To je klasični peš vulgaris, crn je jer prilagođava boju leđa boji dna na kome je zbog kamuflaže zato variraju od crne preko sive do braon boje sa ili bez pega.
ovo nije cverglan ovo je nesto drugo ne znam sta ali cvrglan nije sigurno. Pecao sam na dunavu ispod pancevackog mosta i na svaki drugi zabacaj dubinca uhvatio sam ovakvu ribu samo manji primerak oko 5cm isti izgled potpuno ali nije bio crnvec je bio svetlo zelenkasti.
Ovo nije riba Pes, ovakvu ribu imam u akvarijumu, ova riba cisti staklo, ovakav primerak kosta oko 100€, manje su prilicno jeftinije, neko je ocigledno pustio par tih riba iz akvarijuma, u pitanju je zenka, muzjak na glavi ima nesto nalik pipcima.
Riba se zove "glavoč", i posto je riba dna. varira joj boja od svetle braon, do crne. Ona zna i da promeni pigmentaciju da bi se sakrila se od predatora. To se najbolje vidi kad takvog "garavog" glavoca stavite u belu kantu, za pola sata posvetli mu boja koliko moze.
Zaboravio sam da kazem zasto je crn.mnogi bi rekli da navija za partizan ali nije tako.pes se krece po dnu reke i jede sve sto mu padne pod brke inace sto je dublje u vodi to je crnji a sto je u plicoj vodi to je cistiji.
To je riba koja se pojavila zadnjih godina u dunavu i savi,i sta god da bacis kao mamac on grize.njime se hrani skoro sve vrste tibe i price koje jedu ribu,i opet ga ima u izobilju.pre desetak god se znalo koliko peseva toliko i smudjeva.i da ne davim tu ribu su ubacivali u jezera radi istrebljivanja trave a ustvari on je istrebio svu ribu u tim jezerima a jedno od tih jezera je jezero u RESNIKU.
Peš je srodnik čikovima, pa i dijeli isto stanište sa kamenim čikovom. Najviše voli brzo tekuće vode u kojima se krije iza kamenja, u gustoj travi dna ili u korjenju priobalnog bilja. Glava mu je vertikalno spljoštena i ima po jednu malu bodlju sa svake strane. Dva dorzalna i repno peraje su mu lepezastog oblika. Boja mu varira u zavisnosti od staništa, ali je najčešće braon zelene boje sa tamnijim nepravilnim šarama. Naraste do 12 cm.
Hrani se krupnijim insektima i njihovim larvama kao i raznim riječnim račićima. U našim vodama žive dvije vrste peševa. Cottus gobio vrlo rijetko napada, a Cottus poecilopus nikada ne napada ikru drugih riba tako da se ne može smatrati štetnom ribom. Dok prva vrsta živi u cijeloj srednjoj Evropi, druga je nastanjena uglavnom u donjim tokovima rijeka dunavskog sliva. Mrijesti se od marta do maja i svoje gnijezdo brani od drugih riba. Mlađ se izleže nakon tri do četiri nedelja i sve vrijeme su roditelji u blizini. Nakon izvaljivanja, mlađ odlazi nizvodno u potrazi za hranom.
LOV PEŠA
Nema ekonomskog značaja i sem na takmičenjima, nema ga svrhe loviti. Lovi se lakim ribolovnim priborom, najlon debljine 0,10 – 0,16 ili tanji, udica br. 12-16, plovak nosivosti 0,5 – 1,5 gr. Mamci su glista i razni insekti. Mjesta za lov peša su priobalna područja čije dno mora biti kamenito.
Koristi se kao (dobar) mamac za smuđa, koji mu je i najveći prirodni neprijatelj. Peš kao mamac može dugo da preživi na udici i da podnese velike dubine i nedostatak kiseonika, što nije slučaj sa beovicom, koju nedostatak kiseonika i duboka voda brzo ubijaju.
Da samo dodam pes je napast do zalaska sunca to sve sarandzije na dunavu bi trebalo znati radi kao sto rekoh do zalaska sunca I sem njega se nista ne moze drugo uloviti uglavnom je gadan ako se prilepi za kamen mozete samo njega sa kamenom izvaditi .Od prilike aktivan je do 5 naj kasnije pola 7 uvece I posle toga nece raditi do izlaska sunca vrv se skriva od drugih njemu neprijatelja posto je poznato da u tom periodu I smudj radi aktivno tako da je logicno sto je covek napisao sve o njemu uostalo riba je ne ukusna ali vrv ima neku namenu u tom dunavu kao neki cistac .Radi na potezu od pozarevca do donjeg milanovca tamo sam najvise I pecao na naj sirem delu dunava kod nas u golubcu ga ima u izobilju u terminima koje sam naveo bistro onima koji pecaju I izbegavajte taj termin ako mislite da prodjete bolje pecajte babusku na kockice donje kore od hleba 1x1cm bolje ce te proci dok zadje sunce I ova bapas se povuce na dno .
JBG..Mogao si i glavu da uslikaš.Prema vidjenom,to je,kako ga ovdašnji ribolovci zovu - PEŠ. I ovako crn, uopšte nije redak,pogotovo u Dunavu. Ovakvi, naročito veči, poslastica su somovima. Lovi se obično na crvića,uz kamenitu obalu i šljunkovizo dno,od 0.50-3m dubine,na plovak.
Cverglan koji je dospeo u Savu iz cukarickog rukavca da nam pokaze koliko je reka cista.zive uglavnom na dnu a potnato je ds je rukavac cist kao ugalj.
Kako gde, nas se zove crna ruzica, americko somce, zivi na dnu i jede sve na sta naidje. Do pre desetak gidina dok sam aktivno pecao bile su prava napast, obicno samo ili skinu ili uniste mamac na udici. Ja sam najvecu video oko pola kg.
Ne vidi se najbolje, ali mi se cini da je u pitanju glavoc. Uglavnom nisu crni, ali sam vadio i ovakve. Najdosadnija riba, bez mehura, koja se krece po dnu i nervira kod dubinskog pecanja. Cesto, ni macka nece da je pojede.
Neko iz akvarijuma bacio u Savu, nisam ekspert neki ali mislim da je to ona riba za ciscenje akvarijuma. Takozvana Penzioner SNS riba, poznata po to me sto iskljucivo jede izmet od naseg Ace
Koji je on pecaroš kad ne zna koja je ovo riba!?
Reč je o rečnoj ribi koja se zove Peš koja živi na dnu rečnih korita, pod kamenje i u mulju! Ako u google otkucate baš ovako "rečna riba peš" prva slika koja vam izađe je ista ova riba samo manje tamna.
BISTRO!
To je riba canibulosllemis koja jedino živi u reci Rio Negro (pritoka Amazona) i koja je verovatno preko Atlantika,Sredozemnog i Crnog mora dospela u Dunav pa otuda i u Savu. Može da naraste do 8,5kg ali lovna težina kod nas je do 2 kg. Prvi put je ulovljena kod nas 1943.god (mrežom) na Velikoj Moravi. Inače njeno meso spada u III kategoriju jer ima puno kostiju,ali je atraktivna za lov.
U Negotinskoj krajni,mi ga zovemo Beš. Ima ga na Dunavu gde je kamenito dno. Ali naj veci do 10cm. Ovaj je neki kapitalac. Inace je dobar keder za Smudja.
Peš ili Glavoč? By: kico Date: 25 Februar 2009, 18:46:52
Vukovarski ribiči u posljednje su vrijeme suočeni s vrlo agresivnim ribicama, poznatijima kao glavoči, koje su došle čak iz Crnog mora i postale prijetnja hranidbenom lancu na Dunavu i njegovim obalama. Na vukovarskom području glavoči su se masovno pojavili prije nekoliko godina, a ribiči tvrde kako su im u posljednje vrijeme rastjerali svu bijelu ribu, prijetnja su i gnijezdima štuke i smuđa, jer im jedu riblju mlađ, te su doslovno “izgurali” galebove s dunavskih voda.
