NAKON 24 GODINE, OGLASILA SE ZVONA PRAVOSLAVNE SVETINJE: Održana liturgija u Sabornoj crkvi u Mostaru (VIDEO)
Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru, koja je u izgradnji, proslavila je juče krsnu slavu Silazak Svetog Duha na apostole – Trojčindan, i prvi put nakon 24 godine zazvonila su zvona sa zvonika Saborne crkve.
DA TE DUŠA ZABOLI: Srpska svetinja u srcu Njujorka sada je samo pepeo (FOTO)
Liturgiju je služio preratni starešina Saborne crkve protojerej Aleksa Zubac uz sasluženje brojnog sveštenstva Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.
On se prisetio da je poslednja služba pod krovom Saborne crkve služena u aprilu 1992. godine na Vaskrs, te izrazio nadu da će iduće godine liturgija biti služena pod bakarnim umesto pod nebeskim krovom.
I mostarski paroh Radivoje Krulj očekuje da bi crkva mogla biti pokrivena do kraja godine.
- Počeli su radovi na centralnoj kupoli, a ove godine trebalo bi završiti zvonik i pokriti crkvu, ako se ispune obećanja koja imamo od Vlade Srbije i Vlade Federacije BiH - kaže Krulj.
On je dodao da bi time završili građevinske radove, ali da ostaje još mnogo posla na završetku radova kada je reč o ukrašavanju crkve i uređenja partera. Trenutno se radi usporenom dinamikom zbog ograničenih finansijskih sredstava.
- Kao što su ove godine zvona sa zvonika pozivala vernike na molitvu, da Bog da da uvek verne pozivaju na molitvu, a sve građane ovog grada na mir, ljubav i suživot - poručio je paroh Krulj, dodavši da kako raste crkva, tako će rasti i broj vernika koje se okupljaju oko crkve.
Mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić čestitao je vernicima slavu Saborne crkve izrazivši nadu da će crkva koja je bila jedan od najljepših objekata u gradu uskoro zablistati u svom punom sjaju.
- Nadam se da će i Mostar zablistati u punom sjaju. I srpska zajednica je deo ovog grada i nadam se da će tako ostati. Mostar je istinski multietničan grad i važno je da se Srbi ovde osećaju kao svoji na svome, kao i ostala dva naroda - rekao je Bešlić.
Kum slave Radoslav Rađenović iz Beograda rekao je da ga za Mostar vežu iskreni prijatelji i dragi ljudi i da je zato odlučio da kumuje.
- Ja sam zavoleo Mostar, a Mostar mene - dodao je Rađenović.
Mostarski Srbi s nestrpljenjem iščekuju izgradnju crkve, jer je ona jedan od simbola grada na Neretvi, ali i simbol srpskog identiteta u ovom gradu.
Saborna crkva u Mostaru, koja je izgrađena 1873. godine i bila jedan od najvećih i najljepših pravoslavnih hramova na Balkanu, zapaljena je 15. juna 1992. godine na Trojčindan, a nakon toga i minirana od pripadnika Hrvatskih oružanih snaga.
Na proslavi krsne slave Saborne crkve okupili su se brojni vernici, ali i predstavnici gradske i kantonalne vlasti, istočnohercegovačkih opština i katoličke crkve.
Njena obnova počela je 2008. godine i jedini je veliki verski objekat u BiH koji nije obnovljen. Crkva se nalazi na listi zaštićenih nacionalnih spomenika BiH i u Uneskovoj je zaštićenoj zoni.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs / Srna)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mir-sad
Hvala Bogu da je konacno nesto lijepo I za pohvalu i u Mostaru pocelo da se desava. Sretan je svako posten zbog ovog cina
Podelite komentar
Mima
Konacno da se o Mostaru prica kao o mestu gde zive i Srbi a ne samo Hrvati i Muslimani koji su ga bratski "podelili".
Podelite komentar