Smanjenje deviznih rezervi nije alarmantno?
Smanjenje deviznih rezervi Narodne banke Srbije u aprilu nije alarmantno, jer je većim delom uslovljeno povlačenjem obavezne devizne rezerve banaka, ali zabrinutost izaziva sve veće trošenje rezervi na stabilizaciju kursa dinara prema evru od početka godine, ocenili su ekonomisti.
Direktor Instituta ekonomskih nauka Dejan Erić ocenio je da pad deviznih rezervi u aprilu nije "veliko iznenađenje i sigurno da nema nikakvog razloga za paniku" jer je on delom povezan sa povlačenjem obaveznih rezervi banaka.
- Ima određenih meseci kada dolazi do pada, imate meseci kada dolazi do rasta deviznih rezervi. Sigurno je da je reč o značajnom iznosu, koji možda privlači pažnju, ali mislim da nema razloga za paniku i za brigu - rekao je Erić.
Ekonomista Ljubomir Madžar ocenio je da je smanjenje deviznih rezervi uslovljeno smanjenjem obavezne rezerve banaka sasvim legitimno "i verovatno je trebalo tu stopu obavezne rezerve i ranije smanjiti".
- Prema tome, pošto ja mislim da je to dobra mera, da se ta ogromna stopa smanji, onda, naravno, mora da se prihvati i sve ono što iz te mere proističe, ali ova druga komponenta, koja se sastoji u intervencijama da bi se sačuvao kurs, ta komponenta ne može baš niti da se hvali, niti da se brani - naveo je Madžar.
On je istakao da kurs nije usklađen sa izvoznim mogućnostima i sa celokupnim ekonomskim potencijalom naše privrede, "i kao takav on dugoročno nije održiv i mislim da nije razumno trošiti devizne rezerve na očuvanje nečega što se očuvati ne može".
- Ako se nastavi sa tom politikom, kurs će na kraju ipak morati da se depresira, jer će devizne rezerve biti iscrpene i onda ćemo opet biti u situaciji da imamo onakav kurs kakav nam diktira ponuda i tražnja na izvoznom i uvoznom tržištu, dakle, daleko nepovoljniji od ovoga sada, a usput će biti i devizne rezerve potrošene - rekao je Madžar.
Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić naveo je da su devizne rezerve NBS od početka godine, zaključno sa aprilom, niže za gotovo 1,7 milijardi evra, što je, prema njegovoj oceni, zabrinjavajući intenzitet pražnjenja deviznih rezervi.
On je podsetio da je u prošlom mesecu odlukom NBS promenjena kompozicije obavezne rezerve banaka, koja je uticala na pražnjenje deviznih rezervi za više od 400 miliona evra.
NBS je ranije saopštila da su devizne rezerve na kraju aprila iznosile 10,38 milijardi evra.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.