- Galebovi se hrane bijelom ribom, a glavoči uglavnom takvu ribu rastjeraju, pa su ptice primorane hranu tražiti na njivama. Doista je postalo začuđujuće vidjeti galebove, kojima su glavoči očito žilavi i tvrdi i nisu im jestivi, kako na izoranoj slavonskoj zemlji traže hranu - priča vukovarski ribič Antun Turk. Dodaje i kako je sabljara, male bijele ribe koju je koristio kao mamac, nestalo dolaskom agresivnih glavoča, no upozorava da više na Dunavu nema ni deverike, kesege, babuške, pa ni drugih uobičajenih vrsta.
Oduzimaju hranu ribama
Stručnjaci, pak, tvrde kako su se u Dunavu uz tzv. Keslerova glavoča kojeg sve češće susreću Vukovarci i koji se od Crnog mora proširio uzvodno, pojavili riječni i glavoč okrugljak kao mnogo češće vrste. Sve tri vrste mogu se naći i u Savi i Dravi, odnosno na njihovu dnu, a riječni glavoči nađeni su u Kupi i Muri. Hrane se beskralješnjacima, a samo vrlo veliki primjerci jedu druge ribice. No, zabrinjava najviše činjenica da oduzimaju hranu domaćim vrstama riba, čiji broj bi se zbog toga mogao drastično smanjiti.
Agresivna riba iz Crnog mora širi se Dunavom
- Ljudi ne znaju razliku i za njih su to sve “peševi”, no peš živi samo u planinskim bistrim i hladnim potocima. Glavoči se, pak, šire naseljavanjem novih uzvodnih staništa, a dijelom ih prenosi i čovjek u balastnim vodama riječnih brodova. Moguće je i da se jajašca zalijepe za čamce i brodove ili se glavoči izmrijeste u šupljinama na brodu, pa ih brod odnese stotinama kilometara daleko, čak u srce Europe, da se izlegu - pojasnio je Dušan Jelić iz Hrvatskog društva za biološka istraživanja, zaključujući kako su migracije tih ribica vrlo zanimljiva tema ne samo za lokalne ribiče nego i za znanstvenike.
Prijetnja prirodnoj ravnoteži
Glavoči kao vrsta koja se proširila izvan svoga originalnog mjesta rasprostranjenja postali su ozbiljna prijetnja prirodnoj ravnoteži jer zbog svoje brojnosti i agresivnosti konkuriraju drugim vrstama u pronalasku hrane, ali i staništa za život i razmnožavanje, upozoravaju biolozi. Vrlo su česti u lukama, pa je širenju glavoča uvelike pomoglo utvrđivanje riječnih obala i gradnja pristaništa. Do sada je u Hrvatskoj evidentirano šest slatkovodnih i 20-ak morskih vrsta glavoča.
flp
To je klasični peš vulgaris, crn je jer prilagođava boju leđa boji dna na kome je zbog kamuflaže zato variraju od crne preko sive do braon boje sa ili bez pega.
Podelite komentar
Marko
ovo nije cverglan ovo je nesto drugo ne znam sta ali cvrglan nije sigurno. Pecao sam na dunavu ispod pancevackog mosta i na svaki drugi zabacaj dubinca uhvatio sam ovakvu ribu samo manji primerak oko 5cm isti izgled potpuno ali nije bio crnvec je bio svetlo zelenkasti.
Podelite komentar
Coa
Koliko ja znam ovo je peš..
Podelite komentar
Grujo
Cisto da znate da je Cverglan jedina riba koju je zakonski zabranjeno vracati u vodu kad se upeca. To je riba koja unistava skoro svaku drugu ribu!
Podelite komentar
ATIMUS
Ovo je starozavetna riba pakla
Podelite komentar
Stefan 123
Ratan galaveska riba iz jezera severa
Podelite komentar
Ludi milojko@
Čupukabra
Podelite komentar
Lale
Misteriozna riba. Zamislite,pliva!
Podelite komentar
Zoks
LJUDI, NARODE, PA TO JE RIBA !!!
Podelite komentar
Milan
To je cverglan ili američki som_ -potpuno je crn i jede sve i to ikru drugih riba
Podelite komentar
Rule
Napila se nafte jadna
Podelite komentar
Džimi Šu011
Radi se o ribi koja je puno vremena provela na suncu pa je pocrnela ili je mnogo nafte progutala
Podelite komentar
Jaca gr.ψ. ξψΞ
MIRE, pa to si ti???? ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
Podelite komentar
Aca
Ovo je Pes, obicno je tamno braon boje sa pegama. Ali crn, to nikada nisam video!
