ČAK I DUBAI UVOZI PESAK: Naoružani mafijaši kradu ga s plaža, čitave borbe se vode zbog toga!
Naučnik Paskal Peduzi je tokom svog istraživanja na Jamajci pre šest godina, otkrio da svet vodi veliku bitku oko, verovali ili ne, peska.
SIPAO JE VODU NA PESAK U PUSTINJI: A onda se desilo nešto STVARNO NEVEROVATNO!
Peduzi je zaposlen u Ujedinjenim nacijama kao direktor Odeljenja za zaštitu životne sredine i rano upozoravanje na opasnosti, a prema njegovim rečima, borba oko peska ga je prilično iznenadila.
Naime, tokom istraživanja erozije na Jamajci, lokalno stanovništvo je Paskalu reklo da na peščane plaže u toku noći dolaze naoružani mafijaši koji kradu pesak u velikim količinama, kako bi ga posle prodavali građevinskim firmama.
Pesak je kao građevinski materijal veoma tražen i prošao je test vremena. Koristi se još iz perioda drevnih Egipćana i Mesopotamljana, a nastaje drobljenjem stena usled delovanja vetra i vode.
Danas se masovno koristi na svakom gradilištu za proizvodnju cementa, boje...
S obzirom na veliki "građevinski bum" koji se dešava širom sveta, potražnja za peskom povećala se neverovatnom brzinom.
U 2014. godini, 196 miliona tona peska iskopano je širom sveta, a posle vode, ovo je najtraženiji prirodni resurs na svetu. Vrednost tržišta peska i šljunka u prošloj godini procenjuje se na 8,3 milijardi dolara.
Očekuje se da će se potražnja peska iz godine u godinu do 2018. povećavati za 5,5 odsto.
Potražnja za peskom povećala se i u Kini i Indiji, a ovaj prirodni resurs uvoze čak i Ujedinjeni Arapski Emirati, uprkos tome što se nalaze u pustinji, a razlog za to je taj što je pustinjski pesak nastao delovanjem vetra, pa je previše gladak za korišćenje u gradnji.
(Telegraf.rs / Izvor: bbc.com)
Video: Mećava zatrpala zapadnu Srbiju: Ekipe rade na rašićavanju svih putnih pravaca
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.