DOKLE ĆE DA SKAČE EVRO?! Stručnjaci otkrivaju zašto nema razloga za paniku!
Dinar je danas dostigao najnoviju najnižu vrednost u ovoj godini (123,53 za evro), iako je Narodna banka Srbije prodala na međubankarskom deviznom tržištu 30 miliona evra. Mnoge je ovo zabrinulo, naročito one koji imaju kredite, ali kako prognoziraju stručnjaci, nema razloga za paniku! Novonastala situacija je tipična za ovo doba godine zbog uvoza energenata tokom januara i februara i vraćanja kredita.
Naime, ekonomista Saša Đorđević je objasnio da u početnim mesecima poslovne godine dolazi do slabljenja domaće valute jer tada treba podmiriti obaveze prema kreditorima, što onda dovodi do veće potražnje za evrima i to podiže njegovu vrednost.
Novčanica od 500 EVRA više neće postojati?
- Dinar je na krhkim nogama jer se tada vraćaju krediti, ali i uvoze energenti. Dinar ne može da se stabilizuje ni zato što ne postoje stabilne izvozne performanse domaće ekonomije, što špekulanti, odnosno investitori koriste i ulažu u hartije od vrednosti i na taj način izvlače novac iz zemlje. To su radili i 2008, 2009. i 2010. godine - kaže za "Telegraf" Đogović.
Ovo su sve faktori koji kratkoročno destabilizuju kurs, a kako kaže Đogović, postoje i pozitivna očekivanja u trenutnom kreditnom rejtingu zemlje, te zato ne očekuje da će evro nastaviti da raste.
- Još nije ugrožena makroekonomska stabilnost maše zemlje, ali ekonomija još nije izlečena. Ne postoje ozbiljniji elementi da se naruši proces, ali kad postoji valutna klauzula, nikad nismo sigurni - poručuje ovaj ekonomista IZIT-a i dodaje:
- Mene više brine ocena Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i situacija nakon izbora kada treba donositi zakone i sprovoditi reforme. Od našeg rada, pa i ocene MMF-a zavisiće ozbiljnije kretanje kursa evra. Vrlo je bitno da se reforme sprovedu i to nam je značajno da bi bili kredibilan partner i da bi se poverenje investitora sačuvalo i unapredilo.
Ovaj grafikon otkriva da li će EVRO da SKAČE do kraja meseca! (INFOGRAFIKA)
Razloga za brigu među građanima, a pogotovo onima koji vraćaju kredite, ne vidi ni ekonomista Aleksandar Stevanović.
- Na trenutni poremećaj tražnje za devizama gledam bez ikakvog straha. Normalno je da dolar i evro osciliraju između pet i šest odsto. Kao što je prisutan trend hroničnog otimanja od građana, tako je i normalno da taj isti dinar posle ojača - zaključuje Stevanović.
(S. Vasić)
Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
DINAR CE SE STABILIZOVATI PA I OJACATI U VREME USKRSA KAD PRORADI NAJUNOSNIJA SRPSKA INDUSTIJA -PRILIV VALUTE OD NASIH 5MILIONA SRBA KOJI SU POSLATI NA PRIVREMENI RAD U INOSTRANSTVO (40-50godina).!!!!! TENDENCIJA ODLASKA RASTE I PRILIV VALUTE RASTE!!!
Podelite komentar
Micko
Isplata plata u javnom sektoru smanjili radnj sat sad dizu evro nije nista slucajno, ovo dodatno smanjuje zarade, a prazne price nek prodaju nekom drugom sve ekspert do eksperta.
Podelite komentar
iznogud
evro skace zato sto mi propadamo,a ni zbog cega drugog.nasa proizvodnja je toliko mala a razbacujemo se na hiljadu strana.dok se sa budzeta neskinu svi sem vojske,policije,zdravstva i prosvete nema napretka.nemozes sa proizvodnjom malina finansirati nato,136 agencija,privatne bolnice,oprastati carine na uvoz roba iz eu,gej parade i nvo...dugacka je lista.ajde eksperti na berzu kao sto ide i bravar,i spremacica ...
Podelite komentar