EVROPA TRAŽI 1,3 MILIONA RADNIKA: Ovo je možda ŠANSA i za vas da zaradite DOBRE PARE!
U evropskim zemljama od građevinskih radnika najviše se trenutno traže montažeri skela, fasaderi i instalateri, kažu u Građevinskoj komori Srbije.
ŽELITE DA RADITE U FINSKOJ? Prosečna plata je oko 4.000 evra, a evo šta vam je sve potrebno
- U Zapadnoj Evropi je najveća potražnja za specijalizovanim radnicima - montažerima skela, fasaderima, majstorima za pod, instalaterima mašinskih instalacija i elektroinstalacija, kao i instalacija na energetskim blokovima u termoelektranama - rekao je Tanjugu potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić.
On navodi da je zbog građevinske sezone dosta naših građevinaca već otišlo u inostranstvo, gde su bolje plaćeni i imaju više posla.
SRBIN IZ NEMAČKE ZAPOŠLJAVA BALKANCE: Za 20 dana se prijavilo 2.000 LJUDI, a evo i zašto!
Prema njegovim rečima, samo evropskim zemljama trenutno nedostaje oko 1,3 miliona zanatlija raznih građevinskih profila.
- Sve što je vredelo u Srbiji je uglavnom već i otišlo. Rad u Nemačku je organizovan preko detašmana, a u ostalim evropskim zemljama se ide gotovo poludivlje, na turističke vize i posle tri meseca se vraćaju - rekao je Rodić.
ŽELITE DA RADITE I ŽIVITE U ŠVEDSKOJ? Evo šta je sve potrebno da znate, i kolike su plate
Što se tiče tradicionalnih zemalja u kojima su prisutni naši neimari - Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan i Alžir, prema njegovim rečima, tek treba da se započnu dosta veliki poslovi.
- U Rusiji, prema našim procenama, ima oko 20.000 naših građevinara. Trenutno nisu uposleni i preti opasnost da se dobar deo njih vrati u Srbiju. Pitanje je kako će biti organizovana gradnja velikih objekata, a posebno stambenih, za Svetsko prvenstvo fudbalu u Rusiji 2018. godine - kazao je Rodić.
On dodaje da Rusi traže organizovan nastup naših građevinara za te projekte.
Kada je reč o Alžiru, gde je ranije bila prisutna Hidrotehnika koja je pravila nasipe i brane, kao i deo vodovodne infrastrukture, biće realizovani projekti gradnju još tri brane i toj zemlji će biti potrebna građevinska operativa.
- Alžir je svojevremeno planirao skoro 300 milijardi dolara investicija u stambenu izgradnju i infrastrukturne objekte i njihova delegacija je zbog toga bila kod nas - rekao je Rodić i napomenuo da bi naši radnici mogli tamo da rade samo ako bi nastup bio organizovan uz pomoć države.
Libija i Irak trenutno nisu poplarne destinacije za građevinare, ali ako se tamo sredi situacija biće realizovani veliki poslovi.
- Naše firme, poput Energoprojekta, trenutno rade u Peruu, Kataru i to velike poslove, a imamo naše firme koje rade i u Ekvatorijalnoj Gvineji, u Južnoj Africi, Jordanu gde se, na primer, pravi vodovod - kazao je Rodić.
On dodaje da će veliki građevinski projekti biti realizovani i u Tasmaniji, Maleziji i Indoneziji i sličnim zemljama.
- Svuda se traže kvalitetni majstori i inženjeri, za njih uvek ima posla - ističe potpredsednik Građevinske komore Srbije.
U Srbiji, takođe, nedostaje kvalitetna radna snaga pošto je najveći deo dobrih radnika angažovan na infrastrukturnim projektima i "Beogradu na vodi", ili u manjem delu na privatnim gradilištima - naveo je Rodić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja
Pa zasto su navukli migrante, jeftina radna snaga, nemoj da se zavaravatr, nista dzabe nije smisljeno
Podelite komentar
Bilo je extra
Super neka idu svi koji su kupili diplome I sede ma vlasti
Podelite komentar
Miroslav
Odlicno.Sve sto valja odlazi u inostranstvo,nama ostaju kadrovi sa privatnih univerziteta...
Podelite komentar