Na obeležavanje Dana antifašističke borbe ne dolaze ni predsednica Kolinda ni premijer Orešković
Dan antifašističke borbe je državni praznik u Republici Hrvatskoj i obeležava se 22. juna u znak sećanja na dan kada je 1941. u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, ujedno i prva antihitlerovska jedinica u tadašnjoj okupiranoj Evropi.
Hitler je 27. mart doživeo kao ličnu uvredu Srba!
Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Grad Sisak i Sisačko-moslavačka županija organizuju središnje obeležavanje Dana antifašističke borbe u šumi Brezovica kraj Siska, a gostima i zvanicama će se prigodnim govorom obratiti gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.
Obeležavanju Dana antifašističke borbe u Spomen-parku Brezovica prisustvovaće izaslanica predsednika Vlade Republike Hrvatske Tihomira Oreškovića, ministarka uprave Dubravka Jurlina Alibegović, a očekuje se i dolazak izaslanika predsednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović i zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović uputila je danas čestitku hrvatskim građanima povodom Dana antifašističke borbe, u kojoj ističe da je hrvatski narod učestvovanjem na strani antihitlerovske koalicije, dao važan doprinos pobedi nad fašizmom i nacizmom.
Operacija Barbarosa
Nacistička Nemačka je ujutro 22. juna 1941. napala Sovjetski Savez u operaciji pod kodnim nazivom Operacija Barbarosa. Time je poništen pakt Ribentrop-Molotov o nenapadanju između tih dveju sila. Zbog novonastalih okolnosti pripadnici Komunističke partije u Sisku našli su se u opasnosti, pa su se iz grada povukli u okolinu – najpre u selo Žabno, a potom u šumu Brezovica kraj Siska. Onde su osnovali Prvi sisački partizanski odred, koji od prvih dana izvodi diverzije, naročito na železnici.
Odred je tada imao 77 boraca, a predvodili su ga zapovednik Vlado Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković, a njegov pripadnik bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko. Kako su u odredu većinom bili Hrvati, borilo se uglavnom na hrvatskom području.
Osnivanje sisačkog odreda označilo je početak organizovane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj u kojoj je aktivno učestvovalo više od 500.000 hrvatskih građana. U trupama Narodnoooslobodilačke vojske (NOV) borilo se oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njenu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet od ukupno 11 korpusa NOV-a.
(Telegraf.rs/ Hina/ Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Putin R.S
Taman posla da dodju kada su njihove ustase bile uz fasista. To bi bilo kao da su protiv svoje politike ustastva.
Podelite komentar
Kralj
Hrvati su samo u filmu bili partizani..
Podelite komentar
Teslina naslednica
Pa to bi znacilo da se odrice svoje ideologije, naravno da je samo poslala cestitku.
Podelite komentar