BANKARSKE MUKE: Oko 3,5 milijarde evra problematičnih kredita u Srbiji
Prema preliminarnim podacima za kraj decembra prošle godine, nivo nenaplativih (NPL) kredita u bankarskom sektoru je iznosio 426 milijardi dinara odnosno približno 3,5 milijarde evra, izjavio je danas direktor Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama Ðorđe Jevtić.
Na panelu u okviru Kopaonik biznis foruma, rečeno je da je u Srbiji udeo problematičnih kredita dostigao cifru od oko 22 odsto u odnosu na ukupan broj kredita.
- Banke su u 2014. i 2015. prodale ili ustupile 94 milijarde dinara NPL-ova, uz naknadu od 46 milijardi dinara što je oko 50 odsto. Od toga 35 odsto je ostalo u banarskom sektoru gde su banke kupovale jedne od drugih, a 65 odsto je izašlo iz tog sektora - rekao je Jevtić na Kopaonik biznis forumu.
Prema njegovim rečima, vidi se lagani oporavak kreditne aktivnosti i to više kod stanovništva nego kod privrede.
- Mi želimo kao regulator da podstaknemo kreditnu aktivnost, ali uz veliku opreznost kako ne bi došlo do novog talasa NPL-ova u Srbiji - kazao je Jevtić.
Predsednik Izvršnog odbora Erste banke Slavko Carić rekao je da informacije od decembra prošle godine pokazuju da je udeo problematičnih kredita u ukupnim kreditima oko 22,3 odsto, i da oni nikada nisu bili veći.
On je naveo primer da je Erste banka uspela u poslednjih nekoliko meseci da proda dva velika portfelja NPL-ova i da je cena za njih bila i više nego zadovoljavajuća.
Carić je kazao da je važno da nakon kupoprodaje to ne bude proces koji će trajati godinama i "da investitor ne gleda u pasulj, već da ima proces koji će biti brži i efikasniji".
Predsednik UO banke Sosijete ženeral Srbija Goran Pitić je rekao da je ključni problem kako podstaći privredu i povećati BDP i da će onda biti lako rešavati NPL kredite,"jer je mnogo to teško rešavati ako nemate razvijenu privredu".
MERA NBS DALA REZULTATE: Građani se sve češće odlučuju da DUGUJU U DINARIMA
- Nije samo kamatna stopa ta koja utiče na investiranje, to se vidi i u Evrozoni, već se radi o investicionom apetitu što je u vezi sa neizvesošću. Ekonomska politika treba da pomogne privredi u smislu predvidivosti i transparentnosti - rekao je Pitić.
On je kazao da bi Ministarstvo finansija moglo da napravi registar nameta i napravi kalendar plaćanja, jer bi to puno pomoglo privredi.
Kako je naveo, postoji trend snižavanja kamatnih stopa koji će omogućiti nove investicije.
Predsednica Izvršnog odbora Banka inteze Draginja Ðurić rekla je da je dobro što je formirana strategija za rešavanje problematičnih kredita.
- Možda ona nije dala pun rezultat i nivo NPL-ova je ostao na istom nivou, nije se povećavao. Ipak treba sačekati podatke za 2015. godinu - rekla je ona i dodala da je dosta regulative pokrenuto u protekloj godini u cilju rešavanja loših kredita i pokretanja privredne aktivnosti.
ISKORISTITE SITUACIJU: Padaju kamate na kredite u dinarima! Iznenadićete se KOLIKO!
Predsednica Izvršnog odbora AIK Banke, Jelena Galić, istakla je da je nivo nenaplativih kredita na visokom nivou i da je primetna udržanost banaka da proakativnije krenu sa rešavanjem problema.
- Ako govorimo o tome u kom pravcu treba ići da bi se smanji nivo loših kredita, prvi pravac treba da bude to da banke budu još više aktivnije u rešavanju tog pitanja, a da nadležne institucije nastave sa sistemskim pristupom - rekla je Galić.
Ona je pohvalila sve dosadašnje korake koji su preduzeti u pravcu podsticanja domaćeg finansijskog sistema. Galić je ukazala da je važno dalje sprečavanje akumuliranja loših plasmana.
Predsednik Izvršnog odbora Vojvođanske banke Marinos Vatis smatra da, na žalost, nema jedinstvenog rešenja za ovaj problem i da će on postojati dokle god banke pozajmljuju i kreditiraju.
Kako je kazao, loši krediti jesu veliki problem, a od 2009. broj nenaplativih kredita se duplirao i oni se uglavnom odnose na mala i srednja preduzeća.
DOKLE ĆE DA SKAČE EVRO?! Stručnjaci otkrivaju zašto nema razloga za paniku!
- NPL-ovi su kao neka vrsta hronične bolesti, ali imamo zdrav bankarski sistem na delu - istakao je on i dodao da bi trebalo problem posmatrati iz tri ugla- države, banke, preduzeća.
Bitno je koji deo ovog trougla nije uradio svoj domaći zadatak, rekao je Vatis i dodao da što su čvršći propisi, brže će se otkloniti ovi problemi.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Velislav
Koliko bi svet bio bolji bez tih ozakonjenih lopova.
Podelite komentar
Tišljer036
Ne ne ne taj dug je kamatiranje i to zaračunava sa izvršiocima. Što bi bilo devedesetih zelenašenje i uterivači dugova, sad je to legalizovano i ostade isto ko i Šešeljeva taksa za registraciju. DA LI ĆE NEKO DA ZAŠTITI NAROD ILI SAMO DA SE OTIMA!?
Podelite komentar
Strucnjaci
Dobro bi bilo da oni koji postaju rukovodioci u bankama i NBS, pre toga se spreme za rad u bankarstvu i monetarnom sistemu jedne drzave.Totalno nespremni za funkcije, jesu jedan od glavnih razloga sto bankarstvo, bez obzira na njihove price, nije dobro.
Podelite komentar