Podelite komentar
Mihajlo
To je crni peš
Podelite komentar
Snezana яяяثلج
Ovo nije riba Pes, ovakvu ribu imam u akvarijumu, ova riba cisti staklo, ovakav primerak kosta oko 100€, manje su prilicno jeftinije, neko je ocigledno pustio par tih riba iz akvarijuma, u pitanju je zenka, muzjak na glavi ima nesto nalik pipcima.
Podelite komentar
Jaca gr.ψ. ξψΞ
@Snezana яяяثلج
Ni u ribice se ne doznajesh, ni u politiku-tu si dibidus... Izgleda samo u branje malina u Neumu, poplave...:-)))
Podelite komentar
MV
Riba se zove "glavoč", i posto je riba dna. varira joj boja od svetle braon, do crne. Ona zna i da promeni pigmentaciju da bi se sakrila se od predatora. To se najbolje vidi kad takvog "garavog" glavoca stavite u belu kantu, za pola sata posvetli mu boja koliko moze.
Podelite komentar
Kara Djordje
Karakondzula
Podelite komentar
Acko
..uskoro ćemo nailaziti i na reptile..!
Podelite komentar
Xxx
Alas amater
Podelite komentar
Xxx
@Xxx
Ko si ti lrades mi nik
Podelite komentar
Goran
Jak si mi ti pecaros kad ne znas o kojoj se ribi radi
Podelite komentar
Penzos
@Goran
Kaži nam ti o kojoj ribi reč
Podelite komentar
Dejan
@Goran
Ma fora kupio morsku pa objavio
Podelite komentar
Automehanicar
Zaboravio sam da kazem zasto je crn.mnogi bi rekli da navija za partizan ali nije tako.pes se krece po dnu reke i jede sve sto mu padne pod brke inace sto je dublje u vodi to je crnji a sto je u plicoj vodi to je cistiji.
Podelite komentar
Cacanin
Pes, ima mnogo varijacija boja. . .nista cudno.
Podelite komentar
Automehanicar
To je riba koja se pojavila zadnjih godina u dunavu i savi,i sta god da bacis kao mamac on grize.njime se hrani skoro sve vrste tibe i price koje jedu ribu,i opet ga ima u izobilju.pre desetak god se znalo koliko peseva toliko i smudjeva.i da ne davim tu ribu su ubacivali u jezera radi istrebljivanja trave a ustvari on je istrebio svu ribu u tim jezerima a jedno od tih jezera je jezero u RESNIKU.
Podelite komentar
Srpski Tesla
@Automehanicar
Zadnjih godina?Ja imam 33, pecam od malih nogu i onda ga je bilo.Kreće se po dnu i oko kamena.
Podelite komentar
Automehanicar
Peš je srodnik čikovima, pa i dijeli isto stanište sa kamenim čikovom. Najviše voli brzo tekuće vode u kojima se krije iza kamenja, u gustoj travi dna ili u korjenju priobalnog bilja. Glava mu je vertikalno spljoštena i ima po jednu malu bodlju sa svake strane. Dva dorzalna i repno peraje su mu lepezastog oblika. Boja mu varira u zavisnosti od staništa, ali je najčešće braon zelene boje sa tamnijim nepravilnim šarama. Naraste do 12 cm. Hrani se krupnijim insektima i njihovim larvama kao i raznim riječnim račićima. U našim vodama žive dvije vrste peševa. Cottus gobio vrlo rijetko napada, a Cottus poecilopus nikada ne napada ikru drugih riba tako da se ne može smatrati štetnom ribom. Dok prva vrsta živi u cijeloj srednjoj Evropi, druga je nastanjena uglavnom u donjim tokovima rijeka dunavskog sliva. Mrijesti se od marta do maja i svoje gnijezdo brani od drugih riba. Mlađ se izleže nakon tri do četiri nedelja i sve vrijeme su roditelji u blizini. Nakon izvaljivanja, mlađ odlazi nizvodno u potrazi za hranom. LOV PEŠA Nema ekonomskog značaja i sem na takmičenjima, nema ga svrhe loviti. Lovi se lakim ribolovnim priborom, najlon debljine 0,10 – 0,16 ili tanji, udica br. 12-16, plovak nosivosti 0,5 – 1,5 gr. Mamci su glista i razni insekti. Mjesta za lov peša su priobalna područja čije dno mora biti kamenito. Koristi se kao (dobar) mamac za smuđa, koji mu je i najveći prirodni neprijatelj. Peš kao mamac može dugo da preživi na udici i da podnese velike dubine i nedostatak kiseonika, što nije slučaj sa beovicom, koju nedostatak kiseonika i duboka voda brzo ubijaju.
