Zašto Kina, druga najbogatija zemlja na svetu, nije u Grupi 7 najbogatijih zemalja sveta? (FOTO)
Ono čime ćemo se baviti jeste ekonomija, što je osnovna poenta grupe koja se kolokvijalno naziva "grupa 7 najbogatijih zemalja sveta" a zvanično Grupa 7; do pretprošle godine bila je to Grupa 8, ali je onda Rusija izbačena zbog krize u Ukrajini.
Što se tiče nominalnog BDP-a (bruto domaći proizvod), Narodna Republika Kina je druga na svetu, odmah iza Sjedinjenih Američkih Država; vrednost mu je 10,983 triliona američkih dolara.
Njen BDP po PKM (paritet kupovne moći; ukratko, obračunava se u domaćoj valuti koja se uvek računa kao jednaka američkom dolaru po snazi; smatra se da realnije i bolje odslikava stvari) je 19,392 triliona, po čemu je Kina prva na svetu, ali tek neznatno jača od Amerike čiji je BDP (i nominalni i po PKM) uvek isti, jer se uvek računa u dolarima: 19,268 triliona.
Međutim, broj stanovnika Kine je 1,4 milijarde, dok na primer Amerika ima 320 miliona žitelja; to u suštini znači da Amerika od Kine ima sedam puta jači nominalni BDP po glavi stanovnika, i od Kine četiri puta jači BDP po PKM po glavi stanovnika (američkih $56.412 po glavi stanovnika naspram kineskih $15.095).
Drugim rečima, ma koliko ovo suludo zvučalo, Kina nije ekonomski razvijena zemlja (naravno, to će postati ako se njen razvoj nesmetano nastavi), već je samo ogromna zemlja sa srednje razvijenom ekonomijom.
Da bismo vam to stavili u perspektivu, pogledajmo srpsku ekonomiju: naš BDP po PKM je gotovo identičan kineskom! Drugim rečima, prosečan Kinez živi isto kao i prosečan Srbin, dok prosečan Amerikanac živi četiri puta bolje i od nas i od Kineza.
Međutim, pošto nije Amerika jedina na listi sedam najbogatijih zemalja sveta, pogledajmo ostale; koncentrišemo se samo na BDP koji se računa po PKM, jer je realniji i jer Kina bolje prolazi u njegovom slučaju.
Kanadski BDP po PKM po glavi stanovnika je $45.488 (tri puta veći od kineskog), francuski je $41.181 (2,7 puta veći od kineskog), nemački je $47.033 (3,1 put veći od kineskog), italijanski je $35.665 (2,3 puta veći od kineskog), japanski je $38.210 (2,5 puta veći od kineskog), dok je britanski $41.159 (2,7 puta veći od kineskog).
Drugim rečima, da bi Kina, što se ekonomskih merila tiče, došla do toga da uđe u G7 (onda bi to ponovo bilo G8), morala bi da barem udvostruči snagu svoje ekonomije uz zadržavanje ovog broja stanovnika; pošto je ovo potonje nemoguće, to znači da bi morala da utrostruči snagu svoje ekonomije, jer bi morao da se uzme u obzir i rast drugih ekonomija.
Naravno, tu se onda javljaju i mnoga druga pitanja. Da li je uopšte moguće, da li je fizički izvodljivo da životna sredina na našoj planeti izdrži postojanje dve ili više "amerika"? Da li je to ekonomski uopšte i moguće?
Sa druge strane, da postoji politička volja da se Kina ubaci u G7, Kina bi bila ubačena u G7. Jednostavno bi računali ukupnu snagu njene ekonomije i ne bi se bavili bogatstvom po glavi stanovnika. Zar ne?
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
NAJVAZNIJE JE DA KINA MOZE VOJNO DA ZAUSTAVI AMERE U NAMERI OSVAJANJA SVETA !!! DOSTA JE BILO AMERICKE AROGANCIJE - POSLE 2 SVETSKOG RATA POBILI SU VISE LJUDI NA PLANETI NEGO HITLEROVA NEMACKA !! !! ZIVELI SRPSKI PRIJATELJI KINEZI !!!!!!
Podelite komentar
Mare
Ako bi se gledao BDP po glavi stanovnika onda bi u grupu G7 trebalo da udju Danska,Belgija,Luksemburg,Singapur,Norveska,Kuvajt...i jos na desetine zemalja,G7 su stvorili amerikanci kako bi zastitili svoje ekonomske interese.
Podelite komentar
miroslav
To je zato jel zapad pravi liste ko je najbogatiji. Nece sad zvati najveceg protivnika svoje ekonomije. Svedno je 90% stvari made in china . Kako onda moze biti da oni nisu bogati.
Podelite komentar