SRPSKE RADNICE PREVARENE U NEMAČKOJ: Bilo nas je 18 u sobičku, a gazdarica nas je nudila muškarcima!

 ≫ 
  • 3

Žene unapred uplatile po 150 evra za odlazak, a od obećanog posla i zarade nisu dobile ništa. 

POSAO NIJE TEŽAK, PLATA JE SKORO DUPLO VEĆA: A smeštaj i hrana su besplatni! (FOTO)

Srpski radnici koji odlaze na sezonske poslove u inostranstvo preživljavaju pravi pakao i torturu od strane poslodavaca, piše Informer.

Iako im agencije za zapošljavanje obećavaju dobru zaradu, smeštaj, hranu i bezbednost, uglavnom od toga ne dobiju ništa. Radnici odlaze bez radne dozvole, rade bez plate, nemaju uslove za normalan život, a nekad su primorani i da rade poslove koji se ne nalaze u ugovoru.

Redakciji Informera javila se grupa žena koja je otišla da radi u Nemački grad Bruken. Nesrećne žene prijavile su se za posao preko fejsbuk profila jedne Vrščanke koja već godinama odvodi radnu snagu "preko grane".

Sklopile su dogovor o sigurnoj plati i poslu, a kada su stigle doživele su veliku neprijatnost.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

- Bosiljka Radošević i Marčela Lađa iz Vršca glavne su organizatorke našeg puta. One po društvenim mrežama prave ponude i vode ljude na poslove u Nemačku. Pre samog polaska morali smo da damo po 150 evra i naše pasoše. Moj posao je bio da brinem o starim licima za 300 evra mesečno i obezbeđeni smeštaj, hranu i prevoz. Međutim, sve su nas prevarili. Nas 18 žena su smestili u malu sobicu. Spavale smo na dušecima, jednom nedeljno se kupale. U istoj prostoriji smo i jele, pile kafu, spavale, a na meniju smo imale samo džem, hleb i makarone. Da stvar bude gora, gazdarica kuće je poznata provodadžijka, koja nam je nudila poznanstva sa nepoznatim muškarcima. Međutim, jasno smo joj stavile do znanja da mi to ne prihvatamo, niti želimo - rekla je za Informer jedna od tih žena, penzionerka Zora Đukić (64).

Prema njenim rečima, ubrzo je shvatila da su prevarene!

- Tek pošto smo stigle, saznale smo da mi posao zapravo i nemamo. Njihova taktika je bila da nas skupe što više, naplate put i sve nas strpaju u tu kuću. A onda preko oglasa u Nemačkoj traže posao. Bila sam očajna, svaki dan plakala. Dokumenta su bila kod njih, a ja nisam ni dinar zaradila. Tek posle nedelju dana sam dobila posao da brinem o jednoj nepokretnoj baki - priča Zora i dodaje:

- Nakon desetak radnih dana saznala sam da unuka te bake uopšte ne daje platu! Videla sam da je stvar otišla predaleko i da je reč o prevari! Pokupila sam svoje stvari i gazdarici kuće rekla da mi obezbedi prevoz za Srbiju. Nije htela ni da čuje. Bila sam odlučna i tražila sam svoj pasoš! Agonija je trajala par sati, ali na kraju je došao kombi i mene i još par žena vratio nazad. Nažalost, malo je onih kojima se odlazak u Nemačku isplati - priča ova penzionerka.

Foto: Uprava carina Foto: Uprava carina

Pomoćnik ministra za rad Zoran Lazić apeluje na građane Srbije da vode računa kada odlaze na sezonske poslove preko granice!

- Jedina dva legalna načina da se ode u inostranstvo na rad jeste preko Nacionalne službe za zapošljavanje i licenciranih posrednih agencija, kojih u Srbiji ima 84 i čija se imena nalaze na našem sajtu. Sve drugo, preko oglasa, poznanika i društvenih mreža, rizično je i nesigurno, jer država ne može direktno da ih zaštiti. Kada se radi o ovom slučaju iz Nemačke, ove žene imaju pravo da tuže fizička lica ili agenciju koja su ih tamo odvela - poručuje Lazić.

Šta treba uraditi pre odlaska na put:

* Proverite da li agencija ima dozvolu

* Pasoš držite kod sebe

* Porodici ostavite adresu i kontakt gde ćete biti

* Tražite svoju radnu dozvolu

* Ne pristajte na dodatne obaveze

* Tražiti adresu i slike porodice gde idete

(Telegraf.rs)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marija

    15. jul 2016 | 19:50

    Uvijek su mi bili fascinantni ljudi koji svoj pasoš daju nekome. Pa i maloumna osoba zna da svoj dokument uvijek držiš kod sebe, tvoj pasoš nema šta da radi kod druge osobe.

  • Dobra zarada

    15. jul 2016 | 20:10

    Mi smo onda jos i dobro prosli u Slovackoj. Nas su "samo"prevarili za 100e pred put "za odlazak" pa za povratak sto smo platili i sto nismo bili placeni za to sto smo radili. Bar nas nisu podvodili. Jupiii -.-

  • Srdjan

    15. jul 2016 | 19:58

    To je klasican primer modernog ropstva, ako se nadjete u toj situaciji , pokusajte da se obratite policiji, obezbedice vam smestaj I hranu u sigurnim kucama, a imali bi ste I optavdanih razloga I dobre sanse za dobijanje azila drzave u kojoj vam se to dogodi, bez obzira na status vize.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA