Branislav i Časlav su napravili običnu izložbu, a onda su uradili nešto što niko nije OČEKIVAO! (FOTO)

 ≫ 
  • 0

Slikar Branislav Bane Ilić i novinar Časlav Milisavljević, koji se posvetio duborezu posle uspešne novinarske karijere su sinoć u Domu kulture u Zvečanu svojim sugrađanima i mnogobrojnim gostima priredili veče za pamćenje.

Zajedničku izložba slika sa motivima Zvečana Branislava Baneta Ilića i Duhovnih medaljona, duborezanih u drvetu Časlava Milisavljevića pod nazivom “Zvečan u slici, medaljonu i reči i priči…” je bio neuobičajen i jedinstven dogadjaj. Svi eksponati, slike i medaljoni su poklonjeni.

Nakon razgledanja izložbe na kojoj je autorima bio gost slikar Marko Ilić sa svojim ikonama, usledilo je druženje gostiju i autora. Evocirajući uspomene o urbanim legendama Zvečana, za svaki tačan odgovor autori su poklanjali slike.

PRODUŽENA IZLOŽBA O PUPINU: Veliko interesovanje javnosti za postavku u Istorijskom muzeju Srbije

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

U znak zahvalnosti za dugogodišnju saradnju i podršku autori su poklonili slike sa motivima Zvečana, manastira Banjske i Sokolice i Duhovne medaljone svojim kolegama i prijateljima za uspomenu.

Za sve prisutne druženje je nastavljeno koktelom uz muziku i pesmu.

Izložbu je otvorio gradonačelnik opštine Zvečan Vučina Janković, koji se autorima zahvalio na dugogodišnjem doprinosu i nesebičnom angažovanju u kulturnom životu. Profesor Milutin Milisavljević se posle podsećanja na drevnu istoriju Zvečana, zahvalio Banetu i Časlavu na njihovom pregalaštvu rečima da kulturom brane ono što treba da se brani.

- Kultura je osnova svakog pojedinca i naroda u celini, o njoj se treba brinuti, treba je čuvati, stvarati i starati se o njoj. Kultura košta, a nekultura mnogo više – rekao je Milisavljević.

Branislav Bane Ilić čija dela već pola veka karakterišu raznovrsne tehnike i motive, medju kojima se ističu, akvarel, ulje i grafika, kojima dočarava i oživljava staru Mitrovicu i drevni Zvečan, Kosmetske manastire i sadašnje okruženje bio je i ostao tih, smiren i skroman, ostavljajući da njegove slike i postupci govore umesto njega. Učesnik je brojnih kolektivnih i samostalnih izložbi, kolonija i dobitnik mnogih priznanja. Najveći deo svog likovnog ostvarenja koje se nalazi na svim kontinentima ovaj slikar je poklonio.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Svoj smisao za lepo Časlav Milisavljević je kao novinar iskazivao raznim povodima, ne štedeći sebe stigao je do Duhovnih medaljona, za koje je pronašao inspiraciju u delima vladike Nikolaja Velimirovića, pre svega u njegovim Molitvama na jezeru, motivima kamene plastike prisutne u pravoslavnoj, slovenskoj i keltskoj kulturi.

- Ovo vreme intenzivnnog tehnološkog razvoja, mnogobrojnih sredstava komunikacije nas je strahovito otuđilo, ovakvi događaji služe tome da se duh starih vremena sačuva od potpunog zatiranja, treba da imamo na umu da smo, svi mi ovde omeđeni vremenom i prostorom i da uvek treba da nadjemo ideje i povode za naredna dugogodišnja druženja, kao garant da ćemo se sretati i ostati ovde, čini mi se da je večerašnje druženje pravi zalog i primer za to – rekao je Časlav.

Pored ličnih doprinosa u afirmaciji kulture sa “prostora našeg porekla, ni manje geografije ni više istorije” zahvaljujući Banetu i Časlavu nastale su brojne značajne kulturne manifestacije, medju njima Međunarona likovna kolonija “Sokolica” u Zvečanu, koja je vremenom prerasla u medjunarodnu kulturnu manifestaciju proširenu i drugim sadržajima i Zimska likovna kolonija u Leposaviću.

(Snežana Simić)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA