Jeste li primetili promenu? DA LI ZNATE DA JE POSKUPELA PROSEČNA POTROŠAČKA KORPA?
Potrošačka korpa sa pet osnovnih životnih namirnica, poskupela je za oko 750 dinara od početka godine.
ŽELITE DA SE PRESELITE U ŠVAJCARSKU? Evo koliko košta hrana u zemlji sa najvećom platom u Evropi!
Stručnjaci poručuju da razloga za takvo poskupljenje nema i da trgovci koriste položaj na tržištu da sa potrošačima igraju igru mačke i miša.
Za odluku da višom cenom napadaš proizvode koji se najviše troše nije potrebna nikakva mudrost, a preko potrebne mudrosti za odgovor na pitanje kako uštedeti na kupovini osnovnih životnih namirnica, nema, prenosi b92.net.
UniCredit banka učestvuje u Programu dugoročnog stambenog kreditiranja profesionalnih vojnih lica
Ko je kriv za takav račun? Kažu - provereni trgovinski trik - poskupljenje od dinar, dva ili tri i to u dobro odmerenim vremenskim razmacima, tiho da niko ne primeti.
- Nema nikakvog razloga da nešto poskupljuje, jedini osnov što trgovci imaju finansijske gubitke i sav svoj nedostatak zbog smanjenog prometa nadomestuju poskupljenjem osnovnih životnih namirnica na tzv. neprimetan način. Svaki mesec 5 do 10 dinara nešto, vi ne registrujete , a dobici ogromni”, kaže Goran Papović iu Udruženja za zaštitu potrošača.
Većina trgovinskih lanaca bi na ove tvrdnje odgovorila - nije do nas, cenovnik diktiraju proizvođači. Proizvođači uzvraćaju da cene idu gore samo kada poskupi nabavka ili skoče troškovi proizvodnje i podvlače - to se u ovoj godini nije desilo. Analitičari smatraju i da je poskupljenje inspirisano i često ponavljanom porukom da je skočila kupovna moć zaposlenih građana.
- Ovo je igra između mačke i miša između trgovaca i potrošača gde trgovci ispituju mogućnost... Glavni krivac su trgovci ne proizvođači apsolutno na njih stavljam akcenat - kaže Milan Prostran, agroekonomski analitičar.
APATINCI IMAJU NAJVEĆE PLATE: Evo gde se u Srbiji zarađuje najviše, a gde najmanje
Tačno je da se na akcijama šećer može kupiti za 69 dinara, a ulje i za 110, ali i to je za neke zloupotreba marketinga. Na potpuno liberalizovanom tržištu, gde konkurencija i te kako pritiska, potrošaču kao jedino sredstvo u borbi protiv viskokih cena preostaje uzdržavanje od kupovine, tj. nedovoljno slatki kolači, testo koje ne diše i nemastan omlet.
Najviše je u ovoj godini poskupelo ulje za 22 dinara, dok su ostale osnovne životne namirnice beležile skok od 7 do 18 dinara. Ako bi se ove namirnice kupovale u normalnim količinama mesečno je četvoročlanoj porodici potrebno 5.850 dinara, što je za 750 dinara više nego što se na ulje, jogurt, šećer, brašno i mleko trošilo početkom godine.
(Telegraf.rs / Izvor: b92.net)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
DOK SU JEDNI KRALI I RUSILI FABRIKE -UNISTAVALI RADNA MESTA ,DRUGI NISU RADILI I CUTALI STO JE BIO ZNAK ZA ODOBRAVANJE!!!I IZ SRBIJE JE IZNESENO 50MILIJARDI DOLARA -NIKO NIJE ODGOVARAO ALI NAROD IMA DA GLADUJE I GRCA BAR JEDNU DECENIJU!!! KONTEJNERI JOS DUGO CE DA TRAJU KAO MESTO ISHRANE!!!
Podelite komentar
Maki
Naravno da smo primeti pošto svaki dan odlazak u prodavnicu da bi kupili par osnovnih namirnica košta naš džep u proseku 1500 din. Pa vi sad vidite koliko je to na mesečnom nivou! Sramota jedna!
Podelite komentar
TANGO
ZEJTIN 145 DIN ŠEĆER 82 DIN.
Podelite komentar