PAKLENE VRUĆINE U SRBIJI: Najbolji lekari vas savetuju šta NIKAKO NE SMETE DA RADITE!
Temperatura u Srbiji, počev od danas biće tropska - u većini mesta ona neće silaziti ispod 35 podeoka, a u nekim mestima iznosiće i 40 stepeni Celzijusovih. Ovakav period obično bude obeležen kolapsima, nesvesticama i padanjem u nesvest kako hroničnih bolesnika tako i zdravih osoba zbog čega stručnjaci apeluju na građane da izbegavaju boravak na direktnom suncu, uvek uz sebe imaju vodu, obustave sve fizičke i sportske aktivnosti, što više odmaraju i borave u rashlađenim prostorijama.
ČEKA NAS HAOS: Meteoalarm u Srbiji, temperatura će da skoči na 40 STEPENI!
Sagovornici Telegrafa kažu da tropske temperature naročito mogu da naškode psihijatrijskim i kardiovaskularnim bolesnicima, ali da negativno mogu da utiču i na zdrave - mogu izazvati nervozu, pad pritiska, pospanost... Složni su da je pri ovakvim temperaturama voda najbolji saveznik, što se ne može reći za kaloričnu hranu, slanu, šećer i tablete za smirenje.
Portparol Zavoda za hitnu medicinsku ppomoć u Beogradu dr Nada Macura, pre svega, podseća da nikako ne treba boraviti na suncu u najtoplijem delu dana.
- Najbitniji su unos tečnost i odabir garderobe, odnosno treba nositi prirodne i svetle materijale. Obavezno treba zaštiti oči, glavu i kožu. Obuća treba da bude konforna, jer usled dugog stajanja i vrućine može doći do otoka potkolenica. Najbolje je jesti hranu koja nema puno kalorija, kako bi se izbeglo dodatno zagrevanje organizma. Najbolje je jesto sveže kao i bareno voće i povrće, ribu i meso sa roštilja. Sve što se jede i pije trebalo bi da bude sa što manje šećera, što manje masti i soli - navodi Macura.
SVI SE OVIH DANA OSEĆAMO LOŠE, A USKORO ĆE BITI JOŠ GORE: Dramatično upozorenje Nade Macure!
Ona dodaje da u prostoriji u kojoj se boravi, posle 10 sati ne treba koristiti šporete i druge aparate koje mogu dodatno da zagreju. Podseća da spoljašnja i unutrašnja temperatura, nikako ne sme da bude veća od deset stepeni:
- Najbolje je da razlika bude sedam-osam stepeni ali može se klima uređaji podesiti i na razliku od maksimalnih deset u odnosu na spoljašnju temperaturu.
Macura kaže da bi trebalo što više boraviti u prirodi ali nikako u najtoplijem delu dana.
- Trebalo bi boraviti što više tamo gde ima puno drveća, na primer u parkovima pogotovo u ranim jutarnjima satima. Birati ulice koje su u senci a izbegavati vožnju gradskim prevozom. U vodu nikako ne treba ulaziti punog stomaka, niti u alkoholisanom stanju. Nikako se ne sunčati i ne spavati na direktnom suncu jer ultravioletno zračenje nastupa tek sedam-osat sati kasnije, tako da uveče oko 20 sati može da se pojavi groznica, glavobolja, vrtoglavica, nagon za povraćanjem...- navodi ona.
SVET UPOZORAVA SRBIJU I CEO BALKAN: Čuvajte se, čeka vas NEZAPAMĆENO LETO!
Profesor Miljko Ristić, direktor Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije napominje da bi svi tokom velikih vrućina trebalo da izbegavaju fizički napor.
- Saveti za prevenciju pri takvim temperaturama ne razlikuju se mnogo za zdrave i bolesne - kaže Ristić za Telegraf i ističe:
- Boravak na suncu izaziva znojenje. Ukoliko se osoba prekomerno znoji, kako ne bi gubila tečnost, trebalo bi šro više, koliko god je to moguće, da boravi u rashlađenom prostoru i u hladovini.
Na visokim temperaturama posebno su razdražljivi psihijatrijski bolesnici, a direktorka Klinike za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" prof. dr Slavica Đukić Dejanović kaže za Telegraf da oni već zbog vrućina imaju dosta posla.
- Mi imamo puno posla zato što i vrućine i naši lekovi snižavaju pritisak našim pacijentima... Kolapsi su češći, češće su i kardiovaskularne i smetnje pri disanju zbog čega naši pacijenti, pri velikim vrućinama, moraju da se drže određenih uputstava - kaže Đukić Dejanović.
METEOROLOZI OTKRILI: Srbiju ne čeka PAKLENO LETO!
S obzirom na to da usled visokih tempertura može doći do uznemirenosti i nesanice i zdravih osoba, pitali smo profesorku da li je preporučljivo popiti neki lek za smirenje?
- Ne. Nikako, jer lekovi za smirenje opuštaju mišiće, zidove krvnih sudova i dodatno snižavaju pritisak. Treba uzimati prirodne napitke, supice, čorbice a čajeve ukoliko je neko uznemiren i ne može da spava - savetuje profesorka Đukić Dejanović.
CRNO PROLEĆE: Serija jezivih SAMOUBISTAVA u Srbiji!
Spas od vrućina mnogi će potražiti na kupalištima. Tim povodom, profesor fizičkog vaspitanja u Desetoj beogradskoj gimnaziji Žarko Maksić, dugodišnji šef spasilačke službe na otvorenim vodama, savetuje oprez s obzirom na to da je voda još hladna.
- Pre svega, ne preporučujem kupanje od 10 do 17 sati, pa čak i vrsnim plivačima koji bi eventualno trebalo da plivaju do 12 ili 13 sati. Najviše probela na svim kupalištima imamo sa poluplivačima i neplivačima, koji bi pre ulaska u vodu o tome trebalo da obaveste spasioce. Posebno bih apelovao na starije osobe da se pridržavaju terapije, i da se kupaju samo do devet prepodne i posle 17 sati, jer hladna voda, visoka tempertuira i krvni pritisak mogu izazvati određene zdravstvene probleme - kaže Maksić i moli učenike da završetak školske godine ne slave u alkoholisanom stanju na kupalištima.
On podseća da sunce i voda u kombinaciji veoma snažno deluju na kožu.
- Lekari često ukazuju na to da se više može izgoreti na povšini vode zato pre ulaska staviti kremu sa faktorom od 30 do 50, a oni sa tamnijim tenom mogu i sa nižim - kaže Maksić koji naglašava da u ovom tropskom periodu treba obustaviti sve sportske aktivnosti.
Podelite sa nama u komentarima kako vi podnosite ove visoke temperature...
(Lj. Račić)
Video: Zlatibor: Sneg pada od podneva, napadalo novih 15 centimetara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Branko
Od pamtiveka leto istera svoje, kada je leto nek se zna da je toplo, narod kao da se plasi vrucine a i mediji uticu na narod pa im uteruje strah. Kao i svake godine, sta bude bice a DR MACURI hvala na savetu.
Podelite komentar
bane
Koja hladnoca/ Pa u Srbiji je ove godine bilo 10 dana zime a vrucinu imamo bar 4 meseca.
Podelite komentar