Podelite komentar
Aloha
@Automehanicar
Da samo dodam pes je napast do zalaska sunca to sve sarandzije na dunavu bi trebalo znati radi kao sto rekoh do zalaska sunca I sem njega se nista ne moze drugo uloviti uglavnom je gadan ako se prilepi za kamen mozete samo njega sa kamenom izvaditi .Od prilike aktivan je do 5 naj kasnije pola 7 uvece I posle toga nece raditi do izlaska sunca vrv se skriva od drugih njemu neprijatelja posto je poznato da u tom periodu I smudj radi aktivno tako da je logicno sto je covek napisao sve o njemu uostalo riba je ne ukusna ali vrv ima neku namenu u tom dunavu kao neki cistac .Radi na potezu od pozarevca do donjeg milanovca tamo sam najvise I pecao na naj sirem delu dunava kod nas u golubcu ga ima u izobilju u terminima koje sam naveo bistro onima koji pecaju I izbegavajte taj termin ako mislite da prodjete bolje pecajte babusku na kockice donje kore od hleba 1x1cm bolje ce te proci dok zadje sunce I ova bapas se povuce na dno .
Podelite komentar
Ljuba
@Automehanicar
E sa takvim se predznanjem ide u ribolov :-) .
Podelite komentar
Gaga
@Automehanicar
Svaka cast na objasnjenju!
Podelite komentar
Sheee
Ziva nisam.
Podelite komentar
momazver
JBG..Mogao si i glavu da uslikaš.Prema vidjenom,to je,kako ga ovdašnji ribolovci zovu - PEŠ. I ovako crn, uopšte nije redak,pogotovo u Dunavu. Ovakvi, naročito veči, poslastica su somovima. Lovi se obično na crvića,uz kamenitu obalu i šljunkovizo dno,od 0.50-3m dubine,na plovak.
Podelite komentar
Bane
Cverglan koji je dospeo u Savu iz cukarickog rukavca da nam pokaze koliko je reka cista.zive uglavnom na dnu a potnato je ds je rukavac cist kao ugalj.
Podelite komentar
Мил@н
Да ли је могуће да је неко пустио у реку ,оваква рибице, из свог акваријума?!
Podelite komentar
Bole
Znam ja, to je crna riba
Podelite komentar
Miloš
Peš.
Podelite komentar
Dejan
Kako gde, nas se zove crna ruzica, americko somce, zivi na dnu i jede sve na sta naidje. Do pre desetak gidina dok sam aktivno pecao bile su prava napast, obicno samo ili skinu ili uniste mamac na udici. Ja sam najvecu video oko pola kg.
Podelite komentar
Blok 45
Pes, koji menja boju.
Podelite komentar
kvrcko
Ovo je morska vrsta , nađe se i u Dunavu, a kako dolazi iz Crnog mora, sasvim je prirodno da je crna .
Podelite komentar
kunda
Mozda dosla iz crnog mora ha ha ha
Podelite komentar
Locan
Pes. Ja sam ih u Dunavu upecao mnogo takvih
Podelite komentar
Geza
Peš
Podelite komentar
jevdokija
Pa vidi se da je provucena kroz naftu!
Podelite komentar
Karalampije
Riba se zove crni pes .
Podelite komentar
Vlada
Pa mnogo je cista reka pa je zato crna
Podelite komentar
Vlaca
Ne vidi se najbolje, ali mi se cini da je u pitanju glavoc. Uglavnom nisu crni, ali sam vadio i ovakve. Najdosadnija riba, bez mehura, koja se krece po dnu i nervira kod dubinskog pecanja. Cesto, ni macka nece da je pojede.
