NEMA VIŠE PRAŠTANJA: Saobraćajci će naplaćivati SVAKI PREKRŠAJ!
Kazne za prekoračenje brzine do 10 kilometara na sat od dozvoljene u naseljenom mestu i prva kazna za prekoračenja veća od 20 kilometara na sat van naseljenih mesta iznose po 3.000 dinara
Saobraćajna policija pooštrila je kazne za prekoračenje brzine, tako da više neće biti izuzeća od kažnjavanja ni za koga, a sve u cilju veće bezbednosti u saobraćaju, saznaje "Blic"! Naime, do sada su policajci mogli da oproste i ne pišu kaznu za one čije je prekoračenje manje od 10 odsto od propisane brzine, ali su oni opraštali prekoračenje i od 20 odsto.
Kazne za prekoračenje brzine do 10 kilometara na sat od dozvoljene u naseljenom mestu i prva kazna za prekoračenja veća od 20 kilometara na sat van naseljenih mesta iznose po 3.000 dinara.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže za "Blic" da je bitno da se kontrola obavlja na mestima gde često stradaju pešaci, a ne gde je bez razloga brzina ograničena i nema pešaka. On je naveo puno primera za mesta gde je propisano malo ograničenje brzine poput Pupinovog mosta i Zrenjaninskog puta, na kojima je brzina ograničena samo na 50 kilometara na sat.
Okanović je takođe istakao da se svakim kilometrom prekoračenja povećava šansa za tešku nesreću i da razlika od 10 kilometara prekoračenja može da znači razliku između života i smrti.
- Ukoliko se iz nekog razloga pešak nađe na kolovozu i udarite ga pri brzini od 50 kilometara na sat, od pet pešaka, četiri će preživeti. Ako vozite 60 kilometar na sat, onda će od pet, čak četiri pešaka poginuti. Šansa za preživljavanje je tada samo 20 odsto. Takođe, pri brzini od 60 kilometara čak za osam metara se produžava zaustavni put prilikom kočenja - naglašava Okanović.
U prilog novim pravilima o prekoračenju brzine, ide i novi Zakon o prekršajima, koji od danas važi. Prema njemu, policija može da vas traži po celoj Srbiji, a ne samo na adresi prebivališta kako bi vas privela na suđenja na koja se ne pojavljujete.
Milan Marinković, predsednik Prekršajnog suda u Beogradu objasnio je za "Blic" da su prekršajni nalozi imali efekta kada se u roku od osam dana plati pola propisane kazne.
- Sada će se proširiti i na veće kazne koje su propisane za fizička lica do 50.000 dinara, za preduzetnike do 150.000, a za pravno lice do 300.000 dinara - tvrdi Marinković.
(Telegraf.rs)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kodar
Sve u cilju punjenja predizborne prazne kase ! Da je njima do bezbednosti radili bi na tome a ne ovako
Podelite komentar
ccccc
uzimaju pare od nas...pa trose na plate,izbore..a kada policija napravi saobracajni prekrsaj nikom nista.niti pojas,svetla,parkiranje u kruznom toku..da ne nabrajam situacije i situacije.
Podelite komentar
Deks
To brzine ove sitne za sorotinju da pune suplji budzet aovi nocu tatini sinovi sto sve pohazise nikom nista pa se pitam kako vas noje sramota vise od ove sirotonje?
Podelite komentar