SVE O SRPSKOJ CRKVI NA MENHETNU ŠTO BI TREBALO DA ZNATE: Voleli su je i Srbi i Amerikanci podjednako!
Pravoslavna Crkva Sveti Sava na Menhetnu, koja je izgorela u strašnom požaru na Uskrs, bila je duhovno i društveno sedište srpskog naroda ne samo u Njujorku, već i onih širom sveta koji su dolazili na istočnu obalu Amerike. U njoj se udala spisateljica Idit Vorton za Edvarda Vortona 1885. godine, a tada se zvala - Crkva Svetog Trojstva.
SRBI SE UJEDINILI, SVI ŽELE DA OBNOVE CRKVU U NJUJORKU: Na ovom linku uplaćuju donacije
Ona je bila obeležje starog Njujorka, centar Menhetna i veoma bitna za sve pravoslavce.
NJUJORK TAJMS O PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Bila je kičma srpske zajednice u Njujorku (FOTO) (VIDEO)
Sagrađena je 1850. godine po idejnom rešenju arhitekte Ričarda M. Apdžona, u gotskom stilu. Ova crkva bila je važna Episkopalnoj crkvi sve do 1915, kada je taj deo grada komercijalizovan, a parohijani su počeli da se sele severnije.
Kupljena je za 30.000 dolara - po današnjim merilima oko 460.000 dolara - jer je srpski narod želeo svoju svetinju u istočnom delu Amerike. Prema podacima, sami su sakupljali novac i isplaćivali je u ratama.
Srpska pravoslavna crkva u Njujorku osnovana je 1937. godine i zvanično je registrovana 1940. Zajednica Srba sa Vojislavom Gaćinovićem na čelu, održala je prvu liturgiju u prostorijama Srpskog dobrotvornog društva osnovanog 1896. Ubrzo nakon toga, otkupili su zgradu oštećenu požarom u 22. ulici, sa planom da izgrade crkvu.
Do trenutka dok crkva nije izgorela u vatrenoj stihiji ovog Uskrsa, mnogo je ulagano u nju. Godine 1962. vizantijski ručno rađen ikonostas donet je iz Manastira Sveti Naum u Ohridu. Ikone na ikonostasu delo su ruskog ikonopisca Ivan Meljinkova. Kasnih šezdesetih, snažna eksplozija iz 26. ulice uništila je originalno oslikano vitraž staklo na prozorima, koji su kasnije zamenjeni vitražima u vizantijskom stilu.
Crkva je proglašena zgradom od nacionalnog značaja i lokalne vlasti su prepoznale da zaslužuje posebnu pažnju zbog svog specifičnog izgleda, karaktera i istorijskog značaja, i da je nezamenljiva za Njujork zbog svoje estetike, nasleđa i kulturnih karakteristika.
Patrijarh Pavle posetio je crkvu u oktobru 1992. godine, što je bilo prvi put da neku crkvenu zajednicu u Njujorku poseti patrijarh.
(Telegraf.rs /nytimes.com)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
рок
Ваљда осигурање треба да плати штету није то у некој земљи трећег света мора да је било осигурано
Podelite komentar
Pera
U Srbiji je tokom proteklih pet dana,od Velikog Petka do danas upaljeno vise miliona sveca i nijedna nije izazvala pozar,mesto na kojem se pale svece je ili na pesku ili na vodi tako da pozar nije slucajnost.
Podelite komentar
Srbin
Dalije to americka bezbednost da im gore srpske crkve i u americi dalije to drugo kosovo na methetnu,nemamo mira ni tamo
Podelite komentar