ŠTA JE TAČNO SUPER-UTORAK: Ovo je prelomni dan u kojem se odlučuje o novom predsedniku Amerike (FOTO)

  • 1

Super-utorak je dan u kojem se u najvećem broju američkih saveznih država odigravaju unutarstranački izbori koji imaju za cilj da odrede ko će u kojoj stranci biti nosilac nominacije za najvišu izvršnu funkciju u zemlji - predsedničku.

On je značajan ne samo zbog broja saveznih država, već i zato što onaj ko izađe iz tog dana kao pobednik, dobija ne vetar nego monsun u leđa, i gotovo sigurno ulazi u novembarsku trku za Belu kuću. U poslednjih trideset ili četrdeset godina, nije se desilo da neko trijumfuje tokom super-utorka a da ne osvoji konačnu nominaciju.

Glavni kandidat da do te nominacije u Demokratskoj partiji dođe trenutno je Hilari Klinton, dok je u Republikanskoj partiji to Donald Tramp.

Super-utorak je ili u februaru ili u martu, zavisi od rasporeda, i uvek pada u utorak, kada se tradicionalno održavaju i zvanični izbori u SAD.

Pristalice demokratskog socijaliste Bernija Sandersa. Foto: AP/Tanjug Pristalice demokratskog socijaliste Bernija Sandersa. Foto: AP/Tanjug

Ovo godine je 1. marta, a smatra se da je prvi ozbiljan test elektibilnosti (termin koji Amerikanci koriste da opišu osobu koja ima šanse da pridobije ne samo glasove svojih partijskih istomišljenika, već i onih sa suprotne strane, a posebno onih između koji šaraju od jedne do druge partije) kandidata za konačnog predsednika.

Pošto je ključna stvar u borbi za predsedničku nominaciju u obe partije zapravo osvajanje delegata koji će se sredinom godine okupiti na nacionalnim partijskim konvencijama, valja napomenuti da se i u jednoj i u drugoj stranci danas može osvojiti više delegatskih mesta nego u bilo kom drugom danu.

>>> Ako želite da saznate kako funkcionišu američki unutarstranački izbori, predlažemo vam da pročitate naš tekst posebno posvećen toj tematici.

Marko Rubio govori okupljenim pristalicama. Foto: AP/Tanjug Marko Rubio govori okupljenim pristalicama. Foto: AP/Tanjug

To posebno vredi za republikance koji u većini država imaju pravilo da pobednik u svakom okrugu osvaja sva delegatska mesta; imajući u vidu ubedljivost Donalda Trampa na stranačkim izborima u Južnoj Karolini i Nevadi, moglo bi se lako desiti da ovaj harizmatični milijarder osvoji sve.

Ali čak i kod demokrata, premda imaju proporcionalni sistem raspodele, nije bitno drugačije. Recimo, 2008. godine, 52 odsto od ukupnog broja demokratskih delegata delilo se tokom super-utorka; kod republikanaca je iste godine bilo u pitanju 49 odsto.

Ove godine, broj republikanskih delegata koji su "u ponudi" je praktično identičan i vrti se oko polovine od ukupnog broja, ali su demokrate svoj smanjile, tako da će danas raspodeliti svega trećinu od ukupnog broja (i dalje više nego u bilo kom drugom danu).

Pristalice republikanca Teda Kruza. Foto: AP/Tanjug Pristalice republikanca Teda Kruza. Foto: AP/Tanjug

Savezna država oko koje će se tući najžešća bitka u obe partije svakako je Teksas, pošto sa sobom nosi ubedljivo najviše delegata; u republikanskom taboru u pitanju je 155, a kod demokrata čak 252.

Termin super-utorak se koristi barem od 1976. godine, mada je ove godine počeo da se rabi i pojam "SEK prajmeriz".

Ovo potonje je svojevrsna igra rečima, pošto je "SEK" skraćenica od "Southeastern Conference" odnosno od "Jugoistočna konferencija", što je sportska liga na nivou koledža, čime se ukazuje da je veći deo država koje su pokrivene ovogodišnjim super-utorkom upravo sa jugoistoka Amerike.

Prenos govora Bernija Sandersa okupljenim pristalicama. Foto: AP/Tanjug Berni Sanders drži govor okupljenim pristalicama. Foto: AP/Tanjug

Sa druge strane, "prajmeriz" je način na koji ljudi sa engleskom govornog područja izgovaraju reč "primarni", i odnosi se na jedan od dva tipa unutarstranačkih izbora (drugi su kokusni).

>>> Ako želite da saznate kako funkcionišu američki unutarstranački izbori, predlažemo vam da pročitate naš tekst posebno posvećen toj tematici.

Inače, super-utorak je nastao zbog kritika na račun prethodnog sistema u kojem se išlo uvek od jedne do druge države, zbog čega su momentumom bili privilegovani kandidati koji su najviše godili najranijim državama; ima onih koji čak pozivaju i na stvaranje opštenacionalnih primarnih izbora, koji će se svi odigrati u jednom danu, umesto kao sada, tokom cele prve polovine izborne godine.

(K. M.)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Broj Jedan

    3. mart 2016 | 03:35

    Napred Donalde, i zapamti: ako zelis pobediti ne smes izgubiti!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA