SRBIJI 35 MILIONA DOLARA: Na prodaju predstavništva SFRJ u Njujorku, Bonu, Bernu i Tokiju!
Diplomatsko-konzularna predstavništa SFRJ u Njujorku, Bonu, Bernu i Tokiju, vredna između između 70 i 80 miliona dolara, trebalo bi da budu stavljena na prodaju, od čega će Srbiji pripasti oko 35 miliona dolara.
Proces raspodele diplomatsko-konzularne imovine bivše Jugoslavije "otkočen" je pre dve nedelje na sastanku u Skoplju, kada je postignut dogovor o prodaji. Od novca dobijenog prodajom, Srbiji, po sporazumu o sukcesiji, treba da pripadne 39,5 odsto.
Predstavnik Srbije u Mešovitom komitetu za sukcesiju DKP imovine SFRJ, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović, rekao je da će se Srbija na taj način rešiti i velikih troškova održavanja i čuvanja tih objekata.
- Stan na Petoj aveniji u Njujorku, koji je zaključan od 1992. i propada, mesečno nas je koštao 14.000 dolara, a ukupno do sada 2,7 miliona dolara - objasnio je Odalović.
Prema njegovim rečima, na sastanku u Skoplju predstavnici Srbije su tražili da nam se posle prodaje prvo taj novac vrati, a ostatak podeli između naslednica, po dogovorenim kvotama. U Njujorku će na prodaju biti stavljena i zgrada u kojoj je trenutno smeštena naša misija pri UN.
Na prodaju je i u Tokiju ambasada koju koristi Srbija. Odalović objašnjava da je ta zgrada procenjena na 16 miliona dolara, ali da je u zemljotresima toliko oštećena da su potrebna ogromna sredstva za njeno saniranje. Na prodaju je i ambasada u Bernu, koju takođe koristi Srbija, kao i zgrada u Bonu, koju niko ne koristi, a naša država snosi troškove održavanja.
U Skoplju je dogovoreno da se započne procedura prodaje još četiri nekretnine za koje niko od sukcesora nije bio zainteresovan da ih preuzme - u Srednjoafričkoj Republici, Gvineji, Zambiji i Gvajani. Naša strana iznela je i niz konkretnih zahteva kako bi se u dosadašnjoj raspodeli imovine ispravile neke očigledne nepravde.
Na primer, prema Odalovićevim rečima, utvrđeno je da se neka imovina vodi kao da je koristi Srbija, a ona zapravo ne postoji:
- Objekti u Islamabadu i Kampali nisu više u našem posedu, organi tih država su ih uzurpirali. Navedeni su objekti i u Pnom Penu i Kampali, a njih nema. Ambasada u Sudanu pripala je Hrvatskoj, i oni je traže, a mi nismo u njenom posedu i sada pokušavamo da to rešimo s vlastima u Kartumu - rekao je Odalović.
On je podsetio da su, od 123 nekretnine, u procesu sukcesije do sada podeljena 72 objekta, a da je ostalo još 51. Većinu neraspodeljenih objekata koristi Srbija, ili ih održava, zbog čega ima ogromne troškove.
Poseban slučaj je Varšava, gde je Srbija izgubila spor sa starim vlasnicima i morala je da napusti zgradu u kojoj je bila smeštena ambasada.
- Sud nam je naložio i da platimo 8,5 miliona dolara za naknadu štete. Naš zahtev je da te troškove snose sve naslednice SFRJ, jer ta zgrada nije bila predmet raspodele u sukcesiji. Stari vlasnici vode spor i za vraćanje rezidencije u Varšavi, i očekujemo da se zemlje sukcesori uključe - rekao je Odalović.
Srbija je iznela i zahtev da se sa spiska imovine za raspodelu izuzmu zgrade u Sofiji i Bukureštu, koje se vode kao vlasništvo Kraljevine Srbije.
Odalović kaže da trenutno traje "češljanje" dokumentacije i arhiva, kako bi se prikupili svi potrebni papiri za dokazivanje da je ovu imovinu Srbija "unela" u SFRJ.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Studenti u blokadi i jedan broj građana blokirali sva tri mosta u Novom Sadu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Strucnjakowsky
Kad se dele pare sto se duzi Jugoslaviji onda se deli,a kad se placa dug onda je to Srbija nasledila.
Podelite komentar
Bane
Pojesce bitange sve, mi glupanderi necemo osetiti od tih para ni vetar ni miris lepog. Kradja, beda, propast, jad i tuga, to je srbija
Podelite komentar
Šomi
Odalovic je toliko dobar i stedljiv da njega treba odmah ustupiti nekoj od bivsih republika. Uh koliko bi tek tada mi ustedeli!
Podelite komentar