeo problematičnih kredita preduzeća je veći i iznosi 20,88 odsto, dok je udeo problematičnih kredita građana u ukupnim 10,34 odsto.

Poznavaoci tvrde da, kada je reč o građanima, oni su najviše u takav problem upadali jer su ostajali bez posla, ili su im primanja značajno smanjena.

Situacija je trenutno takva da od oko 20.000 onih koji su uzeli stambene kredite u švajcarskim francima, veliki deo njih na ivici je da, baš kao i Kosanovići, postane deo ove sumorne statistike.

Foto: Uprava carina Foto: Uprava carina

- Uzela sam kredit 2006. godine kad smo se suprug i ja uzeli. Ostala sam u drugom stanju, jednom, drugi put, treći put smo dobili i blizance... Deset godina plaćamo kredit u francima. Ali, dok smo u početku plaćali ratu 28.000 dinara, ona je sada nešto manja od 60.000, a pre intervencije je bila veća - priča Sarita Tanjugu objašnjavajući da joj je rata varirala od 400 do 500 evra mesečno.

- Ja sam u martu ove godine ostala bez posla, a jedna plata za nas i četvoro dece, s kreditom za stan...teško je - priča Sarita koja je, pre nego što je ostala bez posla, bila na rukovodećoj poziciji HR sektora u jednoj multinacionalnoj komaniji, diplomirala je na Filozofskom fakultetu, a njen suprug na Saobraćajnom.

Prema njenim rečima, za ovih nekoliko meseci koliko aktivno traži posao, čini joj se da ga je nemoguće naći, a ideja da sa jednom platom izdrže sve mesečne izdatke, čini se još više nemogućom.

Predsednik Udruženja potrošača "Efektiva" Dejan Gavrilović rekao je Tanjugu da takvi slučajevi, poput Kosanovića, koji su uzeli kredit u švajcarcima, po statistici koju prati to udruženje, imaju najviše šanse da postanu NPL i snose posledice toga. 

On objašnjava da postoje tri vrste dužnika po osnovu stambenih kredita, koji imaju problema - oni koji su se zadužili u francima, valuti koja je ojačala u odnosu na evro, oni koji su se zadužili u evrima a kojima je zbog kursnih razlika rata takođe veća, i, na kraju, oni koji su sticajem okolnosti ostali bez posla.

- Kod onih koji imaju kredite u švajcarcima došlo je do povećanja mesečne obaveze za 2,5 puta u odnosu na vreme kada su uzimali kredit - rekao je Gavrilović, precizirajući da je reč o poslednjih desetak godina.

Foto: Uprava carina Foto: Uprava carina

On objašnjava da je "Efektiva" pravila analizu na osnovu 150 ispitanika, koja je pokazala da je prosečna opterećenost ovih korisnika 92 odsto u odnosu na porodične mesečne prihode.

- To znači da je jedna rata gotovo jednaka iznosima plata u toj porodici, pa ne ostaje ništa ili vrlo malo za komunalije, hranu, odeću - ističe on.

Govoreći o građanima koji su se zadužili u evrima, Gavrilović kaže da je kod njih u poslednjih 7-8 godina, za stambene evro kredite, došlo do povećanja rate za oko 30 odsto, dok, primetio je, plate u dinarima stagniraju manje više na istom nivou.

- Ako dođe još do gubitka posla, to je dodatna otežavajuća okolnost - konstatovao je dodajući da se u statistički NPL ulazi na dva načina - usled povećanja mesečne rate ili smanjivanja primanja, što, u oba slučaja, dovodi do nemogućnosti redovne otplate kredita.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Svetlana

    4. avgust 2016 | 12:49

    NIJE MI JASNO KAKO OTPLACIVATI KREDIT AKO DOBIJETE OTKAZ ODNOSNO FIRMA VISE NE RADI !TO JE NEMOGUCE !!!!!!!MORA SE NESTO URADITI ZA TE LJUDE!!!!DATI NEKE OLAKSICE!!!!

  • Cy

    4. avgust 2016 | 17:21

    Zao mi je svih a da se svako malo raspitao ne bi uzeo kredit u valuti Koja se vestacki odrzava da vredi manje a to je znao i svaki bankar i cinimi se da su namerno terali ljude da uzimaju kred. U svajcarcima

  • Perke

    4. avgust 2016 | 12:18

    Prvo, ovima iz udruzenja "efektiva" javiti da je Tito umro pre 36 godina...Tvoj kredit, prijatelju, tvoja stvar, video si uslove, potpisao si, uzeo lovu, kupio gajbu, sam ga vracaj...nema vise socijalizma, hvala Bogu.. Drugo, objaviti koliki kredit je uzet i koliki je stan koji je kupljen i na kojoj je lokaciji..Garantujem da je suma preko 70000 evra, a da je gajba stacionirana negde u trouglu Vracar-Dorcol-Cubura..Elita, smekerica..Imas u Pancevu za 30000 stanove, njima nije palo ni na pamet ta solucija...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA