NAJVEĆA TAJNA PAVELIĆEVOG NADBISKUPA: Stepinac je bio SRPSKI HEROJ sa Solunskog fronta (FOTO)

  • 95

Kada se Pandorina kutija jednom otvori, teško se ponovo zatvara a iz nje znaju neprestano da izlaze utvare. U ovom slučaju, utvare prošlosti. Nakon rehabilitacije generala Mihailovića u Beogradu, županijski sud u Zagrebu rehabilitovao je Alojzija Stepinca.

Srbi će reći da se njih dvojica ne mogu porediti, a i Hrvati će reći istu stvar. I jedni i drugi će se složiti da su to dve potpuno različite ličnosti, da je jedna nevina a druga kriva. Koja je nevina a koja kriva zavisi od ugla gledanja.

Nećemo sada o tome. Koncentrisaćemo se na rani život Alojzija Stepinca, kardinala i zagrebačkog nadbiskupa, koji krije jednu - iz današnje perspektive - bizarnu činjenicu.

Rođen je kao peto od devetoro dece, 8. maja 1898. godine u selu Brezarić, u parohiji Krašić, u ondašnjoj Kraljevini Hrvatska-Slavonija koja se nalazila u okviru ugarske polovine Austrougarske monarhije. Otac Josip je bio bogati vinogradar, a majka Barbara - posvećena katolkinja koja se molila neprestano da joj neki sin postane sveštenik - bila je očeva druga žena. Imao je troje braće i sestara iz očevog prvog braka.

Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG

Osnovnu školu je pohađao u Krašiću, a zatim je srednju upisao u Zagrebu, gde je prvi put ušao u strukture Katoličke crkve. Tokom boravka u nadbiskupijskom liceju počeo je ozbiljno da razmišlja o tome da bi zaista i mogao postati sveštenik.

Međutim, već je izbio Prvi svetski rat, pa je morao da ubrza studije pošto je regrutovan. Car i kralj ne bira. Poslat je u Rijeku u školu rezervnih oficira, a posle šest meseci obuke na Italijanski front, 1917. godine, gde je zapovedao bosanskim vojnicima.

Jula 1918. je zarobljen, a njegovoj je porodici rečeno da je poginuo. Čak je i memorijalna služba održana njemu u čast, u rodnom mu Krašiću. Nedelju dana nakon službe primili su telegram: nije mrtav, već se nalazi u italijanskom logoru za ratne zarobljenike.

Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG

Sada nastupa izvesna pometnja u podacima, ali su neke stvari ipak jasne. Solunski front je probijen septembra te godine a podaci o tome u kom je trenutku Stepinac pušten iz zatvoreništva variraju. Prilično je sigurno, međutim, da je pušten tek 6. decembra, i to izgleda intervencijom Jugoslovenskog odbora.

Kako je car i kralj Karlo razrešio vojsku zakletve jer se Austrougarska raspadala a već bile formirane nove države, među njima i Država SHS (Slovenaca, Hrvata i Srba), Stepinac je dobrovoljno ušao u Jugoslovensku legiju koja je upućena na bivši Solunski front.

Nije učestvovao u borbama na strani Srba, jer više nije bilo nikoga s kim bi se tukao.

Ali, sa druge strane, niko ga nije ni terao da ulazi u Jugoslovensku legiju. Očito je verovao u ideju jedinstvene države Južnih Slovena.

Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG Alojzije Stepinac. Foto: Profimedia/AKG

Uglavnom, u Solunu je proveo Božić, u karantinu. Posle toga je sa vojskom bio u Vranju, Gnjilanu i Prištini, a kući se vratio na proleće 1919. godine. Imao je čin potporučnika; naredne godine kralj će ga unaprediti u rezervnog poručnika.

Zbog boravku u Jugoslovenskoj legiji u Solunu, kralj Aleksandar I ga je 1932. godine izabrao za naslednika zagrebačkog nadbiskupa Bauera, kada ovaj bude preminuo (što se desilo pet godina docnije). Sa tim se složio i papa Pije XI, uprkos tome što je bio još uvek jako mlad za tako važno nameštenje: imao je svega 34 godine, a imaće samo 36 kada to bude ozvaničeno.

Zapravo, toliko je moćna informacija da je Stepinac bio srpski vojnik na Solunskom frontu (bez obzira što se nije stvarno i borio za Srbiju) da je mnogi Hrvati danas koriste da bi dokazali da on nije kriv za ustaške i zločine nižeg sveštenstva Katoličke crkve, a da je što se tiče pokrštavanja samo spasavao što se spasti može.

(O. Š.)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jole-HR

    22. jul 2016 | 17:48

    Episkop pakrački Ćulibrk: Stepinac je spašavao Srbe i Židove.. SPC: Politički motivirano suđenje Stepincu ne može bit točka polazišta za komisiju u Vatikanu..

  • Putnik

    22. jul 2016 | 16:41

    Ne znam u čemu je problem i zašto se buni SPC, pa zar nije historijski fakat da su ustaše na jednoj i četnici na drugoj strani bili jako dobri saradnici i i jedni i drugi saradnici fašista... A SPC je tada bila a i danas je ideološki mentor četničkog pokreta... Kvaka je u tome da su bili na istoj strani i u istim govnima

  • Vesna

    22. jul 2016 | 17:13

    Sami smo krivi kad smo rehabilitovali Dražu, a sad ćemo i Nedića. Tako ćemo preći iz antifasista u fašiste

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA