GORELE BAKLJE NA STAROM MOSTU, NERETVA SE UZBURKALA: A onda se pojavila nemačka zastava! (VIDEO)
Na Starom mostu u Mostaru sinoć je povodom smrti i komemoracije Hansa Košnika u Bremenu, upriličen specijalni program, kako prenose tamošnji mediji.
BIO JE SIMBOL GRADA NA NERETVI: Pre 22 godine srušen je Stari most u Mostaru
Stari most u Mostaru je bio osvetljen bojama zastave Nemačke, a mostarski skakači izveli su počasni skok i zapalili baklje u znak sećanja na istaknutog nemačkog diplomatu i prvog Evropskog upravnika Mostara koji je stigao u ovaj grad 1994. godine u vreme dok je još trajao rat, saopštio je "Centar za mir".
- Hans Košnik bio je omiljen i cenjen kod većine građana. U sećanju velikog broja Mostaraca ostaće upamćen kao častan čovek koji je svim srcem želeo i radio na tome da miri i spaja ratom pokidane veze i mostove među ljudima, radeći sa svima zajedno za dobrobit celog grada. Čak i kada je, u dva navrata, u ovom gradu preživeo atentat od strane ratobornih nacionalista, Hans Košnik je ostao uspravan i dosledan ciljevima svoje misije da ujedini Mostar i miri njegove ljude - navodi se u saopštenju.
Pogledajte video:
Da podsetimo, Hans Košnik je preminuo 21. aprila ove godine, u svojoj 88. godini života. Bivši gradonačelnik Bremena i nekadašnji upravitelj Mostara, koga je na tu dužnost postavila Evropska unija, Hans Košnik "bio je veliki političar, veliki demokrata kojeg su cenili svi", stoji u izjavi aktualnog gradonačelnika Bremena.
Ima 70 godina i skočio je više od 10.000 puta sa Starog mosta u Mostaru (VIDEO)
Socijaldemokratski političar Hans Košnik je od 1967. do 1985. obavljao funkciju gradonačelnika Bremena. Kao istaknuti socijaldemokrata već je u mladosti bio progonjen od nacističkog režima, pa je bio interniran u logoru.
Od jula 1994. do aprila 1996. Košnik je obavljao funkciju upravnika Evropske unije za Mostar, kojeg je tokom rata delila stroga crta etničkih podela, a zadatak koji mu je poverila Evropska unija bio je da ujedini grad.
Košnik je izradio predlog o preuređenju Mostara s više opština i sa središnjom zonom kao jezgrom oko kojeg bi se grad postupno ujedinio.
Taj je predlog ipak bio povod za nove rasprave između bošnjačkih i hrvatskih političkih stranaka, koje su se sukobljavale oko granica budućih opština, kao i središnje zone, a nezadovoljstvo hrvatske strane kulminiralo je 1996, kada su demonstranti napali kolonu vozila u kojoj je bio evropski upravnik.
Košnik je nakon toga, odlukom tadašnjeg nemačkog ministra vanjskih poslova Klausa Kinkela, povučen iz Mostara.
Tokom obavljanja dužnosti u Mostaru Košnik se na meti napadača našao već 1994. godine, samo dva meseca nakon što je postavljen na dužnost u podeljenom gradu. U septembru 1994. na njegov u kancelariju u hotelu “Ero” ispaljena je granata, a u nemačkim se medijima za to krivila hrvatska strana.
Košnik u tom trenutku nije bio u kancelariji, a pokrenuta istraga nikada nije službeno utvrdila ko je za to odgovoran.
Hans Košnik je nakon odlaska iz Mostara do 1999. obavljao funkciju poverenika nemačke vlade za obnovu Bosne i Hercegovine.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pa sta je tu cudno
Sa jedne strane muslimani sa druge hrvati.Jednima dede bile handzar divizija a drugi ustase.A u stvari ista ..vna.I jedni i drugi su "danke deutschland".Kome ce "ustase" sa jedne i sa druge strane neretve da se zahvaljuju nego svom gazdi i mentoru nemackoj pred kojom i pod kojom naj vise vole da sluze i puze.I sta nas treba da bude briga i za jedne i druge.
Podelite komentar