U ovom mestu nude kuću i celo domaćinstvo za 10.000 EVRA, ali niko neće da kupi

  • 6

U selima širom Republike Srpske na prodaju su hiljade praznih kuća sa imanjem po veoma niskim cenama, ali i pored toga kupaca gotovo da i nema. Porodični domovi sa pratećim objektima i velikim zemljišnim parcelama, uz priključke za struju i vodu mogu se kupiti i za 20.000 KM (oko 10.000 evra).

SELO MOJE, PAMETNIJE OD SORBONE: Gajdobra je iznedrila najviše doktora nauka po glavi stanovnika u Srbiji!

U agenciji za nekretnine "Siti" iz Gradiške kažu da u ponudi imaju na desetine seoskih imanja koje niko neće, čak ih niko i ne zove da se raspita za cenu i uslove kupovine.

- Za 25.000 do 30.000 KM može se kupiti lepo seosko domaćinstvo sa zemljištem i kućom u vrlo dobrom stanju, uz priključenu struju i vodu. Imamo i novije kuće sa većim brojem njiva koje dostižu cenu do 80.000 KM, ali te kuće, nažalost, neće niko - kaže Slobodan Bencuz iz ove agencije. Dodaje da, s druge strane, prodaja stanova veličine od 35 do 50 metara kvadratnih ide veoma dobro.

- Imao sam primere da četvoročlane porodice radije pristaju da se zbiju u 40 kvadrata u gradu nego da za isti novac ili manje kupe kuću na selu od 100 metara kvadratnih sa sve zemljištem - rekao je Bencuz.

Foto: Wikipedia/Roland zh Foto: Wikipedia/Roland zh

Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je najveći problem to što u RS i BiH ne postoji nikakav program za revitalizaciju sela iako postoji more nezaposlenih porodica po gradovima.

- Takvim porodicama bi država trebalo da pruži podršku da odu na selo i pokrenu neku ličnu ekonomiju gde bi proizvodili voće, povrće ili uzgajali stoku za sebe, ali i za tržište - smatra Pavlović.

Prednosti i mane Stanovnik Gradiške Branislav Mrzić, koji je stan kupio početkom ove godine, kaže da ceo život živi na selu, ali da je za nekoliko meseci u stanu uvidio sve blagodeti grada.

- Na selu je dosadno jer nema ljudi kao nekada, ništa ti nije dostupno. Preko zime kada padne sneg puteve niko ne čisti, preko leta presuše bunari pa nema vode, tokom jeseni i proleća blato je na svakom ćošku. O blizini doktora, prodavnica, bioskopa i da ne govorim, a u gradu je sve praktično pred "nosom" - priča Mrzić.

(Telegraf.rs / Izvor: Nezavisne novine)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Božidar Karalić

    21. jun 2016 | 12:13

    U Sremu možete da birate kuće po selima, za te pare. Struja, voda, telefon, velike okućnice... U manjim selima i po Fruškoj Gori, može da se kupi kuća i za manje novca...

  • Mister X

    21. jun 2016 | 12:47

    Neka nude Albancima sa Kosova oni sve kupuju.

  • penzionerka

    22. jun 2016 | 16:48

    a koliko ima siltara samo u beogradu kriju imena a grade kako su na kosovu unistavau nam nase kuce

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA