ALARMANTNO: "Železara" pred kolapsom?

 
  • 0

Pet hiljada radnika nekadašnjeg srpskog giganta može da bira da li će primati 60 odsto plate ili uzeti godišnji odmor, jer će, navodno, druga visoka peć biti ugašena. Ipak, u Nezavisnom sindikatu demantuju ovakve navode

Radnici "Železare Smederevo", njih oko 5.000 ponovo se nalazi pred nimalo prijatnim izborom - da idu na "plaćeno" i primaju 60 odsto plate ili da koriste godišnji odmor. Nekadašnji srpski gigant je navodno pred proizvodnim kolapsom, porudžbina je sve manje, a samo deset odsto radnika ostaje na poslu radi održavanja pogona.

Samo dve nedelje pred istek tendera za prodaju "Železare Smederevo", oko 5.000 radnika te fabrike, drugi put od početka godine, biće poslato kući "do daljnjeg". Dnevni list "Politika" prenosi da će se druga visoka peć pridružiti svojoj "bliznakinji", koja je na tihom hodu još od proleća prošle godine.

- Trenunto nemamo put kapacitet proizvodnje i radimo sa jednom peći. Proizvodimo oko 40 odsto, što nije dobro, ali se nadamo boljem. Ne zna se još koliko će radnika odsustvovati sa posla, niti do kada - kaže predsednik Asocijacije slobodnih i nezavinsih sindikata u "Železari" Dragan Milovanović za "Politiku".

"Železara" je u februaru privremeno stala zato što je led zarobio sirovine na Dunavu. Ipak, najnoviji prinudni odmor će izgleda uslediti zato što se srpskoj Vladi više isplati da fabrika ne radi, kada već nema uslova da proizvodnja oživi. U prilog tome da je "Železara" skupa "igračka" čak i za državu govori i računica po kojoj je samo za plate neophodno svakog meseca izdvojiti četiri miliona evra.

Predsednik sindikata "Sloga" Željko Veselinović smatra da je period između dve Vlade idealno vreme za nepopularne poteze, jer tada niko nije kriv.

- Nema naznaka da će doći do prodaje, pa može da bude i gore od ovoga. Verujem da neće doći do gašenja, jer je fabrika strateški bitna, ali će verovatno raditi samo prema potrebi - kaže Veselinović.

DRUGA VISOKA PEĆ (NE) STAJE

Ipak, ovakve navode demantovao je predsednik Nezavinsog sindikata ove kompanije Mileta Gujaničić.

- Druga visoka peć u "Železari Smederevo" neće biti stavljena na tzv. tihi hod, s obzirom na to da kompanija ima ugovorene poslove za naredna dva meseca - tvrdi Gujaničić.

On je dodao da je tačno da pojedini pogoni rade smanjenim kapacitetom, ali da je to "logičan potez".

- Pogoni u "Železari" trenutno rade smanjenim kapacitetom sa kratkim pauzama do pet dana, pa je uprava pozvala radnike da dobrovoljno odu na plaćeno odsustvo - rekao je Gujaničić.

RADNICI ZABRINUTI ZA GOLU EGZISTENCIJU

Slučajno ili ne, tek nekoliko dana posle izbora počele su da se obistinjuju pojedine prognoze o nimalo prijatnom scenariju koji čeka "Železaru" i njene zaposlene.

- Nije slučajno da odmah posle izbora kolektivno idemo kući. Zašto nisu sačekali još koji dan da vidimo šta će ti kupci da ponude, pa ako se niko ne javi, onda da odluče šta će sa nama. Ovako, unapred je sve jasno - kaže radnik ove kompanije M. J., koji u proizvodnji radi više od 20 godina.

Malo je onih koji veruju u istinsku nameru države da ovim potezom uštedi i da će prodaja ići "glatko". Većina radnika brine za golu egzistenciju.

- Ne piše nam se dobro. I supruga i ja radimo ovde i ako se fabrika ugasi, ugasiće se i naša porodica. Gde u ovoj krizi da zaradimo za hleb - pesimističan je K. R., zaposlen u administraciji.

KO ĆE KUPITI "ŽELEZARU"?

Potencijalni kupci "Železare" uglavnom se interesuju samo za delove fabrike, odnosno valjaonice, prenosi "Politika". Ove informacije dodatno plaše radnike, jer bi u tom slučaju najmanje polovina njih ostala bez posla. Zasad, bez obzira na probleme, plate radnicima stižu na vreme i nisu umanjene od odlaska kompanije "Ju Es Stil".

Nakon što se "Ju Es Stil" povukao iz "Železare" u januaru ove godine, Vlada Srbije raspisala je u aprilu tender za novog partnera ovog nekadašnjeg giganta. Prvi rok, koji je bez obrazloženja produžen, istekao je 4. maja, nakon čega je ponovo produžen do 11. juna. Pravo da se takmiče u kupovini imaće tri kompanije, koje su otkupile tendersku dokumentaciju: "Junajted pilsen" iz Luksemburga, "Donjeck stil grupa" iz Ukrajine i "Ural majning end meralurdžikal kompani" iz Rusije.

(M. S. / Politika / Tanjug / Foto: rts.rs)

Video: Spektakl na nebu, veličanstveni defile i poslednja reč vojne tehnike u Batajnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA