Betoven imao ljubav u Golubincima!
Kada se Žanet d'Hontar, prva ljubav slavnog kompozitora Ludviga van Betovena, udala za gardijskog kapetana Karla fon Greta, kompozitor je pao u očajanje.
Potpuni emotivni slom Betoven je doživeo zbog njenog preseljenja u dvorac Šlos u sremskom selu Golubinci, pošto je Žanet s kapetanom Fon Gretom prešla da živi u austrougarsku karaulu na samoj granici tada moćnog Austrijskog carstva.
Iz Beča u Golubince i istim putem uzvratno krenula je obimna tajna ljubavna prepiska slavnog kompozitora i njegove izgubljene ljubavi.
Pisma se čuvaju u Betovenovom muzeju u Beču, a meštani ovog sremskog sela, uz pomoć Opštine i pokrajinskih vlasti, planiraju da dvorac Šlos pretvore u muzejski prostor, u kome će se, sem o ovoj epizodi iz istorije, naći dokumenta i o drugim burnim događajima iz tog vremena.
Betovenov muzej u Bonu čuva bogatu muzičku zaostavštinu, ali i pisane segmente iz privatnog života genijalnog kompozitora.
Za žitelje Srema nedavno obelodanjena dokumenta ljubavnog života Ludviga van Betovena otkrivaju njegovu strasnu ljubavnu vezu s dvorskom damom iz prestonog Beča. Dvorac Šlos i prelepa Žanet bili su bez sumnje i inspiracija kompozitora za nastavanak mnogih genijalnih dela koja traju i izvode se širom sveta
Žanet i Betoven rođeni su 1770. godine. Rano su se "zagledali". Kompozitor je Žanet opisao kao zanosnu plavušu sa anđeoskim glasom koji ga je "opčinjavao". Prema istorijskim podacima, ljubav dvorskog muzičara i dame iz relativno visokog dvorskog društva žestoko je planula, ali nije dugo trajala.
Žanet je za životnog saputnika izabrala plemića i oficira Fon Greta koji je bio sigurnija prilika, ličnost od većeg društvenog poštovanja i svakako materijalno odlično situiran.
- Mene danas od tebe rastaviše, to je prevelik bol za moje srce - pevala je Žanet, očigledno i sama teška srca prihvatajući rastanak, na uvo slavnom kompozitoru neposredno pošto će sa suprugom krenuti ka Sremu, gde je dobio premeštaj da čuva granice carstva. Mesto stanovanja kapetana i Žanet postao je tada raskošni dvorac "Šlos".
Ostavljeni Betoven tugu i čežnju pretakao je u muziku. Mnoge njegove kompozicije imaju "mirise" zanosa i čežnje zbog izgubljene ljubavi. Razdaljina između rastavljenih ljubavnika za to vreme bila je velika, ali u mislima su oboje bili sve vreme veoma blizu i zajedno. To najbolje potvrđuju mnoga tajna pisma u kojima emocije nisu sakrivane.
Samo odabrane i odane poštonoše prenosile su poštu od Golubinaca do Beča, gde je Betoven radio kao dvorski kompozitor.
Muzej genijalnog kompozitora čuva ovu prepisku od koje je većina bez potpisa ali sa izdajnički prepoznatljivim rukopisom dve iskreno zaljubljene duše, pišu "Novosti".
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
pele
Ne znam kako je sada,ali "u moje vreme",je tamo bilo puno dobrih "maca",a sada sam se uverio da to datira jos i 1700 i neke
Podelite komentar