SRPSKE RADNICE PREVARENE U NEMAČKOJ: Bilo nas je 18 u sobičku, a gazdarica nas je nudila muškarcima!
Posao i zaradu nisu ni videle, još je njih 18 spavalo u istoj sobi, a kupale su se samo jednom nedeljno
Žene unapred uplatile po 150 evra za odlazak, a od obećanog posla i zarade nisu dobile ništa.
POSAO NIJE TEŽAK, PLATA JE SKORO DUPLO VEĆA: A smeštaj i hrana su besplatni! (FOTO)
Srpski radnici koji odlaze na sezonske poslove u inostranstvo preživljavaju pravi pakao i torturu od strane poslodavaca, piše Informer.
Iako im agencije za zapošljavanje obećavaju dobru zaradu, smeštaj, hranu i bezbednost, uglavnom od toga ne dobiju ništa. Radnici odlaze bez radne dozvole, rade bez plate, nemaju uslove za normalan život, a nekad su primorani i da rade poslove koji se ne nalaze u ugovoru.
Redakciji Informera javila se grupa žena koja je otišla da radi u Nemački grad Bruken. Nesrećne žene prijavile su se za posao preko fejsbuk profila jedne Vrščanke koja već godinama odvodi radnu snagu "preko grane".
Sklopile su dogovor o sigurnoj plati i poslu, a kada su stigle doživele su veliku neprijatnost.
- Bosiljka Radošević i Marčela Lađa iz Vršca glavne su organizatorke našeg puta. One po društvenim mrežama prave ponude i vode ljude na poslove u Nemačku. Pre samog polaska morali smo da damo po 150 evra i naše pasoše. Moj posao je bio da brinem o starim licima za 300 evra mesečno i obezbeđeni smeštaj, hranu i prevoz. Međutim, sve su nas prevarili. Nas 18 žena su smestili u malu sobicu. Spavale smo na dušecima, jednom nedeljno se kupale. U istoj prostoriji smo i jele, pile kafu, spavale, a na meniju smo imale samo džem, hleb i makarone. Da stvar bude gora, gazdarica kuće je poznata provodadžijka, koja nam je nudila poznanstva sa nepoznatim muškarcima. Međutim, jasno smo joj stavile do znanja da mi to ne prihvatamo, niti želimo - rekla je za Informer jedna od tih žena, penzionerka Zora Đukić (64).
Prema njenim rečima, ubrzo je shvatila da su prevarene!
- Tek pošto smo stigle, saznale smo da mi posao zapravo i nemamo. Njihova taktika je bila da nas skupe što više, naplate put i sve nas strpaju u tu kuću. A onda preko oglasa u Nemačkoj traže posao. Bila sam očajna, svaki dan plakala. Dokumenta su bila kod njih, a ja nisam ni dinar zaradila. Tek posle nedelju dana sam dobila posao da brinem o jednoj nepokretnoj baki - priča Zora i dodaje:
- Nakon desetak radnih dana saznala sam da unuka te bake uopšte ne daje platu! Videla sam da je stvar otišla predaleko i da je reč o prevari! Pokupila sam svoje stvari i gazdarici kuće rekla da mi obezbedi prevoz za Srbiju. Nije htela ni da čuje. Bila sam odlučna i tražila sam svoj pasoš! Agonija je trajala par sati, ali na kraju je došao kombi i mene i još par žena vratio nazad. Nažalost, malo je onih kojima se odlazak u Nemačku isplati - priča ova penzionerka.
Pomoćnik ministra za rad Zoran Lazić apeluje na građane Srbije da vode računa kada odlaze na sezonske poslove preko granice!
- Jedina dva legalna načina da se ode u inostranstvo na rad jeste preko Nacionalne službe za zapošljavanje i licenciranih posrednih agencija, kojih u Srbiji ima 84 i čija se imena nalaze na našem sajtu. Sve drugo, preko oglasa, poznanika i društvenih mreža, rizično je i nesigurno, jer država ne može direktno da ih zaštiti. Kada se radi o ovom slučaju iz Nemačke, ove žene imaju pravo da tuže fizička lica ili agenciju koja su ih tamo odvela - poručuje Lazić.
Šta treba uraditi pre odlaska na put:
* Proverite da li agencija ima dozvolu
* Pasoš držite kod sebe
* Porodici ostavite adresu i kontakt gde ćete biti
* Tražite svoju radnu dozvolu
* Ne pristajte na dodatne obaveze
* Tražiti adresu i slike porodice gde idete
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marija
Uvijek su mi bili fascinantni ljudi koji svoj pasoš daju nekome. Pa i maloumna osoba zna da svoj dokument uvijek držiš kod sebe, tvoj pasoš nema šta da radi kod druge osobe.
Podelite komentar
Dobra zarada
Mi smo onda jos i dobro prosli u Slovackoj. Nas su "samo"prevarili za 100e pred put "za odlazak" pa za povratak sto smo platili i sto nismo bili placeni za to sto smo radili. Bar nas nisu podvodili. Jupiii -.-
Podelite komentar
Srdjan
To je klasican primer modernog ropstva, ako se nadjete u toj situaciji , pokusajte da se obratite policiji, obezbedice vam smestaj I hranu u sigurnim kucama, a imali bi ste I optavdanih razloga I dobre sanse za dobijanje azila drzave u kojoj vam se to dogodi, bez obzira na status vize.
Podelite komentar