Kako su majke uticale na diktatore?

  • 0

Ekonomski magazin "Forin polisi" izvršio je analizu pojedinih diktatora na osnovu kojih je zaključeno da su svi imali nešto zajedničko, bliske odnose s majkama. Hitlerova je želela umetnika, Staljina su tukli, dok je Miloševićeva htela umetnika.

Dok se s ocem često sukobljavao zbog slabih ocena u školi, Adolf Hitler je majku Klaru prosto obožavao. Kada je kao mladić otišao od kuće da se oproba kao umetnik, ona ga je u tome podržala, a nakon što je iste godine umrla od raka, bio je skrhan bolom.

U knjizi “Majn kampf” konstatuje da ga je ovaj događaj zauvek očvrsnuo, time što ga je iz nežnog majčinog naručja punog ljubavi bacio u ruke surovog sveta protiv kojeg je kasnije vodio bitke.

Josif Visarionovič Džugašvili, poznatiji po nadimku Staljin, takođe je bio vrlo privržen majci, ali je imao problematičan odnos sa ocem, inače alkoholičarem koji ih je oboje često i surovo tukao. 

Naporno radeći kao pralja, majka Ekaterina je uspela da ga upiše na bogosloviju i izborila se da ga u nju vrati pošto ga je otac, koji je u međuvremenu napustio porodicu, oteo i silom upisao na zanat. U nastojanju da ga izvede na pravi put i majka ga je, međutim, nemilosrdno tukla. U starosti se o njoj dobro brinuo, ali ju je retko posećivao.

Robert Mugabe često govori o svojoj majci Boni, pobožnoj katolkinji, koja je pala u depresiju nakon što ju je muž napustio, a dva starija sina umrla. Porodica je bila jako siromašna, a majka stroga i hladna, ali je sinu usadila nepokolebljiv osećaj da mora uspeti i biti iznad svih, jer je od Boga predodređen za velika dela.

Kada je izabran za predsednika, Bona, međutim, nije likovala. "Nije on sposoban za to. On nije tip čoveka koji će brinuti o drugima",  izjavila je ona.

Slobodan Milošević je na svet došao u ratno doba, a otac mu je rano napustio porodicu. Majka Stanislava, učiteljica i komunistička aktivistkinja, bila je centar njegovog sveta u detinjstvu.

Uvek se trudila da ga u školu pošalje u čistoj beloj košulji, kao dečiju verziju komunističkog funkcionera kakav se nadala da će jednoga dana postati. Nakon odlaska u Beograd, na fakultet, Milošević upoznaje koleginicu Mirjanu Marković, koja se s njegovom majkom loše slagala, i sve ređe dolazi kući. 

- Majka mi nikad nije oprostila za Miru - rekao je, navodno, Milošević jednom prijatelju.

Depresivna, Stanislava se 1974. obesila u porodičnoj kući u Požarevcu, samo deset godina nakon što je sebi život oduzeo i njegov otac.

Poslednji “mamin sin” među diktatorima bio je Žan Klod Duvalije (Bejbi Dok), koji je na čelo Haitija došao nakon očeve smrti 1971, u svojoj 19. godini. Pravi vladar iz senke bila je, međutim, njegova majka Simon, žena skromnog porekla i vatrena poklonica Vudua. 

Stvari su počele da se menjaju tek nakon deset godina, kada se Bejbi Dok oženio sa Mišel, ćerkom uglednog biznismena i snahom čoveka koji je organizovao puč protiv njegovog oca.

Majka je nakon ovog braka potpuno potisnuta na marginu, ali kada je Duvalije mlađi svrgnut, pridružila se sinu i njegovoj supruzi u egzilu, gde je sa njim nastavila da živi i nakon spektakularnog razvoda supružnika, navodno u velikom siromaštvu, sve do svoje smrti.

Bejbi Dok se 2011. vratio na Haiti i još  je tamo, zvanično u kućnom pritvoru, što mu ne smeta da izlazi sa prijateljima i da vodi prilično lagodan život.

(Telegraf.rs / Blic.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA