DA LI SRBIJI POSLE 52 GODINE PRETI MALARIJA? Stručnjaci na oprezu zbog migranata
Srbija bi posle 52 godine ponovo mogla da se nađe na udaru malarije zbog migracije migranata, zbog čega stručnjaci Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju kontinuirano proveravaju komarce na ovu drevnu bolest poreklom iz Afrike, saznaje Telegraf.
Ekipe ovog Zavoda kontinuirano "testiraju" malarične komarce iz roda anofeles (Anopheles) koji su prenosioci ove bolesti ali koji decenijama nemaju parazita u sebi.
Branislav Pešić, doktor veterinarske medicine iz Zavoda za biocide kaže za Telegraf da njihove ekipe zasad nisu detektovale komarce zaražene malarijom ali da su stalno na oprezu.
- Pored virusa Zapadnog Nila mi testiramo komarce i na uzročnike drugih bolesti koje oni mogu da prenesu poput malarije, čikungunja groznice, a imamo i testove za Zika virus. Zasad nismo detektovali ni čikungunju ni malariju, ali postoji rizik od malarije zbog migranata koji nam dolaze sa područja gde je ona prisutna. S tim u vezi postoji mogućnost da se naš komarac zarazi malarijom - objašnjava Pešić.
Tri nova slučaja MALARIJE U BEOGRADU!
On napominje da mi imamo malaričnog komarca ali da nemamo malariju, odnosno parazita koji je izaziva.
- S obzirom na to i na migrante koji su potencijalno oboleli od malarije, postoji mogućnost da se naši komarci zaraze sa njom. S tim u vezi, mi redovno prskamo Prihvatni centar u Krnjači, Savski plato oko železničke stanice, park kod Ekonomskog fakulteta gde je najveća koncentracija migranata.
Naš sagovornik podseća da je malarija bila prisutna u Srbiji do pre 50 godina, kada je iskorenjena. Od tada u Srbiji su beleženi samo uvezeni slučajevi, odnosno oboleli koji su se zarazili u malaričnom području poput Afrike.
DA LI JE SRBIJA U OPASNOSTI OD MALARIJE? Evo šta kažu epidemiolozi posle smrti DOKTORKE NA VMA
Pešić navodi i da zasad nema ni zaraženih komaraca koji bi preneli čikungunja groznicu, a ni Zika virus.
- Duž kompletne granice sa Mađarskom i Hrvatskom postavljali smo klopke, ali nismo našli prenosioce Zika virusa - kaže Pešić.
Inače, poslednji slučaj malarije u našoj zemlji zabeležen je 1964. u Kraljevu.
Pogledajte video:
(Lj. Račić)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Saša
Nesto mi ovde ne štima,pa koliko je migranata otislo u evropu i tamo nema nikakvih problema.
Podelite komentar
Sonja
Zivela sam neko vreme u centralnoj Africi, prelezala sam malariju i mogu reci da je strasno iskustvo.Jako visoke temperature,gubitak ravnoteze,ukusa,mirisa,vrtoglavice, asto je naj bitnije traje danima. Treba piti sto vise tecnosti i u koliko se moze nesto jesti,lagana hrana.Postoje odlični lekovi koji se piju u udarnim dozama i to odmah po konstataciju lekara da je u pitanju malarija.Lek se sove COARTEN proizvodi se u Svajcarskoj, a posle zavrsene terapije pije se lek koji cisti krv od eventualnih ostataka malarije.
Podelite komentar
Made in PRC
He he prate komarce, pa bas me jedan juce zviznuo, aj da ga nadjem pa da vam ga posaljem na ispitivanje
Podelite komentar