MLADI TREBA DA ODLUČUJU O SVOJOJ BUDUĆNOSTI: Poznati milijarder predložio da se pravo glasa uvede od 16. godine
Milijarder Ser Ričard Brendson poručio je da mladima treba dati pravo glasa već od 16. godine, budući da je tokom istorije dokazano da je mišljenje omladine važno.
S obzirom da je i sam sa samo šesnaest godina odlučio da preuzme na sebe rizik snalaženja i borbe da ostvari svoje snove, on smatra da su šesnaestogodišnjaci sposobni da preuzmu odgovornost za svoje izbore i da je potrebno da se donja granica neophodna za glasanje smanji na 16 godina.
Ser Ričard je kao zagovornik što čvršćih evropskih integracija tokom kampanje Bregzita pozvao Parlament da još jednom preispita svoje odluke i ponovo raspiše referendum.
- Bregzit je rasturio zemlju više nego bilo koji događaj poslednjih godina – rekao je on.
Na svom blogu, u utorak ujutru, Brenson je objasnio razlike između mladih i starijih glasača.
– S obzirom na to da se demokratija zasniva na izborima, ne bi trebalo zanemariti mišljenja mladih, na koje će ova odluka imati največi uticaj u budućnosti – piše on.
Milijarder je objasnio da bi promena starosne granice za glasanje omogućila da se mladi zainteresuju mnogo ranije za politiku, umesto da im neko tokom sazrevanja usađuje stavove. Osim toga, Brendon je izneo i činjenicu da je omladina pod uticajem društvenih medija i da su iz tog razloga sve više izloženi politici.
- Mišljenja mladih se često bacaju u senku, uz pretpostavku da nisu adekvatna, jer su oni sebični i nesposobni za važne odluke. Smatram da to apsolutno nije tačno, jer sam i sam kao šesnaestogodišnjak napustio školu i počeo da se bavim poslovima vezanim za studentske novine. Zajedno sa hiljadu mladih ljudi organizovao sam protest protiv rata u Vijetnamu. Istorija je pokazala da smo tada bili u pravu, a da su mišljenja starijih bila pogrešna, što je i danas slučaj – kaže Ser Ričard.
On je naveo da je na referendumu u četvrtak, 73 odsto mladih starosti između 18 i 24 godine glasalo da Britanija ostane članica unije, dok je 27 odsto bilo protiv, što prikazuje znatnu razliku u odnosu na činjenicu da je 65 odsto građana starijih od 60 godina glasalo da Velika Britanija napusti uniju, a samo 40 odsto da ostane.
Inače, u 2014. godini, građani starosti 16 i 17 godina dobili su pravo glasa na referendumu Škotske nezavisnosti, pa je tako njih 100.000 izašlo na izbore.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Millos
Ja predlazem da se pravo gasa ukine starijima od 65! Odradili ste svoje, svaka vam cast, vreme je da se odmorite i ostavite ljudima pred kojima je buducnost da odlucuju o istoj!
Podelite komentar
Isko
Demokratija je precenjena stvar. Kako moze isto vredeti glas nekog cobana i lekara? Pa oni nisu na istom intelektualnom nivou. Lako je manipulisati ljudima koji nemaju obrazovanja i informacije.
Podelite komentar