Da li znate da VAŠE lične i privatne PODATKE kupuje i prodaje ko hoće?
Osiguravajuće kuće, teleprodavci, operateri telefonije i Interneta, velika preduzeća i mali preduzetnici - svi oni raspolažu podacima o ličnosti.
Problem nastaje kada se ti podaci nađu na crnom tržištu, odnosno kada ih PRODAJE I KUPUJE KO HOĆE!
- Nekad se za podatke daje novac, nekad neka druga vrednost, usluga. Nekad, ništa! - navodi Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i dodaje da se tačna cifra onih koji rukovode ovim zbirkama ne zna, ali se pretpostavlja da podatke obrađuje par stotina hiljada subjekata, dok je broj zbirki nekoliko puta veći.
(VIDEO) Tražili smo ljudima na ulici ličnu kartu. Šta mislite, koliko njih nam je pokazalo dokument?
- Najrobusnije krađe podataka o ličnosti vezuju se za hakerske napade na velike elektronske baze ličnih podataka u bankama, sistemima koji se bave e-trgovinom ili kod organa vlasti. Sofisticirano se krade i, npr. kontaktnim ili beskontaktnim čitanjem podataka sa čipova pametnih kreditnih ili identifikacionih kartica ili pasoša, ali i daleko trivijalnijim metodama poput skeniranja i kopiranja ličnih dokumenta ili pošta, “kopanjem” po arhivama, pa čak i đubretu, kako elektronskom (u vidu ostavljenih hard-diskova starih kompjutera bez zaštite) i pravom smeću - objasnio je poverenik i naglasio da je uloga pojedinca jako važna kako ne bi dolazilo do zloupotreba.
Šta se desi kad neko GREŠKOM dobije vaša dokumenta? EVO ODGOVORA!
BANKAMA ZABRANJENO DA KOPIRAJU LIČNE KARTE: Evo otkad ovo važi
Posledice ove krađe podataka o ličnosti mogu biti krađa identiteta, već viđen scenario prema kome možete postati "vlasnici" preduzeća koja duguju velike novčane iznose ili da postanete "počinioci" krivičnih dela ili prekršaja u zemljama ili na mestima na kojima nikad u životu niste bili.
Iz tog razloga postoje kazne, ali poverenik objašnjava da je neophodno uvesti i bolju kaznenu politiku.
DA LI JE OVAJ ČOVEK I VAS OBMANUO NA INTERNETU? Uhapšen opasni prevarant! (FOTO)
- Krivični zakonik (čl.146) predviđa kaznu zatvora i do tri godine, ali je tek nedavno dobijena prva pravnosnažna presuda kojom je izrečena neka zatvorska kazna i to od šest meseci zatvora, za teško, ozbiljno delo. No, i ona je uslovna i to na kratak rok. U prekršajnim postupcima, pokrenutim po zahtevu Poverenika, izrečen je veći broj novčanih kazni, više desetina. Kazne zaprećene zakonom iznose od 50 hiljada do milion dinara za pravna lica i od 5.000 do 50.000 dinara za odgovorna fizička lica, ali sudovi najčešće izriču kazne blizu minimuma - zaključuje naš sagovornik.
(Telegraf.rs)
Video: Dete nas je spasilo! Svi su spavali, a ono je vikalo "gori baraka"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zvonko
Stare L.K su bile zakon, em što su slike bile kvalitetnije i normalne i tu L.K nije mogo niko da otkrije a da je ne ukrade, kao i pasoš. A sada nisi vise siguran.
Podelite komentar
ja sam ti
pa ovo krimi otkrice postoji dugo dugooo covek placa auto koje nije ni video ni kupio nesme se zali bice pogubljen sve je u ovom zivotu krimolistikaaaaaaA malo zescaaaa zini ostaces bez jezika a sta ti posle znaci zivotttttt pobegla bih u zemlju ljubavi gde se ona nalazi a ovaj krim sve opasnijiiiii i opasnijiiiiii na zalosttt nesmes zinut neznas ko je sa kim rod u ovom kriminaluuuuu
Podelite komentar
iznogud
znam,i sta se tu moze uciniti,imas cip na pasosu,licnoj karti,vozackoj,///svi citaju,a na kraju imamo na internetu koliko je ko neplatio kazni za parkiranje da bi svi znali koliki je to kriminalac,
Podelite komentar