Ovaj čovek je HLADNOKRVNO UBIJEN U SRBIJI 1992. i to na DAN ZALJUBLJENIH, a NIKOME NIJE BILO ŽAO! (FOTO)
Pre tačno 14 godina, Narodna skupština Srbije ukinula je smrtnu kaznu, zamenivši je maksimalnom zatvorskom u trajanju od 40 godina, ali je poslednja egzekucija u ime pravde kod nas izvršena 10 godina pre toga.
Naime, iako su srpski sudovi, pod kapom SRJ, u periodu od 1991. do 2002. godine izrekli čak 19 smrtnih kazni, nijedna od njih nije izvršena.
Poslednja smrtna kazna u Srbiji, izvršena je 14. februara 1992. u Somboru, kada je streljan Johan Drozdek, osuđenik na smrt, kom je 1988. godine izrečena presuda zbog silovanja i ubistva šestogodišnje Ivane Salijević iz Karavukova.
Tragedija, kakvu ovo mesto nadomak vojvođanskih Odžaka, do tad nije doživelo, dogodila se kada je Drozdek, ne bi li se osvetio njenom ocu, devojčicu odvezao na biciklu njenog oca do seoskog groblja, gde ju je prvo ubio, a potom silovao.
O njemu se pre toga znalo samo da je poreklom Poljak, da nema zanimanje ni zaposlenje. Po dolasku u ovo mestašce, nastanio se u obližnjoj kući pokojnog strica Džemaila Salijevića, Ivaninog oca, a u kuću ga je primila Salijevićeva strina, koja je nekada bila udata za Drozdekovog oca.
Johana je prihvatio i Džemail, kupovao mu cigarete i družio se s njim, i sve do kobnog događaja, nisu imali veći sukob.
Prema rečima Džemaila Salijevića, njihova "svađa" započela je kad mu je Johan tražio da mu Džemail pokloni svoj bicikl. Pošto je Džemail to odbio, ovaj mu je zapretio da će ga "zapamtiti".
Tog dana, Salijević je doneo kući radosnu vest o tome da je položio ispit za čuvara pruge, a kada je predveče napustio svoju kuću, prošao je pored male Ivane, koja se igrala u dvorištu, ni ne sluteći da je vidi poslednji put.
Tri sata kasnije, videvši da za stolom, na večeri, nedostaje najmlađe dete, Džemail je počeo da je doziva. Tek kada su komšije kazale da su videle kako Drozdek odvozi devojčicu prema groblju, Džemail je komšijskim telefonom pozvao policiju i krenuo sa meštanima u potragu.
Nedugo zatim, naišli su na Džemailov bicikl u šumarku nadomak groblja, a potom i na stravičan prizor: beživotno telo devojčice ležalo je na travi.
Prema pisanju medija, koji su se tada bavili ovim slučajem, na njenim nogama bili su tragovi krvi, a najveća crvena mrlja prekrivala je devojčicino čelo: na osnovu tragova na velikoj cigli, nađenoj pored Ivaninog tela, utvrđeno je da je monstrum, dete koje se otimalo i vrištalo, najpre usmrtio, a zatim silovao.
Džemail je odmah pokušao da nađe Johana, s namerom da mu se osveti, ali se ispostavilo da je ovaj peške pobegao ka 32 kilometra udaljenom Somboru, do kog je stigao za sedam-osam sati.
Rano ujutru, okrvavljen se pojavio na vratim somborske policijske stanice, u kojoj je dežurnom policajcu rekao "uhapsi me, ubio sam nekoga".
U sudnici Okružnog suda u Somboru, Drozdek nije poricao zločin. Govoreći o motivu, naveo je da se jako naljutio što mu "Džemo" nije dao bicikl, i da u besu nije znao šta radi. Ispričao je da ga je "nervirala mala kada je, počela da plače i sve glasnije moli da je vrati kući".
- Kajem se, nije trebalo da je ubijem - rekao je sudiji Drozdek.
Po tadašnjem krivičnom zakonu AP Vojvodine, 14. marta 1988. godine osuđen je na dvostruku kaznu: deset godina zatvora zbog protivprirodnog bluda nad maloletnim detetom i smrtnu kaznu zbog ubistva.
Otežavajuća okolnost bio je i nalaz neuropsihijatra da je Drozedek u trenutku zločina bio uračunljiv, te da nije mentalno poremećena ličnost.
Na samom suđenju, otkriveno je da je ovaj došljak u Karavukovo imao podeblji kriminalni dosije u kojem su dominirale kraće vremenske kazne za razbojništvo ali i trogodišnja robija za silovanje starije maloletnice u okolini Novog Sada.
Na izvršenje smrtne kazne Drezdek je čekao četiri godine. Žalio se na presudu, tražeći pomilovanje, ali su sve žalbe bile odbijene.
Međutim, saznanje da mu izlazak pred streljački stroj ne gine, Drozdek je primio prilično mirno. Noć uoči streljanja, takođe nije pokazivao nervozu.
Stražari su mu skuvali nekoliko kafa, koje je lagano ispio, ali nije imao poslednju želju.
Delovao je staloženo i kada je u zoru doveden pred streljački stroj. Kažu da je, ne odajući da je uplašen i bez reči, odsutno gledao u puščane cevi osmorice policajaca, pre nego što su njihove puške opalile.
26. februar je Dan abolicije u Srbiji, koji se obeležava pisanom inicijativom upućenoj Narodnoj skupštini, da više nikada ne uvodi ovu krivičnu sankciju u svoje zakonodavstvo.
Protivnici smrtne kazne ističu da je pravo na život najvažnije ljudsko pravo, kao i da statistika u zemljama koje je poznaju kao "legalnu odmazdu za najteža krivična dela", ne pokazuje da je zahvaljujući njoj smanjena stopa kriminaliteta.
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kotoranin
Ipak je treba vratiti,djelovala bi dobro na dosta ove olosi
Podelite komentar
Kole
A sto bi nekom bilo zao ubice deteta! Trebali su ga ubiti istog trenutka
Podelite komentar
Sinisa
Apsolutno podrzavam uvodjenje smrtne kazne, jer postoje zlocini za koje nije adekvatna nijedna druga kazna. Citajuci tekstove o silovanju, ubistvima male dece, zena, smatram da je 40 godina u par kvadrata suvise mala kazna.
Podelite komentar