Podelite komentar
Dule
To je som koji je otkrio naftu....
Podelite komentar
cika Velja
Koi saran... Jedan od varijeteta
Podelite komentar
Mačak
To je vrsta čistača ima je i u dunavu, jako retko
Podelite komentar
gost
Neko iz akvarijuma bacio u Savu, nisam ekspert neki ali mislim da je to ona riba za ciscenje akvarijuma. Takozvana Penzioner SNS riba, poznata po to me sto iskljucivo jede izmet od naseg Ace
Podelite komentar
Misko
Prosta stvar riba zali neko umro ocrninu nosi godinu dana
Podelite komentar
Zoki
Crni peš ništa novo ....
Podelite komentar
Miloš
Američki som ili Peš.
Podelite komentar
Jak mi je on pecaroš
Koji je on pecaroš kad ne zna koja je ovo riba!? Reč je o rečnoj ribi koja se zove Peš koja živi na dnu rečnih korita, pod kamenje i u mulju! Ako u google otkucate baš ovako "rečna riba peš" prva slika koja vam izađe je ista ova riba samo manje tamna. BISTRO!
Podelite komentar
pera zemunac
Sigurno neka akvarijumska riba
Podelite komentar
F
Rec je o ribi hahha pa sta sko je Crna .Samo pravite paniku.
Podelite komentar
Iva
Dunavski pesh
Podelite komentar
Blade
Ovo je pes,riba dna,odlican mamac za soma i smudja. Obicno je tamno srebrn ali ima i crnih,lovio sam ih na Velikoj Moravi,eto resena tajna
Podelite komentar
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
To je riba canibulosllemis koja jedino živi u reci Rio Negro (pritoka Amazona) i koja je verovatno preko Atlantika,Sredozemnog i Crnog mora dospela u Dunav pa otuda i u Savu. Može da naraste do 8,5kg ali lovna težina kod nas je do 2 kg. Prvi put je ulovljena kod nas 1943.god (mrežom) na Velikoj Moravi. Inače njeno meso spada u III kategoriju jer ima puno kostiju,ali je atraktivna za lov.
Podelite komentar
Miloš
Američki som ili E Peš.
Podelite komentar
baba roga
МАНИЋ
Podelite komentar
ATIMUS
Ova riba je dosla direkno iz pakla i nasla svoje udobno utociste na obalama reke dunava koja zapljuskuju beograd
Podelite komentar
miki
to je glavoc, to je morska riba slican je pesu, asigurno je poprimio crnu boju od mulja u recii,ali nzm sta ce on u savi
Podelite komentar
El Servos De Čivija
Mora da je neka ,, černobilka"
Podelite komentar
baccko
crni peš
Podelite komentar
Laureant
Cottus cognatus, mužjaci su u vreme mresta crni.
Podelite komentar
Pošalji
U Negotinskoj krajni,mi ga zovemo Beš. Ima ga na Dunavu gde je kamenito dno. Ali naj veci do 10cm. Ovaj je neki kapitalac. Inace je dobar keder za Smudja.
Podelite komentar
Pošalji
U Negotinskoj krajni zovemo ga Beš. Ima ga u Dunavu gde je dno kamenito.
Podelite komentar
Derac
iz akvarijuma
Podelite komentar
Goca
Suncala se previse
Podelite komentar
21
Neko je ispraznio akvarium.....
Podelite komentar
Mutavi
Akvarijumska riba !
Podelite komentar
Ðoko Kovačević
U pitanju je Savska crna riba.
Podelite komentar
doberman
cverglan obican?
Podelite komentar
Zika
Zubatac iz ledenog mora.
Podelite komentar
Rampas sa simanovaca
Pes bre
Podelite komentar
rOLEX
Peš! Upecao ga i ja na Dunavu pre 10 dana. Ako ga staviš u akvarijum promenit će boju u normalnu!
Podelite komentar
BLACK JACK
Prefarbao je i napravio misteriju
Podelite komentar
zzbrk
cudno ovo je hrska zivi u vulkanska jezera u savi ???
Podelite komentar
Boško
Terpan... taman koliko i mulj u kom je nastanjen.
