MOŽDA I VI IMATE BLAGO, A NE ZNATE: U Srbiji ih ima na svakom ćošku, a stranci za kg ovih GLJIVA daju - 8.000 EVRA!
U pitanju je najcenjenija i najskuplja pečurka na svetu iz jednog prostog razloga - ne može se veštečki uzgajati, a jedino njegovo stanište je divljina
Beli tartuf ili kuhinjski dijamant, kako se još naziva u našem narodu, je vrsta pečurke čija vrednost na tržištu dostiže između od 2.000 do 8.000 evra po kilogramu.
(VIDEO) JELI SMO NAJSKUPLJU PLJESKAVICU U SRBIJI: Ovakvu kombinaciju sigurno niste probali!
Naša sreća je to što Srbija leži na belim dijamantima, jer je potvrđeno da postoji čak 250 lokacija u zemlji na kojima je pronađeno nekoliko vrsta tartufa. Tačnije, 13 vrsta - što je skoro polovina svih poznatih evropskih vrsta tartufa.
Međutim, uprkos ogromnom potencijalu, ovaj posao u Srbiji je i dalje u početnoj fazi, a o njemu gotovo da niko i ne govori, prenosi Opanak.
U pitanju je najcenjenija i najskuplja pečurka na svetu iz jednog prostog razloga - ne može se veštečki uzgajati, a jedino njegovo stanište je divljina.
Pored specifičnih uslova za uzgoj, tartufi imaju u jedinstvenu aromu, koja se dobija mešavinom kiše i netaknute zemlje, što daje posebnu draž svakom jelu. A sem gastronomske vrednosti, tartufi su izuzetno zdravi jer obnavljaju sive moždane ćelije i jačaju organizam.
Najređi od svih tartufa je beli tartuf, kojeg Srbija ima u izobilju. Najčešće raste u ravničarskim predelima ispod bora i topole.
U Srbiji ova skupocena poslastica može se naći u zapadnom Sremu, južnom Banatu, okolini Pančeva, Valjeva, Bora…
Potražnja za tartufima je ogromna na svetskom tržištu. U Americi možete naći da srednji hambrger sa tartufima košta 5.000 dolara, a kilogram čokolade posute tartufima čak 6.000 dolara.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Analitičar
Neko vas debelo slagao.Tartufi rastu na korenjudvadesetak vrsta drveća.Mogu se micelije ukopavati uhumusnom zemljištu-ušumi,u zoni sekundarnih korena,na lesci,vrbi,topoli,trepetljiki,jasenu itd.Berba posle pete godine.otkupna cenau Srbiji,mizerna do tridesetak e,tonepokriva ni troškove držanja dresiranih kučića.Imam dresiranog labradora,nema ni zanjega ni za mene,više zanjega u reciprociteru u granulama
Podelite komentar
Fungivet
Koliko ljudi lupaju gluposti tek vidim kad pratim clanke ili komentare iz mojih oblasti (gjivarstvo, pcelarstvo i veterinarska medicina) Gljive su gljive, a samo su sampinjoni pecurke. Tartuf nije zacin nego zacinska gljiva!!!
Podelite komentar
momazver
MOŽE SE VEŠTAČKI UZGAJATI!Naši pečurkari su to uspeli još pre 30 godina *zarazivši* korenje hrasta tom pečurkom - u saksiji. U prirodi to izgleda ovako sadi se hrast,pa lešnjak,pa hrast,pa lešnjak... Prvih desetak godina prodaješ lešnjake/do 30-40.000 evra/, a posle,/20tak-30takgodina/ kad je mreža micelija uspostavljna na celoj parceli-vadiš i pečurke. To je zapravo ulaganje za unuke!Ali mi bi sve ODMAH!
Podelite komentar