Ovu biljku ZA OGREV možete da kupite za 1.500 dinara, a uštedeće vam HILJADU EVRA! (FOTO)
U našoj zemlji mnogi se još uvek nisu susreli sa listopadnim drvetom zvanim paulovnija, koje može da se upotrebi kao biomasa, u svrhu ogreva, za prehranu stoke, drvnu građu, ali i za pčelarstvo!
Ovo je samo naizgled OBIČNO DRVO u srpskoj šumi, a u stvari je VELIČANSTVENA CRKVA! (FOTO)
Zemljoradnik Slobodan Bojović iz Subotice, za Telegraf kaže da se već sedam godina bavi uvozom i prodajom semenja ove plemenite biljke, uz čiju pomoć samo za potrebe ogreva na godišnjem nivou može da se uštedi do 1.000 evra.
- U pitanju je najbolje rastuće drvo, koje za godinu dana može da dostigne skoro sedam metara visine. Postoji nekoliko vrsta, dve su matične, poreklom iz Azije, a ostale su dobijene hibridizacijom. One su otpornije i prilagođene su evropskim uslovima. Paulovnija je višestruko korisna, jer se upotrebljavaju i njen list, cvet i stablo. Pojavila se u Kini pre 2.600 godina, a gaji se na više miliona hektara zemlje. Postala je popularna i u ovim krajevima, jer me samo kod nas u regionu kontaktira oko 600 ljudi - objašnjava nam on i dodaje da u slučaju da se ispoštuje proces sadnje, biljka već za dve do tri godine može da se koristi za loženje. Za korišćenje u drvne svrhe biće potrebno, kako kaže, oko pet godina.
Pogodna je za sadnju na svim terenima, pa čak i onim surovim, kao što je slučaj sa Kopaonikom ili Sjenicom.
Bojović tvrdi da biljki ne smetaju ni temperature od 40 stepeni u minusu, a ni nadmorska visina od 1.800 metara. Kao ni peščani tereni i jaloišta.
- Sve što je potrebno za sadnju semenja, koje može da se naruči po ceni od 1.500 dinara za 1.000 komada, jesu zemlja, sanduk, tanki najlon, male plastične čaše, štedljive sijalice i mnogo vode! Posle šest nedelja, a najbolje u intervalu od aprila do oktobra, klice su već spremne za polje. Tada se drvetu razvijaju list i koren, da bi sledeće leto moglo da se poseče do panja. Iz panja se razvijaju novi izdanci, koje treba obilaziti i čerupati im listove, kako bi drvo dostiglo pun potencijal - priča Bojović i nalašava da su troškovi minimalni, jer biljka ne traži hemijsku zaštitu, ne zahteva dodatnu obradu i zaštitu.
Svojstva paulovnije zaista treba redom nabrojati, jer prečišćava vazduh, otporna je na vatru (pa sporije sagoreva i pritom ne zagađuje vazduh), nema čvorove, krivine niti smolu - te je savršena za izradu nameštaja, a jača je od bagrema i bukve. Pored toga, vole ga i koze, zbog visokog procenta proteina u listovima.
(Telegraf.rs)
Video: Svečana proslava povodom obeležavanja 90 godina nedeljnika NIN održana u Narodnom muzeju u Beogradu.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Knez
U teoriji je sve lepo ali u praksi nije bas tako
Podelite komentar
govnari
Ja ih prodajem za 450 malo vece nego na slikama....
Podelite komentar
Herceg
Kao i za sve ostalo sto me zanimalo malo sam se raspitivao prije 5-6 godina.Sve je to tako ali ima i losih iskustava,koliko sam ja saznao.Da li je istina nisam siguran. Drvo vremenom potiskuje sve ostale biljke oko sebe tesko se istrebljuje kad zasumi i ostari, zemlja posle nje bez tretmana je neupotrebljiva. Ne smije se saditi blizu ostalih suma narocito blizu borove ili vocnjaka i poljoprivrednih kultura.Kada pocme prirodno da se siri potiskuje sve ostale vrste sume,ovdje se misli na genetski prilagodjene vrste.A koliko shvatih to su bas te koje se sade kod nas.
Podelite komentar