Podelite komentar
Mishko
Najobicniji peš ... ima ga kolko ti duza hoce u Savi i Dunavu ... a to sto je crn, nije retkost ni to ...
Podelite komentar
Gradjanin x
Crna je zato sto se nuklearna elektrana Krsko nalaziuz reku Savu u Sloveniji
Podelite komentar
suzica
neki somic.. nadam se da je vracena u vodu
Podelite komentar
gavro
Peš ili Glavoč? By: kico Date: 25 Februar 2009, 18:46:52 Vukovarski ribiči u posljednje su vrijeme suočeni s vrlo agresivnim ribicama, poznatijima kao glavoči, koje su došle čak iz Crnog mora i postale prijetnja hranidbenom lancu na Dunavu i njegovim obalama. Na vukovarskom području glavoči su se masovno pojavili prije nekoliko godina, a ribiči tvrde kako su im u posljednje vrijeme rastjerali svu bijelu ribu, prijetnja su i gnijezdima štuke i smuđa, jer im jedu riblju mlađ, te su doslovno “izgurali” galebove s dunavskih voda. - Galebovi se hrane bijelom ribom, a glavoči uglavnom takvu ribu rastjeraju, pa su ptice primorane hranu tražiti na njivama. Doista je postalo začuđujuće vidjeti galebove, kojima su glavoči očito žilavi i tvrdi i nisu im jestivi, kako na izoranoj slavonskoj zemlji traže hranu - priča vukovarski ribič Antun Turk. Dodaje i kako je sabljara, male bijele ribe koju je koristio kao mamac, nestalo dolaskom agresivnih glavoča, no upozorava da više na Dunavu nema ni deverike, kesege, babuške, pa ni drugih uobičajenih vrsta. Oduzimaju hranu ribama Stručnjaci, pak, tvrde kako su se u Dunavu uz tzv. Keslerova glavoča kojeg sve češće susreću Vukovarci i koji se od Crnog mora proširio uzvodno, pojavili riječni i glavoč okrugljak kao mnogo češće vrste. Sve tri vrste mogu se naći i u Savi i Dravi, odnosno na njihovu dnu, a riječni glavoči nađeni su u Kupi i Muri. Hrane se beskralješnjacima, a samo vrlo veliki primjerci jedu druge ribice. No, zabrinjava najviše činjenica da oduzimaju hranu domaćim vrstama riba, čiji broj bi se zbog toga mogao drastično smanjiti. Agresivna riba iz Crnog mora širi se Dunavom - Ljudi ne znaju razliku i za njih su to sve “peševi”, no peš živi samo u planinskim bistrim i hladnim potocima. Glavoči se, pak, šire naseljavanjem novih uzvodnih staništa, a dijelom ih prenosi i čovjek u balastnim vodama riječnih brodova. Moguće je i da se jajašca zalijepe za čamce i brodove ili se glavoči izmrijeste u šupljinama na brodu, pa ih brod odnese stotinama kilometara daleko, čak u srce Europe, da se izlegu - pojasnio je Dušan Jelić iz Hrvatskog društva za biološka istraživanja, zaključujući kako su migracije tih ribica vrlo zanimljiva tema ne samo za lokalne ribiče nego i za znanstvenike. Prijetnja prirodnoj ravnoteži Glavoči kao vrsta koja se proširila izvan svoga originalnog mjesta rasprostranjenja postali su ozbiljna prijetnja prirodnoj ravnoteži jer zbog svoje brojnosti i agresivnosti konkuriraju drugim vrstama u pronalasku hrane, ali i staništa za život i razmnožavanje, upozoravaju biolozi. Vrlo su česti u lukama, pa je širenju glavoča uvelike pomoglo utvrđivanje riječnih obala i gradnja pristaništa. Do sada je u Hrvatskoj evidentirano šest slatkovodnih i 20-ak morskih vrsta glavoča.
Podelite komentar
lala.
Riba crnac!
Podelite komentar
Fuzbo
Peš. Sta je tu cudno?
Podelite komentar
Nikola
Ta riba se zove pesh i ima ih u kanalima dunav tisa na hiljade nista posebno raste do 10 15 grama
Podelite komentar